Mouka vzniká rozmělněním vnitřní části obilného zrna. Veškeré obiloviny patří odpradávna k základním složkám lidské stravy. Naši předci mleli různé druhy zrní na mouku. Z té pak pekli nejčastěji placky, ale také chléb a jiné druhy pečiva. V současné době je nejběžněji používaná mouka bílá, v minulosti využívali zrno celé a mouky celozrnné.
Kvalitní produkt
Nákup kvalitní mouky
Kde nakupovat dle kvality?
Supermarket
Obvykle je zde velký výběr a celý nákup lze pořídit pod jednou „střechou“.
Farmářský trh
Už i na některých farmářských trzích můžete koupit mouku českého původu.
Zdravá výživa
Obchod se zdravou výživou obvykle nabízí výrobky v bio kvalitě a větší výběr druhů mouk.
Podle čeho vybírat
Podle čeho vybírat mouku?
Mouka dle trvanlivosti
Doba trvanlivosti se odvíjí od použité suroviny a zda-li je mouka odtučněna. Obecně lze říci, že vysokovymleté mouky (celozrnné) mají kratší trvanlivost a to jen 6 měsíců.
Nejpoužívanější druhy v českých domácnostech (pšeničná hladká, polohrubá či hrubá) lze doma skladovat 9 měsíců.
Pohankovou mouku lze skladovat 8 měsíců.
Sojovou a rýžovou mouku lze skladovat 10 měsíců.
Sojovou odtučněnou mouku lze skladovat12 měsíců.
Vždy je ale potřeba se řídit aktuálním stavem mouky, čili svými smysly. Pokud již po otevření mouky cítíme zvláštní zápach, může se jednat o proces žluknutí tuků. V takovém případě mouku určitě nepoužívejte a rovnou vyhoďte. Podobná situace může nastat nejen u mouky, ale i u jiných obilných výrobků – obilných instantních kaší či celozrnných výrobků.
Dostupnost
Dostupnost mouky
Kvalita mouky závisí na samotné sklizni, technologii mletí, posklizňovém ošetření, skladování výrobků a klimatických podmínkách v konkrétním roce.
Balení a informace
Balení a informace u mouky
Z obalu byste měli určitě vyčíst:
- název potraviny (název druhu)
- název výrobce
- hmotnost
- dobu spotřeby
- skladovací podmínky
- složení potraviny – mouky a krupice se označují podle druhu obilí a podle jemnosti (hladká, hrubá, polohrubá) a popř., že se jedná o mouku celozrnnou.
- výživovou hodnotu
Pokud je krupice označená jako „dehydratovaná“, pak obsahuje proti běžné krupici nižší obsah vody( max. 12% proti max. 15% - tím má delší trvanlivost).
Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Rizika
Rizika nákupu mouky
Jak již bylo řečeno, mouka není nijak rizikovou potravinou. Při nákupu nesmí být obal roztržený, natržený, jinak porušený či znečištěný. Samotná mouka musí být suchá, nenavlhlá a nesmí jevit známky plísní. U celozrnných mouk si dejte pozor, aby nebyla mouka žluklá. Poznáte to podle typického zápachu.
Dále si balení prohlídněte, zda není výrobek napadený nejrůznějšími škůdci. Mohl by obsahovat larvy zavíječů či molů. Ve chvíli kdy se vám dostanou do spíže, budete se jich zbavovat velice těžko.