Aloe vera

Aloe vera

Co je aloe vera?

Aloe vera je sukulentní rostlina, nenáročná na pěstování, která je velmi rozšířená i v domácnostech, málokdo však využívá její léčebný potenciál.

První zmínky o použití aloe jsou staré cca 6000 let a pocházejí z Egypta. Nejprve se tato rostlina používala jako projímadlo, poté se začala používat v dalších oblastech.

Kde se v aloe vera nachází léčivé látky?

Povrch listů aloe vera je pokryt vrstvou vosku, který zabraňuje jejich vysychání. Na okrajích listů jsou ostny, které chrání rostlinu před býložravci.

Aloe má dužnaté listy, ve kterých se pod povrchem kutikuly nachází mléčnice, kde je obsažen latex. Hlavní složkou latexu je aloin a hydoxyaloin, které mají projímavé účinky, dále kyselá pryskyřice, minerální látky a silice. Chromatografickými metodami bylo v latexu zjištěno přes 80 látek, z nichž mnohé ještě nebyly prozkoumány.

V jádrech listů aloe vera najdeme čirý gel, který tvoří z 99 % voda. Zbytek tvoří v různém zastoupení sacharidy, tuky a bílkoviny – složení těchto látek se ale velice liší podle druhu a stáří rostliny, dle její kondice a způsobu pěstování.
Nejvíce účinných látek nalezneme v horní třetině mladých listů.

Produkty aloe vera se tedy dělí na latex, u kterého je potřeba vyšší opatrnost při užívání pro jeho možnou toxicitu a na gel, který je bez toxických účinků.

Jak se aloe vera používá?

Aloe vera je „rostlinou mnoha tváří“ – může být nejen okrasou našich obydlí, ale má opravdu rozmanité portfolio užití, a to jak gelu, tak latexu.

Užití gelu z aloe vera

Nejčastěji používáme aloe k léčbě řezných ran a popálenin. Jak na to? Dužnatý list rostliny odlomíme a gel, který vytéká z listu, můžeme položit přímo na ránu nebo popáleninu.

Vhodnější je, když list zbavíme slupky, abychom se vyhnuli možnému dráždivému účinku latexu.

Gel aloe vera můžeme používat i při problémech s akné, otlaky a odřeninami. Uleví i svědění po štípnutí hmyzem.
Gel z aloe pravé nám může pomoci s hojením ran v ústech – jak s urychlením léčby aftů, tak s hojením ran po chirurgických zákrocích v ústech (po vytržení zubů atp.), zklidňuje i záněty dásní.

U gelu aloe vera byl také prokázán vliv na posílení imunity a také antivirotické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dle výzkumů může gel pomoci při snižování hladiny krevního cukru a triacylglycerolů u pacientů s diabetem.

Při použití gelu z aloe vera ocení někteří z nás jeho neutrální chuť a možnost bezbolestné dezinfekce ran – zejména v případě užití dětmi.

Užití latextu z aloe vera

Latex z aloe se používá jako účinné a rychlé projímadlo, které působí zejména v tlustém střevě.
POZOR! Zde je však nutná opatrnost při dávkování, neboť jsou známy i příznaky akutního předávkování. Ty  se projevují hlavně křečemi v břiše a silným prudkým průjmem, který provází ztráta tekutin a draslíku.

Použití latexu se pojí také se značnými kontraindikacemi, které je dobré znát, než se pustíme do samoléčby (např. podávání jiných přípravků s laxativním účinkem, zánětlivé onemocnění střev, zánět ledvin, hemoroidy. Nedoporučuje se podávat těhotným a kojícím ženám a dětem do 10 let!

V tradiční čínské a indické medicíně má ještě mnohem širší využití, používá se např. pro léčbu ekzémů, hnisavých ran, kožních zánětů, jizev.
Dále při léčbě jaterních onemocnění, proti bolestivé menstruaci, používá se pro léčbu rakoviny kůže aj.

Využití Aloe Vera ve stravě

Existují i mnohé doplňky stravy s výtažky s aloe vera. Tyto přípravky by měly obsahovat čištěný gel, bez toxických příměsí, doporučujeme vždy dodržovat dávkování dané výrobcem. Certifikované doplňky stravy obsahují často nad 90 % čistého gelu a vyrábí se studenou mikrofiltrací, nebo šetrnou pasterizací při nízkých teplotách. Je tak zachován vysoký obsah účinné látky v bezpečné koncentraci.

U běžně dostupných nápojů s obsahem aloe vera, které koupíme i třeba v supermarketu, musíme hlídat složení a nutriční hodnoty, často obsahují jen malé množství výtažku z aloe, zato obsahují hodně cukru, nebo umělá sladidla.

POZOR! Pokud si chceme gel z aloe připravit sami doma, pořiďte si nejprve skutečně pravou aloe vera, protože existuje mnoho různých druhů a jejich kříženců, které obsahují různé množství účinných látek. Některé okrasné druhy aloe jsou k vnitřnímu užití vysloveně nevhodné!

V přírodě najdeme hodně léčivých rostlin, ale když člověk zcela nezná účinky (vč. těch vedlejších) anebo dávkování, které je specifické dle věku, hmotnosti, plus je nutné zhodnotit vliv na užívané léky a případnou interakci, můžeme si spíše ublížit, proto je potřeba pečlivý a zodpovědný přístup. Z výše uvedených důvodů je vhodnější koupě certifikovaného doplňku stravy od prověřených firem s jasným dávkováním, případně se poradit v lékárně o vhodnosti daného produktu.

Autorem článku je tým nutričních terapeutek Nutrifit.

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*