Bedrník – nečekané osvěžení v kuchyni

Mezi bylinky, které mohou zajímavě ozvláštnit už trochu obehraný jídelníček, rozhodně patří bedrník. Ať už ho přidáte k omeletám nebo ke grilovaným rybám, budete mile překvapeni osvěžující chutí připomínající okurky.

Bedrník – nečekané osvěžení v kuchyni

Bedrník (Pimpinella saxifraga), lidově nazývaný lomikámen, roste po celé Evropě, odkud se rozšířil až do severozápadní Asie.

Je velmi nenáročný na živiny, proto si vystačí se suchou a kamenitou půdou. U nás se s ním nejčastěji setkáte na loukách, pastvinách nebo při okrajích lesů, kde kvete až do konce října jemnými bělavými a narůžovělými kvítky, které se sdružují do okolíčků a okolíků.

Kloktadlo i dezinfekce

Kořen, který má výraznou až štiplavou chuť, se prý v minulosti používal jako přísada do piva. Dnes se z něj připravuje nálev, který slouží jako účinné kloktadlo při potížích s hlasivkami, při zánětech průdušek a urputném kašli, kdy pomáhá zvýšit sekreci sliznic.

V lidovém léčitelství se tento nálev doporučuje také jako dezinfekce nebo se využívá ke koupelím, hojivým obkladům a ke zmírnění otoků.
K dalším příznivým účinkům bedrníku ovšem patří jeho schopnost rozkládat ledvinové a močové kameny, působit detoxikačně i podporovat vykašlávání.

Bedrník v kuchyni – na gril i do omelet

V kuchyni ale najdou uplatnění především listy bedrníku, které povzbuzují trávení a podporují chuť k jídlu.
Jemně nasekané je můžete přidávat do polévek, omáček, zeleninových salátů nebo s nimi ochucovat pomazánky.
Bedrník vyzkoušejte v kombinaci se sýry a také s vaječnými pokrmy – třeba slanými omeletami, jimž dodá jemně pikantní chuť.
Celými lístky pak můžete ozdobit podávanou přílohu – třeba rýži, brambory nebo těstoviny.

Ve středomořské kuchyni se bedrník používá hlavně k vařeným a rožněným rybám, do různých salátů, polévek a také jako kořenicí přísada k rajčatům nebo kedlubnám.
Ovšem objevuje se i v dalších světových kuchyních – například v anglické anebo německé, kde nesmí chybět třeba ve slavné zelené omáčce, která se připravuje především na jaře.


Velké využití najde bedrník také při oblíbeném grilování. Nasekané lístky můžete přidat do marinád, do nichž budete nakládat maso, anebo z nich připravte bylinkové máslíčko na potírání.

Zjistili jsme…

Pro zvýraznění typického aroma bedrníku vždy přidejte několik kapek citronové šťávy.

Bedrník je velmi přitažlivý pro hmyz, proto ho vždy pečlivě uložte nejlépe do uzavíratelné sklenice.

Bedrník kombinujte s oreganem, koprem, bazalkou

Užívání bedrníku je nevhodné pro těhotné ženy, osoby trpící záněty ledvin a močových cest i pacienty s poruchou krevní srážlivosti (užívající např. lék Warfarin).

Některé prameny uvádějí, že užití většího množství bedrníku může vyvolat fotosenzitivitu – přecitlivělost na světlo.

Maminčina zelená omáčka

Maminčina zelená omáčka

Ta nenápadná rostlinka, kolem které chodíte každý den, se skvěle hodí k jídlu. Zkuste z lomikamene třeba zelenou vajíčkovou omáčku nebo...

Recept - suroviny a postup
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*