Třídit papír, sklo a plasty se lidé učí už víc než patnáct let a Češi patří v Evropě mezi nejlepší!
Nově nalezeným trendem je třídění bioodpadů, kterých v domácnostech vzniká poměrně velké množství. Průměrně tvoří 18 % objemu v našich popelnicích. Ptáte se, co s ním?
Velmi efektivním způsobem, jak bioodpad doma využít, je založení kompostu. To můžete udělat v domě se zahradou, stejně tak to jde v bytě!
Na venkově jsou lidé zvyklí bioodpad a s ním související kompost, udržovat a využívat po dlouhá desetiletí. Naopak bioodpad se ve městech dlouho takřka netřídil. Dnes se ale začíná situace měnit – obce mají nově ze zákona povinnost na svém území třídění bioodpadu zajistit.
Proč dát bioodpadu zelenou?
Důvodů, proč třídit bioodpad, je hned několik. Tím hlavním je, že důsledným tříděním můžete podstatně snížit obsah odpadu v popelnici.
Bioodpad tak nezabírá místo v popelnici na směsný odpad (za tu platí každý občan roční poplatek). Řada obcí v ČR už třídění bioodpadu podporuje například tím, že umisťují hnědé nádoby na sídlištích nebo u rodinných domů. Pár „průkopnických“ regionů rozdává dokonce tzv. kompostéry.
Bonusem vznikajícím při třídění bioodpadu a jeho následným kompostováním, je vznik humusu, který můžete použít pro pěstování rostlin a bylinek pro další přípravu nejen venku, ale i v bytě.
Nebojte se, nemusíte si nutně zakládat klasický kompost, můžete využít „indoorovou“ verzi kompostu. V současnosti dokonce velká část obcí nabízí kompost ke zpětném odběru těm lidem, kteří bioodpad třídí.
Bioodpad – co tam patří a co nikoli?
Co ano?
Naučit se, co do takového kompostu patří, není těžké. Do bioodpadu třídíme veškeré rostlinné zbytky, které vaše domácnost vyprodukuje, a to včetně takových, které za rostlinné zbytky už nepovažujete (například pytlík s čajem nebo lógr z kávy). Kromě toho můžete zkompostovat také pečivo nebo lepenku či papírové kapesníky.
Určitě do kompostu třiďte také skořápky od vajíček, díky nimž ho nebudete muset “dovápňovat“. Pokud třídíte např. v zemědělské usedlosti, možná se vám bude hodit informace, že na kompost patří také peří, chlupy, ale třeba i popel ze dřeva.
Dále do něj můžete dávat i podestýlku domácích býložravců (takže už víte, kam s pilinami od křečka).
Co ne?
Do kompostu určitě nepatří maso, kosti, masné výrobky apod. – tedy jakékoli živočišné zbytky. Nedáváme tam ani rostliny napadené různými chorobami, exkrementy masožravých zvířat nebo popel z uhlí či cigaret. Pochopitelně nesmíme zapomenout na tříděný odpad, který tam také nemá co dělat – ten třídíme do příslušně označených sběrných nádob.
Třídíme bioodpad v bytě či domě se zahradou…
Když už se rozhodnete kompostovat, měli byste zvážit dispoziční možnosti. Při výběru vhodného kompostéru je třeba si uvědomit, kolik bioodpadu vaše domácnost či zahrada vyprodukuje a zda jej chcete využívat celoročně. Pak máte hned několik možností.
U domu je výhodnější mít větší plastový kompostér nebo klasický kompost s prkennou ohrádkou. Jejich nevýhodou je fakt, že se musí provzdušňovat a otáčet, aby docházelo ke správnému rozkladu a ne k množení škodlivých baktérií. Pokud chcete kompost zabezpečit před zvířaty a rádi byste s ním měli co nejméně práce, pak byste si měli zvolit otočný zateplený kompostér.
Obyvatelé bytů s balkonem či terasou mohou zvážit možnost kompostovat v malých domácích kompostérech. Dnes jsou velmi populární kompostéry s živými žížalami (tzv. vermikompostéry), které jim s kompostováním pomohou. Žížaly pomáhají nejen urychlit rozklad zbytků, ale díky jejich výměškům je využití takového kompostu i efektivnější a rychlejší. Velmi záhy je totiž možné užití tzv. organicky hnojivé „vody“, která při takovém kompostování vzniká.
Když kompost nechcete, ale máte zájem o třídění bioodpadu
Pokud se rozhodnete nemít ani klasický kompost, ani kompostér, a přesto máte zájem třídit biodpad, nabízí se vám několik možností.
Například v Praze si můžete zajistit svoz bioodpadu a pořídit si vlastní hnědou popelnici. Podmínky jsou v jednotlivých MČ různé. Někde hradí lidé celý poplatek, někde je spoluúčast obce, jinde zase přistavují v určitých termínech velkoobjemové kontejnery na bioodpad a veškeré náklady nesou obce na svých bedrech. Podrobné informace a přesné znění podmínek zjistí zájemci na webových stránkách jednotlivých MČ, obcí nebo na místně příslušných úřadech.
Další možností je najít ve městě místo komunitního kompostování, které většinou probíhá v rámci komunitních zahrad, kde si rovnou můžete i něco vypěstovat. Tento druh zařízení najdete v současné době především ve větších městech.
Těm, kteří si nejsou jistí, jakým způsobem se u nich tento odpad odebírá, doporučujeme, aby se obrátili na svou obec.