Černá jeřabina se k nám dostala ze Severní Ameriky, kde Indiánům sloužila jako potrava i lék. Při její přípravě nezapomeňte na cukr – je totiž velmi trpká.
Pro zdraví
Tuto rostlinu si severoameričtí Indiáni cenili jako léku a elixíru dlouhověkosti. Kromě toho, že je nabitá vitamíny a minerály (rutin, železo, jod), pomáhá při civilizačních onemocněních i při jejich prevenci. Podporuje cévní systém, zažívání (léčí vředy), imunitu, reguluje krevní tlak. Léčí chudokrevnost a problémy se štítnou žlázou. Je výjimečnou pomocnicí pro detoxikaci, odstraňuje těžké kovy z těla a pomáhá po chemoterapii. Mezi civilizační choroby, při kterých se využívá, patří Parkinsonova choroba nebo cukrovka. A ženy potěší, že zmírňuje migrény a navrací pružnost pokožce.
Využití v kuchyni
Arónie je trpká, proto je třeba ji připravit s cukrem nebo zkombinovat se sladkým ovocem, jako jsou třeba jablka. Dobře se k ní hodí hřebíček, badyán nebo skořice. Můžete ji taky usušit a schovat na pozdější užití. Usušené plody pak stačí namočit přes noc v cukrovém nálevu a použít pak jako čerstvé plody, třeba do moučníků, místo rozinek. Usušit lze i listy, ze kterých si pak můžete připravit nálev.
Sirup bez vaření
Z jednoho kilogramu ovoce dostanete půl litru šťávy. Tu pak můžete ředit jako sirup, přidávat do čaje nebo smíchat třeba s jablečným...
Recept - suroviny a postup