Zajímavosti o mléce
- Kolem mléka je mnoho mýtů a pověr. Staří Keltové z něho vařili nápoj nesmrtelnosti. Indové věří, že život na naší planetě vznikl z vroucího oceánu mléka.
- V produkci mléka jasně vede Evropa s vyprodukovanými více než 200 miliony tun. Velmi nízká produkce je v Asii, Japonci konzumují kokosové mléko a Čína dává přednost sójovým produktům. Nejméně mléka se vyprodukuje v Africe.
- V oblibě je nejen kravské mléko, například takové oslí mléko sloužilo jako krášlící prostředek. Laponci pijí hlavně sobí mléko, Arabové si pochutnávají na velbloudím mléku. Pochoutkou pro mnohé národy je mléko kozí a ovčí, ruská tradiční kuchyně využívá i kobylí mléko.
- Kráva může denně nadojit až 60 litrů mléka, nedoložený kubánský rekord je 109,5 litru.
Přehnali jste to na oslavě?
Mléko je alkalické (zásadité), zklidní podrážděnou žaludeční sliznici, která po alkoholovém excesu bývá překrvená.
Nemůžete usnout?
Pro dobrý spánek se doporučuje pohár horkého mléka s medem. Mléko má prokazatelně uklidňující a sedativní účinky. Proč tomu tak je? Může za to bílkovina kasein, která se v trávicím ústrojí štěpí na aminokyselinu tryptophan, ze které následně vznika serotonin. . Serotonin je neurotransmiter a je zodpovědný za to, jak se cítíme. Nedostatek serotoninu se může projevit depresemi a zvýšenou úzkostností. Med je katalyzátorem, který vše dopraví do mozku, kde se o zklidnění postará serotonin.
Mléko za medaili
Nigerijští olympionici dostávají za zisk olympijské medaile od státu po celý rok mléko zdarma.
Mléko ve filmu
Mléko se s úspěchem přidává do filmového deště. Mléko s vodou vytváří emulzi, která se lépe snímá kamerou a je ve filmu lépe viditelná. Bohužel takový déšť ale zničí veškeré kostýmy herců.