Nakupovat a dále skladovat bychom měli jen ovoce bez poškození. Pokud možno, je dobré při nákupu upřednostnit ovoce volně vystavené než balené (zde lze hůře posoudit jeho jakost). Před samotným skladováním ovoce přebereme, oddělíme poškozené plody a omýváme zásadně až před přímou konzumací. Opláchněte ho pod tekoucí teplou vodou (nikoliv však horkou), odstraníte tím velké množství nežádoucích látek. Ovoce bývá často chemicky ošetřeno, proto není vhodné využívat jeho kůru či slupku. Důkladněji a teplou vodou omýváme kůru citrusových plodů, abychom se zbavili zmiňovaných chemikálií, které se na ovoce používají nejen během vegetace, ale často i po sklizni.
Kvalitní produkt
Nakupujeme exotické ovoce
Nejen při výběru exotického ovoce je důležité kupovat jen zdravé plody a rozhodně se vyhněte ovoci napadeného hnilobou.
Ať však již budete vybírat jakýkoliv druh ovoce, rozhodně neberte plody s otlaky a tmavými skvrnami. Tato místa mohou být lehce napadena hnilobou či plísní.
Při nákupu dbejte také na to, aby na slupce nebyla příliš měkká místa. Takové ovoce je již obvykle přezrálé a moc dlouho by vám doma nevydrželo. Měkké přezrálé plody obvykle obsahují i méně vitaminu C.
Druhy exotického ovoce, které se k nám nejčastěji dováží:
Citrusy: mandarinky, pomeranče, citróny, grapefruity, kumquat, lima
Nejrozšířenějším citrusovým ovocem je citron, který je pěstován již více než 2000 let. Jedním z největších citrusů je grapefruit, který se vyskytuje ve dvou druzích a to se žlutou či růžovou dužinou. Naopak nejmenším citrusovým plodem je kumquat, který má oválný tvar a oranžovou barvu. Má specifickou sladkokyselou chuť a je doporučeno jej neloupat a konzumovat i se slupkou. Limetky (lima) jsou podobné citronu, obsahují však jen poloviční množství vitaminu C a hůže se skladují. Co se mandarinek týče, mezi nejběžnější typ patří tangerinky. Zajímavostí je, že křížením pomerančů a tangerinek vznikly všem známé clementinky, jsou větší a nemají jadérka. Pomeranče dnes patří mezi nejvýznamnější druhy ovoce. I zde je mnoho druhů, většinou se liší v intenzitě sladké chuti a kyselosti, některé jsou i nahořklé (např. sevilský pomeranč). Méně běžný, oblíbený např. v Itálii, je tzv. krvavý pomeranč, který má tmavě červenou aromatickou dužinu.
Banány
Banány jsou plody jednoděložné vytrvalé byliny. I když se v běžné obchodní síti setkáváme obvykle jen s banány ovocnými, které se k nám dováží zejména z Brazílie, Indie, Filipín či Ekvádoru, lze sehnat i tzv. banány zeleninové. Tento typ banánu obsahuje více sacharidů a škrobů, pro přímou konzumaci ale není vhodný, proto se vaří, pečou či smaží. V době sklizně jsou banány ještě nezralé, dozrávají poté v klimatizovaných skladech spotřebitelských zemí.
Avokádo
Jedná se o ovoce stromu, pocházejícího ze Střední Ameriky, dnes se již pěstuje ve všech tropických a subtropických oblastech. Plod je tvarem podobný hrušce, uvnitř je velké nejedlé jádro. Dužina je jemná, lehce nasládlá, žluté až světle zelené barvy. Po oloupání je potřeba avokádo rychle zpracovat, protože dužina na vzduchu rychle šedne. Avokádo je oblíbené na přípravu pomazánek.
Kaki
Kaki je plodem ebenovníku a pěstuje se v subtropických oblastech. Vzhledově se podobá rajskému jablku. Slupka plodu je hladká a lehce voskovitá. Dužina je u zralého ovoce velmi jemná, sladká. Kaki obsahuje asi 40 % cukru, vitamin C a z minerálních látek především fosfor a vápník.
