Deník učenlivé „třídičky“ Irči aneb co jste nevěděli o papírových obalech?

Ve 3. díle jsme se věnovala Obecným symbolům používaným pro značení obalů , se kterými se na obalech výrobků setkáváme. Nadešel čas přejít ke konkrétním druhům odpadu a symbolů používaným na obalech z papíru, plastů, skla a nápojového kartonu.
V tomto díle jsem se rozhodla začít právě papírem a víte proč?

Deník učenlivé „třídičky“ Irči aneb co jste nevěděli o papírových obalech?

Papír a papírové obaly

Důvodů je několik… Papír má, coby dostupný obalový materiál, širokou škálu použití a je tvárný a jeho další velkou předností je, že jej lze opakovaně recyklovat…

Také proto právě papír používá dodnes většina výrobců k balení potravin. Mimochodem věděli jste, že jej Číňané k tomuto účelu používali dávno před naším letopočtem?

Nejčastější druhy papírových obalů

  • Papírové sáčky
  • Krabice z vlnité lepenky
  • Krabice z hladké lepenky
  • Skládačky (obaly od cukrovinek)
  • Plata na vajíčka
  • Papírové kelímky
Základní surovinou pro výrobu papíru jsou celulózová vlákna – ta se získávají buď ze smrkového dřeva, nebo z druhotných surovin, recyklací sběrového papíru. V menší míře se pak používají i alternativní materiály jako je bavlna a konopí, ze kterých se vyráběl papír v úplných počátcích. 

Co jste možná nevěděli o recyklaci papíru?

Nejčastější způsob recyklace je výroba nového papíru v papírnách.

Jak jsem zjistila, recyklace papíru má své meze.
Při zpracování vytříděného papíru jeho kvalita pokaždé klesá – je to dáno délkou celulózových vláken a právě ta se při každém recyklačním procesu zkracují. Papír lze proto recyklovat zhruba 5krát, maximálně 7krát. V posledním recyklačním cyklu papíru jsou už vlákna většinou vhodná jen pro zpracování na tzv. nasávanou kartonáž (např. papírová plata na vajíčka nebo sadbové květináče.
Slabinou papíru je omezený počet recyklačních cyklů a jeho nasákavost až po možnost promočení. Jak jsem zjistila, papír není příliš odolný vůči mastnotě a takto znečištěný není vhodný k recyklaci.

POZOR!

Do tříděného papíru rozhodně nepatří mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, stejně jako dětské pleny a hygienické vložky. Nepatří tam ani voskový a uhlový papír (kopírák), termopapír (pokladní účtenky), použité papírové kapesníky či utěrky.

trideni odpadu_ekokom

Od třídění papíru až po recyklaci krok za krokem…

Papír se v ČR třídí do modrých kontejnerů na separovaný odpad.  
Do těchto nádob můžeme třídit noviny, časopisy, krabice, obaly z vlnité lepenky, knihy (bez pevných desek), papírové obálky i kancelářský papír.
Krabice musíme před vhozením rozložit, abychom šetřily prostor v kontejneru.

Z modrých kontejnerů putuje vytříděný papír na dotřiďovací linky, kde se zbavuje nečistot, třídí se podle druhů, následně je slisován do balíků a odvážen do papíren.

Papírenská vlákna se získají ze starého papíru jeho rozvlákněním ve vodní lázni.

Papír se mixuje v nádobě s vodou tak dlouho, až se rozpadne na vlákna a další součásti.

Rozvlákňovač je první místo, kde se z papíru oddělí nežádoucí příměsi, jako jsou lepicí pásky, laminované obálky a podobně.

Vlákno se odsává z rozvlákňovače (i s vodou) a následuje další proces čištění na třídičích.

Tam se odstraní ještě kancelářské sponky a drobné nečistoty.

Takto vyčištěná směs vody se následně nanese na síto v papírenském stroji a na něm se vyrobí nový papír.

Kromě využití vytříděného papíru při další výrobě papíru lze tento odpad využít i při výrobě tepelných izolací nebo příměsí do stavebních hmot, v některých zemích se přidává do asfaltových směsí, kterými se pokrývají vozovky - takto upravený asfalt prý déle vydrží. Papír můžeme ale využít třeba i při kompostování, protože zkvalitní výsledný substrát. 

Recyklační symboly – jak jim rozumět?

Na papíru zpravidla recyklační symboly nebývají, jde totiž o snadno rozpoznatelný materiál, ale i papír má jasné a srozumitelné symboly, které nám o složení obalu mnohé napoví:

  • Jako výchozí symbol je trojúhelník, který nám říká, že obal je určen k recyklaci (více v předchozím dílu Obecné symboly pro značení obalů). 
  • Pod tímto symbolem je v případě papíru uvedeno označení písmeny PAP.
  • Číselný kód pak označuje, z jakého materiálu je obal vyroben.

 

Co jste nevěděli o papírových obalech_vlnitá lepenka_PAP 20_hladká lepenka_PAP 21_papír_PAP 39_EKO-KOM, a.s.

Určitě víme, že tříděním a recyklací papíru šetříme nejen energii, ale i přírodu kolem sebe. Co se týká využití papírového obalu jako druhotné suroviny, každý rok společně zachráníme cca 2000 000 vzrostlých stromů, protože 1 tuna vytříděného papíru dokáže uspořit až 2 tuny dřeva. Takže třiďte odpad, protože to má smysl!

A na závěr mám pro vás speciální tip, který jsem našla – jestli vás zajímá, jak nám společně v České republice to třídění jde, přepočítá vám to speciální ReKalkulačka!.

No a v dalším dílu se můžete těšit na nápojové kartony.

ZAJÍMAVOST

Nové výrobky z recyklovaného papíru

Papírny vyrábějí jak 100% recyklovaný papír (používaný např. na výrobu sešitů, archivních boxů, šanonů, toaletního papíru atd.), tak i papír s určitým podílem recyklátu.
Každá papírna má svůj výrobní program a zaměřuje se jen na některé druhy papíru. S trochou nadsázky je možné říci, že každý papír, který si koupíte, obsahuje určitý podíl vláken ze sběrového papíru.

S papírem se setkáte skoro všude, kam se podíváte. Stále je nejpoužívanějším obalovým materiálem, logicky tedy patří mezi nejvíce zastoupený vytříděný odpad. Víte, jak jej třídit správně? Udělejte si s námi kvíz a uvidíme, zda budete mít lepší skóre než třídička Irča.

Obecné platné pravidlo pro recyklaci papíru je…?
Do modrého kontejneru na papír patří…?
Do kontejneru na papír netřídíme…?:
Při procesu recyklace je třeba z papíru vytvořit…?
Papírové obaly jsou označeny písmeny…?

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Deník učenlivé „třídičky“ Irči". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*