Encyklopedie potravin

Pokud rádi vaříte, zkoušíte nové recepty, zajímáte se o novinky ze světa potravin a nejste lhostejní ke třídění odpadů, tak jste tu správně!
Drůbeží maso je riziková surovina, protože obsahuje salmonellu. Tzn., že po nákupu, zejména v letních měsících, byste měli počítat s co nejkratší cestou domů. Nebo můžete použít např. termo-tašku, aby si potravina udržela co nejdéle vyhovující teplotu.
Kvalita drůbežího masa je ovlivněna souborem podmínek od odchovu a výkrmu až k technologii zpracování. Vždy bychom měli mít přehled o tom, odkud drůbež pochází. Proto čtěte důkladně etikety či se informujte přímo u prodejce. Na etiketě najdete identifikační značku (veterinární ovál)ve které jenázev země, ze které výroba pochází.
Do oběhu se drůbež uvádí vcelku nebo dělená, balená i nebalená. Jatečně opracované tělo drůbeže je vykuchané bez hlavy a běháků. Nesmí na něm být zářezy, krevní podlitiny, otlaky, odřeniny a pohmožděniny. Zboží se podle předpisů dělí na "chlazené" a "čerstvé", "zmrazené" a "hluboko zmrazené".
V nabídce nákupních řetězců se setkáváme s chlazenými polotovary z drůbežího masa určenými ke konzumaci po tepelné úpravě. Součástí jejich balení bývají různé druhy koření či tuku. Jejich příprava je poměrně rychlá, proto jsou u spotřebitele velice oblíbené. Po otevření obalu jsou určeny k okamžité spotřebě.
Zmasilá na prsou i na stehnech, bez krevních podlitin, kůže lesklá, dobře oškubaná.
Sem patří veškeré maso, které nesplňuje podmínky jakostní třídy A. Jsou zde povoleny drobné odchylky – drobné poškození kůže, zbytky plic, zbytky vlasového peří.
Na jakost drůbežího masa má vliv plemeno drůbeže, krmení, stáří ale také technologický postup při vychlazení, oškubání, vykuchání a ošetření masa před tepelnou úpravou.
Na trh se dodává:
Co je „brojlerová “drůbež? Jsou to intenzivně krmené mladé kusy. Které jsou poraženy před pohlavní dospělostí. Mohou to být kuřata, slepice, kachny, husy i krůty.
Ať již kupujeme maso čerstvé či mražené, je vždy nutné řídit se datem spotřeby na obalu a skladovacími podmínkami. Lehce se však může stát, že některé potraviny (např. díky špatnému skladování) se začnou kazit dříve, proto se vždy snažme o co nejkratší skladování.
Maso v syrovém stavu skladujte v ledničce maximálně 48 hodin nebo dle doporučení výrobce.
Maso, které bylo tepelně ošetřeno lze skladovat v lednici až 72 hodin.
Při výběru chlazeného kuřecího masa se řiďte datem spotřeby na obalu a dodržujte doporučené podmínky skladování.
Chlazené drůbeží maso bez vakuování by mělo vydržet v ledničce zdravotně nezávadné 48 – 72 hodin. Vakuované chlazené maso pak 5 - 9 dní při dodržení skladovacích podmínek.
Doporučená doba spotřeby u marinovaného masa je 7 dní.
Trvanlivost mraženého drůbežího masa může být až 12 měsíců.
Prodejné volně i balené ve fólii je 24 hodin od balení nebo dodání.
Trvanlivost 6 měsíců ode dne zpracování nebo balení
Doporučená doba spotřeby drůbeže se však může lišit dle výrobce a způsobu zpracování!
Na kvalitu drůbežího masa má vliv především plemeno drůbeže, krmení, stáří a dále pak správnéusmrcení, oškubání, vykuchání a ošetření drůbeže před tepelným zpracováním.
Drůbež má maso obecně bílé, ale existují i druhy, které mají maso skoro až červené jako např. perlička, kachna, husa. Barva masa je však ovlivněna také podílem krve a barviv (např. maso ze stehen je tmavší než z prsíček).
Obvykle velký výběr produktů za nízkou cenu a lze vše sehnat pod jednou „střechou“.
Na farmářských trzích bychom měli mít možnosti nakoupit kvalitní a českou drůbež. V poslední době se velmi rozšířil způsob objednávky drůbeže přímo u farmáře na statku. V tomto případě si domluvíte na určitý čas objednávku a farmář vám připraví vše přímo pro vás. Většinou se jedná o drůbež v bio kvalitě.
Možnost výběru drůbežího masa v bio kvalitě.
Menší řeznictví v blízkosti bydliště zkracuje dobu, kdy maso není uchováváno při požadované teplotě. Také nabízí v případě spokojenostiužší vztah mezi Vámi a prodávajícím.
Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Drůbež při nákupu zabalíme tak, aby uvolněná tekutina nemohla kontaminovat další potraviny. Obsahuje totiž velký počet bakterií, včetně patogenních.
Pozor na vady drůbežího masa. Velmi závažnou vadou je u chlazené drůbeže zapaření nebo hniloba. U mražených kusů je to pak plesnivění, odvodňování kůže a oxidační žluknutí tuku. Odvodňování kůže snižuje kvalitu masa, ale maso může být konzumováno. Ostatní vady způsobí, že je maso nepoživatelné a musí být vyřazeno z prodeje.