Mango
Toto ovoce pochází z Himalájí, odkud se rozšířilo do oblastí tropů. Plodem je peckovice vejčitého či oválného tvaru, uvnitř najdeme velké ploché semeno. Dužina je jemná a velmi aromatická.
Ananas
Ananas je plodem poměrně oblíbeným a to pro různé kulinářské úpravy. Kromě řady vitaminů a minerálních látek obsahuje ananas také bromelain, což je enzym, který má schopnost štěpit bílkoviny a podporuje trávení. Při konzumaci by měl být plod dostatečně zralý, protože jako nezralý obsahuje vyšší množství kyselin, které poškozují zubní sklovinu.
Fíky
Plody jsou kulovitého až hruškovitého tvaru s množstvím drobných semínek a jemnou měkkou dužinou, která je obvykle červené až fialové barvy. V čerstvém stavu obsahují fíky asi 25 % cukru, sušené až 58 %.
Papája
Původem je z Mexika, odtud se pak rozšířila do všech tropických částí světa. Uvnitř plodu je dužina obsahující velké množství semen, která se v místě produkce někdy používají jako náhražka pepře. Papája má pevnou, hladkou slupku žlutozelené až oranžové barvy. Plody jsou bohaté na vitamin A a C, vápník hořčík a zinek. V produkčních oblastech se papája používá i k výrobě šťávy, kompotů nebo se kanduje.
Physalis
Toto ovoce jsou žlutooranžové bobule, které mají sladkokyselou chuť. Physalis je bohaté zejména na obsah vitaminu A. Pro svou drobnost a nevšední vzhled (plod je ukrytý uvnitř olistěného kalichu) se používá v gastronomii obvykle k dekoračním účelům.
Karambola
Jedná se o plod nízkého tropického stromu, rozšířeného zejména v Asii. Tvarem je karambola čtyř až pětihranná hladká tobolka o velikosti asi 8 cm. Zralé plody jsou voskovité a mají žlutou až zelenou barvu. Na příčném řezu karambolou nám vznikne hvězdice. Je vhodná na přímou konzumaci, nebo do salátů a kompotů.
Maracuja
Maracuja jsou plody tropické liány, původ má v Brazílii. Slupka plodu je tuhá, kožovitá, uvnitř je mnoho semen, která jsou obalena příjemně aromatickým šťavnatým rosolem. Plody se konzumují jako čerstvé, nebo se používají na přípravu salátů, zmrzlin, desertů.
Kiwi
Kiwi jsou plody popínavé aktinidie čínské. Slupka je tenká a plstnatá, dužina světle zelená s velkým množstvím drobných černých semínek. Chuť je osvěžující – jemná a obvykle lehce nakyslá. Kiwi obsahuje mnoho vitaminu C (až 300 mg na 100 g ovoce).
Opuncie
Setkat se můžeme i s názvem kaktusový fík a to díky ostrým chloupkům, které pokrývají v trsech slupku plodu. Dužina opuncie je sladká, obsahuje velké množství drobných semen a svou chutí může připomínat hrušky. Konzumuje se čerstvá, ale i tepelně zpracovaná.
Podle čeho vybírat
Výběr exotického ovoce
Dle druhu
Český původ x dovezeno
Při výběru exotického ovoce nemáme jinou možnost než zvolit to dovezené. Mějte však na paměti, že čím je cesta k zákazníkovi delší, tím větší množství cenných látek ztrácí.
Čerstvé x mražené
Nejvýživnější je pro nás ovoce čerstvé, o tom není pochyb. Čerstvé ovoce nemusíme mít vždy po ruce, je příjemné využít mražené ovoce, které je zamraženo ihned po utržení.
Čerstvé x konzervované
Kvalitní konzervované ovoce pro nás může být skvělou náhradou toho čerstvého po celý rok. Sice se při konzervaci určitá část vitamínu C ztrácí, ale na druhou stranu si zachovává stejný obsah minerálů, karotenoidů a vlákniny jako ovoce čerstvé.
Sušené ovoce
Podobně je to také s ovocem sušeným, které při procesu zpracování ztrácí obvykle až 20% vitaminů, avšak stoupá obsah cukrů.
Exotické ovoce dle trvanlivosti
Čerstvé ovoce
U čerstvých plodů se neuvádí datum minimální trvanlivosti. Ovoce by však mělo být na první pohled zdravé, nevykrájené a bez známek hniloby.
