Nakupovat a dále skladovat bychom měli jen zeleninu bez poškození. Před samotným skladováním zeleninu přebereme, oddělíme poškozené plody a omýváme zásadně až před přímou konzumací. Opláchneme ji pod teplou vodou, odstraní se tím velké množství nežádoucích látek. Zelenina bývá často chemicky ošetřena, proto je vhodné slupku před konzumací oloupat.
Kvalitní produkt
Jak nakupovat kvalitní exotickou zeleninu
Zeleninu můžeme zakoupit:
- Zcela čerstvou, neopracovanou
- Čerstvou opracovanou - omytou a nakrájenou, balenou ve vakuu nebo v ochranných plynech
- Mraženou
- Sterilovanou
- Kvašenou
- Sušenou
Při výběru exotické zeleniny, je vždy důležité vybírat jen zdravé kusy.
Je také nutno si uvědomit, že než se exotická zelenina dostane na náš stůl, musí uletět obrovský kus cesty. Navíc exotické plody se většinou sbírají nezralé a dozrávají až během cestování v přepravních kontejnerech. To se obvykle projeví i na obsahu vitamínů, který rozhodně není srovnatelný s českou zeleninou.
Podle čeho vybírat
Podle čeho vybírat exotickou zeleninu
České výrobky x zahraniční
Při koupi exotické zeleniny nemáme většinou možnost výběru mezi českými a zahraničními plody.
Naše možnost výběru z obrovské škály produktů z celého světa je však vykoupena krom sporné chutě či vůně dovážených produktů také dalšími problémy. Jelikož již v okamžiku utržení plodu dochází ke ztrátě vitamínů. Navíc exotické plody, které za námi cestují až tisíce kilometrů, jsou sbírané nezralé a dozrávají prakticky v přepravních kontejnerech.
Bio x konvenční
O tom zda je exotická bio zelenina lepší než ta konvenční se vedou neustále pře. S jistotou můžeme říct jen to, že bio zelenina by neměla být hnojena průmyslovými hnojivy.
Čerstvá x mražená
Zelenina vždy chutná nejlépe čerstvá, ale jelikož tu čerstvou nemáme vždy po ruce, tak skvělou alternativou je též zelenina mražená.
Čerstvá x konzervovaná
Jak již bylo výše uvedeno, nejlepší je pro nás zelenina čerstvá, ale díky té konzervované máme kvalitní náhradu té čerstvé po celý rok.
Čerstvá
U čerstvé zeleniny se neuvádí datum minimální trvanlivosti, ale plody musí být zdravé, bez známek hniloby a plísní, nevykrájené. Její trvanlivost je ovlivněna druhem a kvalitou skladování.
Mražená či konzervovaná
U zeleniny konzervované sterilací či zmrazováním se uvádí datum minimální trvanlivosti.
Vždy se řiďte pokyny na obalu, ale obvykle lze mraženou i konzervovanou zeleninu skladovat neotevřenou až 2 roky při pokojové teplotě v suchu a temnu.
Po otevření by měl být výrobek co nejrychleji spotřebován.
Doporučená doba spotřeby se však může lišit dle výrobce a způsobu zpracování.
Dostupnost
Dostupnost exotické zeleniny
Zelenina nejlépe chutná čerstvá a dozrálá. Konzumní zralost je však rozdílná pro každý druh či odrůdu zeleniny. V dnešní době dozrávání plodů v řízené atmosféře už ani nevíme, kdy má jaká zelenina období sklizně, natož se vyznat v exotické zelenině, kterou mnohdy vidíme poprvé v životě. Proto si řádně nastudujte jednotlivé druhy exotické zeleniny před nákupem nebo si nechte poradit od obsluhy. Mohlo by se vám stát, že si koupíte plod nedozrálý nebo přezrálý a výsledný pokrm nebude mít odpovídající kvalitu nebo chuť.
Balení a informace
Balení a informace při nákupu exotické zeleniny
Čerstvá nebalená zelenina nemusí být označená.
Označení exotické zeleniny je povinné u balených druhů ať už vakuovaných, sterilovaných či mražených aj.
Z obalu byste měli vyčíst:
- název potraviny
- název výrobce, dovozce
- země původu
- hmotnost
- dobu spotřeby
- skladovací podmínky
- složení potraviny
- pokud je zpracovaná zelenina v nálevu, musí být uveden i druh nálevu
- vyznačeno musí být též, pokud se jedná o pálivý výrobek
- výživovou hodnotu
Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Rizika
Rizika nákupu exotické zeleniny
Čerstvá zelenina může být na povrchu kontaminována patogeny, pocházejícími ze země původu, skladovacích prostor anebo osob, které s nimi při nákupu manipulují (ohmatávají rukama).