Babiččiny rady a tipy – přesolená polévka či připálený hrnec

Vaření je umění, ale i ti nejzkušenější kuchaři se občas mohou potýkat s drobnými nezdary. Komu z nás se nestalo, že připravil přesolené jídlo, uklouzla mu ruka s pepřem, nebo se snažil vyčistit připálený hrnec. Nenechte si ujít článek s po generace ověřenými účinnými způsoby, jak napravit “nehody v kuchyni” podle rad našich babiček na Jakvkuchyni.cz!.

Babiččiny rady a tipy - přesolená polévka či připálený hrnec
Přesolená polévka, snaha vyčistit připálený hrnec, jak zahustit omáčku bez mouky – účinné tipy našich babiček v článku na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Shutterstock.com).

Přesolená polévka a přesolené jídlo – jde to zachránit a jak?

Jak neutralizovat slanou chuť a tedy najít řešení, jak zachránit slané jídlo – takovou výzvu asi bude řešit někdy v životě každý, kdo se ujme vaření. Přesolit polévku nebo omáčku ale nemusí nutně znamenat nenapravitelnou katastrofu, kdy nezbyde nic jiného, než jídlo vyhodit. Mnohem lepší je předcházet plýtvání jídlem a vyzkoušet některé z tipů níže.

  1. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak eliminovat nadbytečnou sůl, je přidání syrové brambory nebo chleba – to můžeme udělat jak do polévky, tak do omáčky.
    Tyto suroviny mají schopnost absorbovat přebytečnou sůl a snížit její chuťovou intenzitu.
    Jak na to?
    Stačí nakrájet brambor na menší kousky (stejně u chleba) a dát do jídla, ve kterém necháme působit několik minut. 
  2. Další možností je využití vlhké utěrky – tu přesuneme nad hrnec s polévkou či omáčkou. Díky tomu se slaná pára zachytí v utěrce a můžeme snadno omezit její účinek na samotný pokrm.

    TIP od Jakvkuchyni.cz: pokud jsme přesolili uzené maso, ani to není konec světa. Stačí ho ponořit na půl hodiny do mléka – to dokáže neutralizovat nadbytečnou sůl a přitom zachovat chuť a šťavnatost masa.

    Přepepřené jídlo – jak neutralizovat chuť?

    I když se může zdát, že je přepepření jídla nepřekonatelný problém, i v tomto případě existuje několik jednoduchých způsobů, jak tuto situaci vyřešit.

    1. Jedním z osvědčených triků na neutralizaci chutě pepře  je přidání nakrájených jablek, která mají přirozeně sladkou chuť a vysoký obsah vody. Obě tyto vlastnosti jablek pomohou zmírnit příliš výraznou chuť pepře.
      Jak na to?
      Jablka stačí nakrájet na větší kousky, přidat je do jídla a nechat krátce povařit. Tímto způsobem se nepříjemná ostrost zmírní.
    2. Další z ingrediencí, které umí neutralizovat přebytečnou pálivost, jsou kokosové mléko, smetana nebo lžíce cukru.
      Jak na to? Stačí je postupně v malém množství přidávat a průběžně ochutnávat, abychom dosáhli požadované chuti.
    3. Pokud máme k dispozici citrónovou šťávu, i ta pomůže neutralizovat pálivou chuť – stačí několik kapek.
    4. Nepodceňujme ani sílu škrobu – stačí přidat trocha bramborového či kukuřičného škrobu.
    5. Pomoci může i koření, jako koriandr nebo fenykl.

            Jak vyčistit připálený hrnec a zachránit jídlo?

            Když se nám podaří připálit jídlo k nádobí, tak i když se na první pohled zdá, že tahle katastrofa nemá řešení, vězte, že je to naopak. Existuje několik triků, které pomohou zachránit jídlo a odstranit připáleninu.

            1. První reakcí by mělo být postavení hrnce nebo pánve s připáleným jídlem do studené vody. Tímto způsobem se rychle sníží teplota, což může zabránit dalšímu připalování.
              Jídlo poté můžeme opatrně přelít do jiné nádoby a pokračovat v jeho přípravě.
            2. Další možností je vložit rozžhavenou vidličku do připáleného jídla a nechat ji působit, dokud syčí. Tento způsob pomáhá odstranit vrstvu připáleniny a zachovat chuť pokrmu.
            3. Pokud pečeme bábovku, dort nebo piškot, zabráníme připálení tím, že do trouby umístíme nádobku s vodou.
              Pára z vody udržuje vlhkost a pomáhá zabránit připálení dna. Pokud se nám přesto podaří připálit koláč nebo buchty, můžeme připáleninu z povrchu moučníku ostrouhat struhadlem.

                TIP
                Vyčištění připáleného hrnce může být obtížné, ale není to nemožné. Naplníme hrnec horkou vodou, přidáme ocet nebo citron a spáleninu vyvaříme.

                Jak zahustit omáčku bez mouky?

                A nesmí chybět ani tipy na přípravu skvělých omáček, které jsou v české kuchyni tak oblíbené.

                Kromě mouky můžeme také použít bramborový nebo kukuřičný škrob jako alternativní způsob zahuštění omáčky. Stačí smíchat škrob s vodou a přidat do vařené omáčky.

                1. Pokud se omáčka zdá příliš řídká, nebo chuťově nevyvážená, můžeme ji dále zahušťovat nebo dochucovat podle potřeby. Pamatujme však na to, že přidávání nových ingrediencí by mělo být postupné a za důkladného ochutnávání, abychom dosáhli požadované chuti a konzistence.
                2. Pokud se omáčka srazí, můžeme ji zachránit špetkou prášku do pečiva, který do ní vmícháme. Tento trik vrátí omáčce požadovanou konzistenci.
                3. Má-li omáčka bledou barvu, můžeme ji oživit přidáním několika dalších ingrediencí, například:
                • Do rajské omáčky můžeme přidat lžičku medu, nebo strouhanou mrkev, což jí dodá sladkou a plnou chuť.
                • U bledé omáčky můžeme přidat lžičku zkaramelizovaného cukru, který jí dodá hezčí barvu a lehce sladkou chuť.

                  Po vaření i pečení nás čeká jako vždy úklid, jehož nedílnou součástí je i odstranění odpadu, který jsme vyprodukovali. Třídění odpadu je nejsnadnější způsob, jak může každý z nás snížit svoji uhlíkovou stopu a ulevit životnímu prostředí – díky tomu šetříme zdroje, odpad můžeme přeměnit na nové produkty – a nekončí díky tomu bez využití na skládkách odpadu, které ubírají místo přírodě. Pokud si nejste při třídění některých druhů odpadu v kuchyni jisti, mrkněte na online Rádce Kam vyhodit?
                  Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Babiččiny rady, tipy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

                  Napsat komentář

                  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


                  *