Tepelně opracované masné výrobky (např. měkké salámy) bychom měli uchovávat nejlépe ve středních patrech ledničky.

Kde skladovat?

Kde skladovat masné výrobky

Trvanlivé tepelně opracované masné výrobky (např. salám Vysočina) a fermentované trvanlivé masné výrobky (např. salámy Herkules či Poličan), které se po tepelném opracování ještě suší, do ledničky však nepatří (po vyndání z lednice se orosí a může se porušit stabilita zvýšením aktivity vody). Mají se skladovat v suchu (aby nedocházelo k povrchovému růstu plísní) a temnu (aby se omezila oxidace tuků), nejlépe někde ve spíži.. Plísně na povrchu některých fermentovaných salámů jsou žádoucí, ovlivňuje vzhled, chuť, zvyšuje pH, omezuje vysychání, brání oxidaci. Porost ovšem musí být bílý nebo šedobílý, nikdy modrozelený, zelený nebo žlutý.

Když totiž např. Vysočinu dáme do lednice, bude ve vlhku a přijímat vodu zpět, díky čemuž by se mohla začít kazit.

Navíc plísně a některé jiné mikroby jsou schopné žít i při nízkých teplotách, takže i v lednici navlhlý salám snadno zplesniví. Rozhodně pak zapomeňte dát salám do igelitové tašky. V ní totiž vznikne stoprocentní relativní vlhkost, takže Vysočina zplesniví stoprocentně.

Nejrychleji se kazí vařené masné výrobky jako jelita nebo tlačenky. Rizikové jsou syrové polotovary a tepelně neopracované masné výrobky určené k přímé spotřebě.

Konzervy a sušené maso lze skladovat při pokojové teplotě nejlépe v suchu a temnu.

Rizika

Rizika skladování masných výrobků

Při nevhodném způsobu skladování se ve výrobcích mohou množit nežádoucí plísně, bakterie, zejména baktérie mléčného kvašení, které vyvolávají kažení nebo i patogenní bakterie, které mohou u konzumentů vyvolat onemocnění z potravin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*