Bioodpad a kompost

Bioodpad je tvořen biologicky rozložitelnou hmotou, která vzniká např. údržbou zeleně, čištěním odpadních vod, sekáním trávy, sběrem listí a spadaného ovoce a také při přípravě pokrmů (zbytky jídel, ovoce a zeleniny).
Z legislativního hlediska předpokládá i nově připravovaný Zákon o odpadech povinné zavedení systému nakládání s bioodpadem. Je tedy jasné, že bioodpad správně do směsného odpadu nepatří.

Bioodpad a kompost

Proč třídit bioodpad?

V klasické směsné popelnici zabírá zbytečně mnoho místa (můžete v ní ušetřit až 18 % místa) v mnoha obcích platí pravidlo – méně odpadu, nižší poplatky za odpady.

  • Environmentální důvody jsou jasné – kompostováním velmi jednoduše zajistíme humusové látky vhodné k náhradě průmyslových hnojiv a největším bonusem je absence jakýchkoliv chemikálií.
  • Z ekonomických důvodů je kompostování levnější než skládkování.
  • A v neposlední řadě je to „IN“!

Recyklace bioodpadu – jak na to?

Svatou čtveřici barevných kontejnerů už důvěrně znáte: zelenobílý na sklo, modrý na papír, žlutá patří plastu a nápojové kartony přestavují oranžovou barvu.
Co barva, to specifický druh odpadu, který do něj třídíme. Více se dočtete v článku „Třídění odpadu doma – jak na to?“.
A znáte i ten hnědý kompostejner?

Nač je ten hnědý kontejner (kompostejner)?

Hnědá barva evokuje barvu půdy a patří bioodpadu. K dispozici máme popelnice či pytle. Organický odpad lze také odkládat do speciálních nádob ve sběrných dvorech nebo v kompostárnách. Velkoobjemové kontejnery jsou vhodné pro příležitostné odložení bioodpadů typu větve a spadané ovoce.

Nádoby na bioodpad – kompostejneryKompost

Jaký organický odpad třídíme do hnědých kontejnerů?

Listí, tráva, plevel, zbytky ovoce, zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, piliny, dřevní štěpka z větví stromů a keřů, hlína z květináčů, spadané ovoce, pečivo, popel z dřevěného uhlí, peří a chlupy Vašich domácích mazlíčků, skořápky od vajec.

Jaký odpad netřídíme do hnědých kontejnerů na bioodpad?

Kosti, maso, kůže, uhynulá zvířata, exkrementy masožravých zvířat, znečištěné piliny, cigarety a nedopalky.

Zajímavosti a tipy v článku „Třídění odpadu doma – kam s bioodpadem?.

Co je kompostování?

Jde o přirozený biochemický proces probíhající v přírodě, při němž z původních organických látek vlivem živých organismů (mikrobů) vzniká stabilní hnojivo – kompost, bohatý na humusové látky a rostlinné živiny. Pokud máme štěstí a vlastníme domek se zahrádkou, pak je ideálním řešením problému „Kam s bioodpadem?“, vlastní kompost.

Domácí kompostování – jak na vlastní zahradní kompost?

Kompost je ideální umístit do stinné okrajové části zahrady a ohraničit ho dřevem ze třech stran. Dno není nutné, kompost naopak potřebuje mít styk s půdou, protože právě odtud se do kompostéru dostávají mikroorganismy.Kompost

Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto umístěte do spodního patra suché i mokré větvičky. O přeměnu se postarají dva základní procesy: hnití, tlení.

Správně založený kompost se začne do dvou dnů po založení zahřívat na teplotu přes 50°C, což je způsobeno vysokou aktivitou mikroorganizmů. Nezapomeňte kontrolovat dostatečnou vlhkost.

Pokud dodržíte správné podmínky kompostování, vše by mělo klapnout bez potíží a obavy z nevítaného odéru nejsou na místě.

Držte se zlatého pravidla pro kompostování: Na 2-3 díly dřevěného materiálu přidejte 1 díl zeleného.

Lógr od kafe je nejlepší pochoutka pro žížaly, noste ho tedy rovnou na kompost. Umístěte-li kompost pod ořešák královský, příp. jiné stromy s výraznou silicí, budou Vám krásně odpuzovat hmyz.

Likvidace biologického odpadu bez zahrady

Kromě již zmíněných hnědých nádob, speciálních velkokapacitních kontejnerů, sběrných dvorů, veřejných nebo domácích kompostérů, můžete tento druh odpadu ekologicky zužitkovat také v komunitních zahradách.

Mnoho komunitních zahrad naleznete ve velkých městech jako Praze či Brně, ale i v menších městech jsou vítání všichni milovníci společných záhonů.

V bytě to můžete vyzkoušet s vermikompostérem

Čím dál aktuálnější je otázka, zda a jak můžeme zlikvidovat bioodpad v bytě? Věřte, že i tady už dnes pochodíte.

I pokud nevlastníte zahradu, můžete kompostovat i doma. Nabídka domácích kompostérů se rychle rozrůstá a na trhu lze najít hned několik atraktivních možností.

S bioodpadem si také hravě poradí domácí vermikompostér.
Společnost vám sice budou dělat kalifornské žížaly, ale prostor v tomto příbytku jim stačí. A takový „žížalí čaj“ je opravdu zázrak! Více v článku „První měsíce s vermikompostérem“.

Bioodpad tedy patří do hnědého kompostejneru, kde bude po odvozu zpracován. Dáme-li bioodpad na kompost, přeměnou nám vznikne velmi výživná hmota pro zahradničení a navrátíme tak živiny zpět přímo do půdy.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*