Chlorella je velmi ceněná pro své výživové vlastnosti a předpokládaný pozitivní efekt na naše zdraví. Co je chlorella? Jaké má zdravotní benefity a jaká jsou rizika její konzumace prozradí Jakvkuchyni.cz v článku.
Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která byla poprvé popsaná již v roce 1890. Mezi nejznámější druhy patří Chlorella pyrenoidosa a Chlorella vulgaris.
V 50. letech 20. století se chlorella začala zkoumat jako možný zdroj výživy. Dnes je zařazena mezi zástupce tzv. zelených potravin.
Jak si stojí chlorella z výživového hlediska?
Z nutričního hlediska je zajímavý vysoký obsah bílkovin (60 %), které mají zastoupeny všechny esenciální aminokyseliny a jsou dobře stravitelné.
Další důležitou složkou jsou betaglukany, které mají antioxidační vlastnosti, stimulují imunitu a podílejí se na snížení hladiny krevních tuků.
Chlorofyl, jehož je chlorella jedním z nejlepších zdrojů, napomáhá například při hojení ran, vředů, hemeroidů, reguluje menstruační cyklus, zlepšuje cukrovku a astma.
Jelikož je struktura chlorofylu podobná červenému krevnímu barvivu (hemoglobinu), podílí se na zlepšení krvetvorby.
Z vitamínů obsahuje B1, B2, B3, B5 , B6, B12 a vitamín C, dále provitamín A, vitamíny E, K, biotin a kyselinu listovou.
Z minerálních látek je zastoupeno zejména železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor, zinek a měď.
Jedinečná látka, kterou chlorella obsahuje, je Chlorella Growth Factor (CGF) - růstový faktor. Ten podporuje regeneraci tkání, dělení a růst buněk a celkově posiluje imunitu.
Proč VŽDY dbát na informace o zpracování chlorelly?
Chlorella je sama o sobě pro člověka nestravitelná. K tomu, aby bylo možné všechny hodnotné živiny v lidském těle využít, je třeba porušit fibrózní celulózu, která chrání buněčné jádro.
K tomu se používá speciální technologický postup, tzv. dezintegrace, během které dochází za vysokého tlaku ke srážkám jednotlivých buněk chlorelly a narušení obalu jádra.
Tento proces je nezbytný, proto při koupi chlorelly dbejte na dostatečné informace o jejím zpracování.
Má chlorella pro naše tělo zdravotní benefity?
Studie extraktu z chlorelly prokázaly antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.
Kromě výše uvedených látek obsahuje chlorella také lutein, který prokazatelně působí preventivně a dokonce léčí i makulární degeneraci (postižení žluté skvrny na sítnici, která zajišťuje nejostřejší vidění) a pomáhá proti šedému zákalu.
Chlorella také snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, urychluje hojení ran a posiluje imunitní systém. Navíc pomáhá zmírnit příznaky a zlepšit tak kvalitu života pacientů s fibromyalgií (mimokloubní revmatismus), vysokým tlakem a ulcerózní kolitidou.
Nežádoucí účinky a kontraindikace chlorelly
U některých jedinců byly popsány vedlejší účinky jako zhoršené dýchání, bolest na hrudi, kožní vyrážka, citlivost na světlo, těžkost žaludku, nevolnost, průjem.
Častější výskyt nežádoucích účinků byl zaznamenám především u vyšších dávek chlorelly.
Při léčbě Warfarinem (lék na ředění krve) se užívání chlorelly nedoporučuje. Obezřetní by měli být i alergici a osoby citlivé na jód. Těhotným a kojícím ženám se v některých zdrojích nedoporučuje užívání chlorelly, v jiných naopak ano.
Jak je to s dávkováním chlorelly?
Chlorella je dostupná jak v podobě prášku, tak tablet. Prášková varianta se hodí k přípravě smoothie, pomazánek a jiných pokrmů.
Doporučené denní dávkování může být různé. Obvykle se dávkování postupně zvyšuje až na cílovou dávku. Dávkování závisí také na věku a druhu zdravotního problému. K dosažení efektu je potřeba pravidelné užívání po delší časový úsek.
Přestože chlorella obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, není jednotné stanovisko k jejímu užívání. Navíc je třeba chlorellu technologicky správně zpracovat tak, aby nám mohla přinést užitek. Na trhu se tak mohou objevovat kvalitní produkty, ale i produkty s minimálním účinkem.
Proto nezapomínejme na to, že své zdraví můžeme ovlivnit každý den naší volbou, třeba tím, jak si poskládáme jídelníček, zda bude obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, dostatečný pitný režim, pohybovou aktivitu atd. Jde tedy o to, jaký bude náš celkový životní styl.
Autoři: Tým nutričních terapeutek Nutrifit