Chléb nepatří do igelitového sáčku a další tipy na správné skladování

 chleb

V předchozím článku jsme se věnovali tomu, jak správně uložit potraviny do lednice. Ale i běžné potraviny, které patří do spíže nebo na kuchyňskou linku, potřebují chránit před vlhkostí, plísní, oxidací nebo příliš rychlým uzráním.

Chléb musí dýchat

Igelitový sáček, ve kterém si chleba nebo pečivo nejčastěji přineseme, je pro jeho uložení naprosto nevhodný. Kondenzuje se v něm vlhkost a během pár hodin v něm začnou růst plísně.
Jednoduché řešení: Nepotřebujete chlebník, stačí obyčejná utěrka nebo papírový sáček, do kterého pečivo zabalíte.
Elegantní řešení: Pořiďte si látkový sáček speciálně na pečivo nebo chlebník.

cesnek-titulkaCibule a česnek chtějí sucho a temno

Česnek si můžete pořídit i do zásoby, protože vydrží velmi dlouho – pokud jej uložíte na suchém, tmavém a nepříliš chladném místě. Zabalit jej můžete do papírového sáčku, do kterého propíchnete několik otvorů, případně do punčoch (link) nebo třeba obyčejného hliněného květináče. V papírovém sáčku se česnek nezapaří.
Elegantní řešení: Prodávají se speciální neglazované nádoby právě na ukládání těchto potravin. Nebo česnek oloupejte a zamrazte – na jeho účinnosti se nic nezmění. Stejně tak můžete zmrazit i pastu z česneku, rozdělenou už na jednotlivé porce.

Papírový sáček pak nezapomeňte vyhodit do tříděného odpadu! Nesmí být mokrý nebo mastný.

Brambory do sklepa, rajčata do sáčku

Pokud nemáte chladný sklep, uložte brambory do papírového sáčku společně s jablkem – nebudou tak rychle klíčit. Rajčata vyžadují různé skladování podle stupně zralosti – nezralá v papírovém sáčku, zralá v temnu a přezrálá v lednici.

maliny-titulkaOchrana před plísní a oxidací

Jahody opláchněte ve slabém roztoku vinného octa (jeden díl octa na deset dílů vody) a osušte. Vydrží pak déle, protože je nenapadne plíseň. Malé bobulové plody (borůvky, maliny apod.) ukládejte do chladničky v jedné vrstvě. Ve vaničkách, ve kterých je nejčastěji koupíte, se spodní vrstvy ovoce začnou kazit. V rozkrojeném avokádu nechte pecku a potřete jej olejem, který jej ochrání před okysličením a následným zhnědnutím. Avokádo ze stejného důvodu krájejte plastovým nebo keramickým nožem. Olejem nebo máslem můžete potřít tvrdý sýr, který nebude tak rychle okorávat.

Co se zbytkem? Zamrazit, nebo využít?

Pokud vám při vaření zbyde jen trocha smetany, rýže nebo jiné potraviny, máte dvě možnosti. Buď ji využít pro naše chytré video recepty Vaříme beze zbytku, nebo zamrazit. Do tvořítek na led tak můžete zamrazit bujón, bylinky s olejem, kusy špenátu nebo jiné zeleniny, nebo třeba i víno nebo kávu. Vytvoříte tak šikovné porce, které jednoduše přemístíte do uzavíratelného sáčku nebo krabičky a použijete později.

Tip: Přezrálé banány zamrazte a použijte do smoothie. Tento mixovaný nápoj z ovoce nebo zeleniny je jednoduchý, lahodný a zdravý. 

cibule 

 

 

Jeden komentář k článku “Chléb nepatří do igelitového sáčku a další tipy na správné skladování”

  1. Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o zdroj této informace, zda plyne z nějakého laboratorního zkoumání, či kde bych mohl najít ověření této informace? „Igelitový sáček, ve kterém si chleba nebo pečivo nejčastěji přineseme, je pro jeho uložení naprosto nevhodný. Kondenzuje se v něm vlhkost a během pár hodin v něm začnou růst plísně.“
    Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*