Česnek dostávali na příděl římští vojáci i otroci při stavbě pyramid. Je považován za posvátnou rostlinu, která zahání zlé bytosti. Určitě to je jedna z nejzdravějších potravin, jak dokazují stále nové vědecké výzkumy. Jak jej můžete do svého jídelníčku začlenit? Kromě tradiční polévky nebo pasty z něj můžete vyrobit tinkturu, vývar, sirup nebo jej použít třeba na neštovice.
Česnek je bohatý na vitamíny (A, B a C) a minerály, jako je selen, vápník nebo jód, a důležité aminokyseliny. Za jeho typický zápach mohou sloučeniny síry. Příznivě ovlivňuje mnoho oblastí lidského zdraví. Je to antibiotikum, antimykotikum (proti kvasinkám a dalším houbám) a antiseptikum, podporuje trávení, vylučování žluči a imunitu. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. V lidovém léčitelství se používá jako prostředek proti střevním parazitům. V zimě jej využijete i jako prostředek proti kašli, nachlazení a virózám. Během druhé světové války byl v Rusku používán místo penicilínu a říká se mu proto „ruský penicilín“. Jeho požívání by se měli vyhnout lidé s nemocným zažíváním nebo citlivým trávením.
Kolik česneku?
Jeden nebo dva stroužky denně, tři až čtyři během chřipkového období – takto vypadá doporučená dávka pro dospělého člověka. Ale i méně česneku pomáhá! Například půl stroužku denně snižuje cholesterol, a to až o deset procent. Během chřipkového období si můžete dopřát i tři až čtyři stroužky. Proti zápachu pomáhá jíst česnek zároveň s olivovým olejem nebo medem. Doporučuje se také po česneku rozkousat kávové zrno nebo sníst trochu petržele, máty. Dobré je nezapomenout na žvýkačku.
Jak jej užívat?
Česnek můžete přidat téměř do každého slaného jídla – do polévky, salátu nebo pomazánek, do čočky nebo rýže. Pokud vám jde o jeho léčivé vlastnosti, můžete z něj vyrobit tinkturu naložením nakrájeného česneku do lihu nebo silného alkoholu. Česnek můžete uvařit v mléce a osladit medem, tento lektvar je dobrý proti kašli.
Česnek je možné používat i zevně. Na kaši rozmačkaný česnek pomůže uklidnit bolest zubů, stačí jej přiložit na tvář. Úporné neštovice vyléčíte pomocí česneku – pláteček česneku přiložíte na neštovici a přelepíte leukoplastí, necháte na noc. Po několika aplikacích neštovice zčerná a odpadne.
Pozor při aplikaci česneku na kůži! Vyzkoušejte nejdříve, zda česnek zevně snášíte.
Česneková pomazánka, aneb co dům dal
Pět stroužků česneku nastrouháme najemno (nejlépe na skleněném nebo keramickém struhadle), smícháme s balením měkkého sýra (lučina, žervé) nebo tvarohu. Dle chuti můžeme přidat majonézu nebo zakysanou smetanu, vejce natvrdo, tvrdý sýr, sůl, pepř nebo kari pro oříškovou pikantní chuť. Výborné jsou také bylinky, pažitka, medvědí česnek, šalotka nebo hořčice.
Dietní verze: s jogurtem.
Vegetariánská verze: s našlehaným tofu a sojanézou.
Česnek, cibule a křen jsou dohromady skvělým lékem na nachlazení. Nastrouhejte, rozmixujte s trochou vody nebo medu na kašičku a berte třikrát denně.
Pečený česnek: Výborný především v zimě
V zimních dnech, kdy naše tělo potřebuje potraviny, které naše tělo zahřejí a dodají potřebné vitaminy, je pečený česnek ideální volbou. Stačí seříznout vršky z paliček. Česnek můžete potřít olivovým olejem, okořenit, posolit, případně posypat bylinkami, zabalte do alobalu a pečte zhruba 50 minut při 180 °C. Chutná skvěle s topinkami, čerstvým pečivem nebo s masem. V létě se hodí ke grilovanému masu.