Pečení chleba je spíš umění než věda, myslí si Nina. Svůj recept pilovala dlouhé týdny. Když se jí ale nakonec povedl, byla to pro ni obrovská radost. Její rada? Chce to zkoušet, péct, vychytávat nedostatky a nebát se neúspěchu. I ten její chleba je vždy prasklý, ale o to lépe chutná.
Suroviny
- 500 gramů kvásku ze žitné mouky
- 500 gramů hladké mouky nebo chlebové mouky, typ 00
- 250 ml chladné vody
- 4 lžičky kmínu 3 lžičky soli
- 1 lžička anýzu
- 1 kávová lžička droždí
Ze žitné mouky a vody připravím kvásek, který krmím 3 dny. Na samotné pečení použiji mouku na domácí chléb a hladkou pšeničnou mouku. Smíchám je spolu s kváskem, přidám sůl a koření. Do těsta přidám také trošku droždí, asi o velikosti lískového oříšku – chleba pak rychleji vykyne. Ale kdo má trpělivost, může se obejít bez droždí. Všechno uhnětu v robotu a podle potřeby přidávám vodu. Těsto se nesmí lepit ani nesmí být příliš tuhé. Chleba pak nechám vykynout v ošatce vysypané moukou, stačí 2‒3 hodiny. Peču jej v troubě, kde mám přímo program na pečení chleba, na 190 °C na 1 hodinu. Upečený chleba nechám vychladnout. Když jej chci zamrazit, rozřežu jej na třetiny a dám do mrazáku do mrazicích nádob. Chléb je krásně křupavoučký a chutná i po rozmrazení jako čerstvě vytažený z trouby.
Zdravím vás, i já peču kváskový chleba a skoro roky mi trvalo dostat se k vynikajícímu chlebíku…zkuste nejdřív autolýzu,kvásek smíchám se 3 hrnky hladké a 1 hrnkem žitné a vodou, nebo syrovátkou( tu zas mám jako vedlejší produkt, když dělám z domácího kefíru tvaroh)tak aby se mouka pojila s vodou a nechám půl hodiny být. Pak přidám sůl,kmín a robot už pracuje,doladím hustotu…vykydnu do vymaštěné mísy a každou půlhodinu (asi 4x) přeložím,prsty pěkně zamáčknu…pěkně to kyne a po tom 4tém přeložení dám už do ošatky.Asi po hodině rozpálím troubu.Poradím na pečení skleněný pekáč,na plechu mi chleba vždy praskl,na skle nikdy..leda trochu nahoře.Po upečení dám na mřížku, ve vaně kartáčem ometu zbytky mouky a posprchuji vodou,aby změkla kůrka.Tento chleba je měkoučký,super.