Každý druh ovoce však není vhodný pro stejně dlouhé skladování a záleží také na tom, zda si koupíme ovoce nezralé, zralé či přezrálé. Pokud neplánujeme ovoce daný den sníst, je lepší kupovat plody mírně nedozrálé a nechat je doma dva tři dny dojít při pokojové teplotě. Zralé plody je vhodné uložit do chladničky.
Upravené ovoce (ovocný salát)
Ovoce nakrájené v plastové misce či na tácku však už musí být označeno datem použitelnosti.
Doporučené skladování: do +4 °C, spotřebujte max. do 24hodin.
Mražené či konzervované ovoce
Dobou minimální trvanlivosti je pak označeno ovoce, které bylo zakonzervováno sterilací či zmrazením.
Obvykle lze kompoty či mražené ovoce skladovat neotevřené až 2 roky. Vždy se však řiďte pokyny na obalu, které se mohou lišit dle výrobce či způsobu zpracování. Po otevřeníby však měl být každý výrobek co nejrychleji spotřebován.
A co obsah vitaminů?
Byla-li konzervace provedena šetrným způsobem, může si i např. ovocný salát v konzervě uchovat stále vysoký obsah vitamínů. Dokonce může občas obsahovat vitamínů i více, v porovnání s ovocem čerstvým, které nebylo skladováno tím správným způsobem.
Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že konzervované ovoce navíc obsahuje dosti přidaného cukru a různé přídatné látky (aditiva).
Sušené ovoce
Budete-li sušené ovoce skladovat dle doporučení na obalu (tedy v temnu a suchu), můžete ho doma mít až 2 roky.
Dostupnost
Dostupnost exotického ovoce
Ovoce je nejchutnější čerstvé a zralé. Konzumní zralost je však rozdílná pro každý druh či odrůdu ovoce.
U exotického ovoce je to však o to složitější, že plody se sbírají nezralé a dozrávají až při transportu.
- Supermarket - Supermarket nabízí obvykle velký výběr za „rozumné“ ceny.
- Zdravá výživa - Obchod se zdravou výživou nám obvykle dává možnost zakoupit ovoce v bio kvalitě.
Balení a informace
Balení a informace u exotického ovoce
Z obalu byste měli vyčíst:
- název potraviny
- druh ovoce, název skupiny
- potraviny, které obsahují tři a více druhů ovoce, může být potravina označena údajem „směs ovoce“ s procentuálním zastoupením jednotlivých druhů
- název výrobce / dovozce
- u dovozce zemi původu
- hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky
- dobu spotřeby
- skladovací podmínky
- složení potraviny
- u ovoce v lihu musí být uveden obsah etanolu v objemových procentech
- u džemů, marmelád, povidel, rosolů, protlaků musí být uvedeno množství ovoce v gramech a obsah přírodních sladidel ve 100 g výrobku
- u kompotů musí být označeno, zda se jedná o výrobek „s nízkým obsahem cukru“, „slazeno“, „s vysokým obsahem cukru“
- výživovou hodnotu
- Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Rizika
Rizika nákupu exotického ovoce
Supermarkety a hypermarkety nabízí širokou škálu exotického ovoce. Některé druhy zákazník vidí poprvé v životě. Když ovoce neznáme, nevíme, jak má vypadat, když je správně dozrálé. Může se stát, že ovoce je nedozrálé nebo naopak přezrálé, nejsme tedy schopni rozeznat stádia zralosti. Další problém se může naskytnout s tím, že nemusíme vědět, jaké části plodu se jedí, zda se musí loupat nebo jíst se slupkou, nebo zda je nutná tepelná úprava. Než si koupíte nový druh exotického ovoce, nastudujte si všechny potřebné informace o zralosti druhu, úpravě a o konzumaci. Pokud jste to před nákupem nestihli, zkuste se poradit s prodávající obsluhou.
Ke konzumaci si vybíráme pouze ovoce bezvadné kvality bez znaků hniloby či plísně. Vyvarujte se od pohledu nepřirozeně zbarvených kusů. Ty mohou vytvářet nebezpečné mykotoxiny, které pronikají do celého obsahu plodu.