Exotická zelenina se k nám dostává prakticky ze všech koutů světa, proto není vždy možné, aby byl každý plod konzumně zralý. Proto se doporučuje nechat plody po zakoupení tzv. dojít při běžné pokojové teplotě. Vždy však záleží na konkrétním druhu.
Kde skladovat?
Kde skladovat exotickou zeleninu
Na to není jednoduchá odpověď, jelikož každý druh exotické zeleniny vyžaduje jiné podmínky skladování.
Koupíte-li plody balené, většinou je na nich uveden i doporučený způsob skladování a nejste-li si jisti, jak určitý druh skladovat, nestyďte se zeptat obsluhy v obchodě.
Čerstvé artyčoky je nejlepší uchovávat neomyté v ledničce, kde by nám měly vydržet až 3 dny.
Duhová mangold se doporučuje skladovat nejlépe v plastových obalech v lednici.
Mraženou zeleninu skladujeme v mrazáku při teplotě minimálně -18°C až 12 měsíců.
Nakládaná zelenina se dá skladovat při pokojové teplotě v temnu a suchu.
Každý druh exotické zeleniny vyžaduje jiný způsob skladování. Ty druhy, které vyžadují skladovat v lednici, pak uložte do spodní části, do speciálních boxů pro ovoce a zeleninu.
Exotickou zeleninu můžeme konzumovat jak syrovou tak, tepelně upravenou. Připravíte-li si doma zeleninový salát na druhý den, ideálně ho skladujte v chladničce a plastové uzavřené nádobě.
Vždy se snažte vařit akorát, aby Vám žádná vařená zelenina nezbývala. Při jejím skladování dochází ke zbytečným ztrátám živin. Pokud je opravdu nutné vařenou či dušenou zeleninu skladovat, dejte ji do uzavřené nádoby a do ledničky. Před dalším použitím zkontrolujte senzorické vlastnosti (vzhled, vůně, konzistence, chuť) a pokud se zelenina vzhledově změnila, je na ní viditelná plíseň či zapáchá, raději tuto zeleninu vyhoďte. Další možností je zamražení. Při mrazírenských teplotách můžete zeleninu uchovat několik měsíců, ale opět myslete na to, že její nutriční hodnota se snižuje.
Rizika
Rizika skladování exotické zeleniny
Čerstvou zeleninu uchováváme odděleně od potravin určených k přímé spotřebě. Nakupujeme pouze prvotřídní zboží bez známek kažení. Není vhodné nakupovat zboží rozkrojené (např. melouny), protože nevíme, zda byla při krájení dodržena hygienická pravidla.
Je nutno si uvědomit, že zelenina velice rychle přejímá cizí pachy a vůně, proto, chcete-li si na zelenině opravdu pochutnat, vyvarujte se jejího skladování ve společnosti jiných aromatických potravin.
Čerstvou zeleninu nebo ovoce musíme před zpracováním důkladně omýt pod tekoucí pitnou vodou. Doporučuje se použít stejný postup i při manipulaci se zeleninou mraženou. Také doporučuje mraženou zeleninu před konzumací tepelně opracovat.