Iveta miluje pečivo a často peče kváskový chléb, pivní rohlíčky, pizza šneky a další. Vše je převážně z kynutého těsta. Nejvíce se jí na receptech líbí jednoduchost. Smícháte mouku, vodu, droždí a dostanete něco naprosto úžasného. Každé léto na poutích a festivalech postává u stánku s langoši a většinou neodolá. Jediné, co ji často odrazuje, je odkapávající olej a mastnota. Proto se rozhodla podělit se s námi o recept na zdravější variantu langošů. Chuťově jsou lehce odlišné, ale zato jich můžete sníst bez výčitek skoro kolik chcete.
Ingredience (7 ks)
- 400 g hladké mouky
- 200 ml mléka + na start droždí
- 15 g čerstvého droždí
- 1 vejce
- 1 lžíce oleje
- 1 lžička cukru
- 1 lžička soli
Postup
Nejprve vyndáme z lednice droždí a vajíčko, aby měla čas zahřát se na pokojovou teplotu, přičemž droždí můžeme rovnou nadrobit do hrnku.
Po cca 10 minutách droždí zalijeme trochou vlažného mléka tak, aby bylo ponořené, přidáme lžičku cukru a lehce promícháme. Takto připravené necháme cca 20 minut vzejít (nabobtnat).
Pokud vás tíží čas, můžete droždí po zahřátí na pokojovou teplotu rovnou nadrobit do mísy s moukou a začít hníst.
Mezitím, co droždí bobtná, do mísy (či nádoby od pekárny, robotu) připravíme mouku, olej, vejce a sůl. Sůl se snažíme dát na jednu stranu, neměla by se dostat do kontaktu s droždím.
Přidáme nabobtnalé kvasnice a část mléka. Začneme hníst a postupně přiléváme mléko (množství je orientační – závisí také na velikosti vajíčka). Mělo by vzniknout lehce lepivé těsto, které se v průběhu hnětení díky lepku zformuje do krásné elastické a nelepivé hmoty.
Já hnětu v pekárně cca 20 minut.
Těsto přikryjeme a necháme ho hodinu kynout v teple.
Vykynuté těsto opatrně vyndáme na pomoučenou pracovní desku a rozdělíme na stejně velké části. Bochánky můžeme buď vyválet, nebo jen roztahat prsty do oválných nebo kulatých placek ve tvaru langoše.
Pokud máme rádi langoše hutnější, uděláme placky silnější. Pokud je chceme křupavé, připravíme placky tenčí. Naskládáme placky na plech vyložený pečicím papírem. Zapneme troubu na 200 °C, a než se rozehřeje, langoše stihnou ještě trochu nakynout.
Plech vložíme do rozpálené trouby a pečeme cca 15 minut do zezlátnutí.
Na závěr pomažeme upečené langoše rozetřeným česnekem, kečupem (nejlépe domácím) a posypeme je nastrouhaným sýrem. Dobrou chuť!
TIPY
- Pokud chceme těsto něčím ozvláštnit, přidáme nastrouhanou uvařenou bramboru, bílý jogurt či kefírové mléko (a odebereme ze surovin část mléka, aby těsto mělo správnou konzistenci).
- Můžeme také smíchat hladkou mouku s celozrnnou, čímž dostaneme do těsta více vlákniny, která podporuje správné zažívání. Nejprve zkusíme nahradit třeba jen ⅓ mouky celozrnnou a uvidíme, jak nám bude chutnat. Celozrnná mouka saje více tekutiny, opět je nutné přizpůsobit tomu zbytek surovin.
- Můžeme také nechat těsto kynout přes noc v lednici (doba je různá), dokud neznásobí svůj objem. Ve výsledku by pak mělo mít těsto nadýchanější střídku a také lepší chuť.