Za exotické ovoce je obvykle považováno ovoce rostoucí v tropech a subropech. Exotické ovoce jsou jedlé plody, plodenství a semena víceletých kulturních nebo planých stromů, keřů a bylin. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek. Exotické ovoce je v současné době již běžně dostupné v nejrůznějších obchodech. Umožňují to moderní chladicí techniky, rychlá doprava a znalosti o způsobu prodloužení trvanlivosti.

Vliv na zdraví

Exotické ovoce a vliv na zdraví

Proč jíst exotické ovoce?

Tropické ovoce je lákavé na pohled, přitahuje nás svými barvami a neobvyklými tvary. Exotické plody velmi často ozvláštňují banketní menu a rautové stoly, jako dezert se podává v prvotřídních restauracích, ale velice snadno si ho můžeme zakoupit i domů.

Z čeho se tedy ovoce skládá:

Hlavní složkou dužnatého ovoce je voda (70-90%), výjimku tvoří ořechy, které se řadí do skořápkového ovoce a obsahují 4-8% vody. Ze základních živin je ovoce zdrojem cukrů (5–15 %), jedná se především o glukózu, fruktózu a  sacharózu. Obsah bílkovin a tuku (výjimku tvoří skořápkové ovoce a některé druhy tropického a subtropického ovoce např. avokádo, to obsahuje 9-31 % oleje) je zanedbatelný. Tuk obsažený ve skořápkovém ovoci (ořechy) má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin včetně esenciálních, což je pro tělo žádoucí.

Je všeobecně známo, že ovoce obsahuje velké množství vitamínů a tím působí blahodárně na náš organismus. Ovoce je jedinečným přírodním zdrojem vitaminu C, některé druhy obsahují i vitaminy skupiny B a karotenoidy. Skořápkové ovoce má vysoký obsah vitaminu E. Ovoce obsahuje všechny druhy minerálních látek a různé látky ochranné, zejména přírodní antioxidanty. Ovoce je také ceněno pro jeho vysokou senzorickou hodnotu, kterou má díky přítomnosti těkavých aromatických látek, tzv. éterických olejů, cukrů, organických kyselin, látek hořkých a některých dalších významných látek.

Tipy a triky

Tipy a triky u exotického ovoce

1. Zhnědla vám v lednici nakrájená Nashi hruška? Příště jí zakapejte citronem.

2. Šťávu z granátového jablka můžete vymačkat lisem na citrony.

3. Chuť a vůně liči se liší podle pokrmu, k němuž je podáváno.

4. Plody opuncie neberte kvůli ostnům holýma rukama, nechte je před loupáním několik hodin máčet ve vodě, pak slupku nařízněte a sloupněte.

5. Chcete-li originálně ozdobit váš moučník, namočte mochyni do čokolády a máte ideální třešinku na dortu.

6. Budete-li používat citrusovou kůru do pokrmů, raději použijte plody v biokvalitě.

7. Sladkou chuť mandarinek poznáte pomocí přičichnutí.

8. Kiwi dozraje rychleji v papírovém sáčku s jablky a banány.

9. Uschlé listy ananasu svědčí o nahnilém středu plodu. Jdou-li listy snadno vytrhnout, plod je dozrálý.

Rizika

Rizika u exotického ovoce

Ke konzumaci vybíráme vždy ovoce dostatečně zralé a s neporušeným povrchem. K jakékoliv tepelné úpravě exotického ovoce používáme jen kvalitní plody nenapadené hnilobou. I po vykrojení mohou obsahovat tepelně odolné mykotoxiny (plísně). Mražené ovoce raději před konzumací krátce tepelně opracujeme, může obsahovat viry způsobující průjmová onemocnění. Pokud ovoce zamrazujeme doma, před vložením do mrazničky jej dobře opláchneme a necháme okapat, tím bude po rozmrazení připraveno k okamžité spotřebě. V mrazničce uchováváme ovoce v dobře těsnících dózách k tomu určených, odděleně od masa a ryb, které mohou ovoce kontaminovat.

Druhy a rozdělení

Druhy a rozdělení exotického ovoce

Čerstvým ovocem je ovoce prodávané ihned po transportu či po určité době skladování v původním syrovém stavu.

Zpracovaným ovocem rozumíme výrobky, jejichž charakteristickou složku tvoří ovoce a které byly upraveny konzervováním.

Dělíme je do skupin:

  • Kompoty, marmelády (pouze z citrusového ovoce), džemy, rosoly, povidla, klevely, ovocné protlaky, ostré omáčky čatní (chutney)
  • Ovocné mošty, nektary, džusy
  • Sušené ovoce (v poslední době stále častěji lyofilizací=mrazem), proslazené (kandované) ovoce
  • Ovoce naložené v lihu
  • Mražené ovoce a ovocné dřeně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*