Nealkoholické nápoje jsou součástí pitného režimu. Pro udržení našeho zdraví a krásy je důležité tento pitný režim dodržovat. Je důležité pít často a pravidelně v menších dávkách. Nejlepší pro naše zdraví je pramenitá čistá voda. Ostatní nápoje by měly být pouze doplňkem pitného režimu. Platí to i pro různé minerální vody či ovocné nápoje.
Zajímavosti
Zajímavosti nealkoholických nápojů
Známé latinské přísloví praví: „ve víně je pravda, ve vodě je zdraví“
- Voda je lék na všechny neduhy.
- Čistá voda potlačuje chuť k jídlu a snižuje pocit hladu.
- Kolové nápoje mají podobně jako káva odvodňující charakter.
- Česká Kofola na rozdíl od konkurenčních kolových nápojů neobsahuje kyselinu fosforečnou.
- V některých zemích (Francie, Norsko, Dánsko, Švédsko) je zákaz prodeje Energy drinků.
Historie sycení vod oxidem uhličitým se datuje od konce 16. století. Snahou bylo napodobit přírodní minerální vody, kterým byla přisuzována velká léčivá síla. První dokonalejší přístroj na sycení vody se sytícím tlakem až 10 atmosfér (1 Mpa) byl ale sestrojen až na počátku 19. stol. Brzy se rozšířil po celé Evropě.
Již od nepaměti lidé pili nealkoholické nápoje a v prvopočátcích zejména vodu. Tu si následně oslazovali různými sirupy. Koncem minulého století došlo ke znehodnocení velké části vodních zdrojů, kvalita vody se zhoršila a bylo nutno ji různě upravovat. Např. chlorováním. To mělo za následek změny její chuti popř. vůně. To odstartovalo rozvoj průmyslové výroby nealkoholických nápojů. V polovině dvacátého století pili lidé limonády pouze při návštěvách v restauracích, což bylo jen zřídka. Dnes je situace zcela odlišná. Nealkoholické nápoje tvoří značnou část každého obchodu.
Vliv na zdraví
Vliv nealkoholických nápojů na zdraví
Proč pít nealkoholické nápoje?
Naše tělo je tvořeno z 50 – 60% vodou. V těle voda zastává důležitou roli. Probíhá v ní látková a energetická přeměna a spousta dalších zásadních dějů důležitých pro život.
Dospělý člověk by měl vypít kolem 2 – 3 litrů tekutin denně, vždy záleží na konkrétní situaci – ve vyšší teplotě, při námaze apod. V létě se doporučuje více a častěji pít než v zimních měsících.
Rizika
Rizika konzumace nealkoholických nápojů
Nedostatečný pitný režim má za následek řadu obtíží začínajících zvýšenou únavou, bolestí hlavy a končící vážným onemocněním močových cest, ledvin apod. Ale i nadměrné požití tekutin může vést ke zdravotním rizikům. Zatěžuje se také činnost ledvin. A při takové „otravě“ vodou může dojít k otoku mozku, záchvatu a následně ke ztrátě vědomí. Nadměrné požití vody totiž způsobí ztrátu sodíku v krvi.
Důležité je také sledovat co pijeme a v jakém množství.
Častá konzumace slazených nealkoholických nápojů může vést ke vzniku obezity a v pozdějším věku ke vzniku cukrovky a metabolickému syndromu (soubor onemocnění souvisejících s nadváhou – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční apod.) Rizikový není jen cukr, ale i zvýšená konzumace umělých sladidel.
Pravidelné každodenní pití sycených nápojů není také vhodné, mohou dráždit žaludek a způsobit problémy s trávením. Nadmíra CO2 způsobuje vyšší krevní tlak.
Řada kolových nápojů obsahuje fosforečnany, které způsobují, že se nám neukládá vápník a vyplavuje se z těla pryč a zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy.
Druhy
Druhy nealkoholických nápojů:
Nealkoholické nápoje dle obsahu CO2.
- Perlivé
- Sycené
- Nesycené
Základní druhy nealkoholických nápojů:
Stolní voda
Vybraná pitná voda vysoké jakosti.
- Stolní voda přírodní
- Stolní voda perlivá
- Stolní voda ochucená
- Kojenecká voda
Minerální voda
Při vývěru obsahují na 1 litr nejméně 1 gram rozpuštěných látek nebo 1 gram rozpuštěného oxidu uhličitého.
- Podle teploty zřídla
Chladné – do 20°C
Vlažné – 20 – 30°C
Teplé – 30 – 50°C
Horké – nad 50°C
- Podle převažujících minerálních složek
Alkalické (převážně sodné ionty)
Zemité (obsahují vápník a hořčík)
Salinické (obsahují sodík a síran)
Sádrovcové (obsahují vápník a síru)
Ryze hořké (obsahují hořčík a síru)
- Podle typu plynů
Kyselky – obsahují CO2
Sirovodíkové
Metanové
Dusíkové
Atd.
- Podle účinku na organismus
Stolní
Převážně léčivé
Léčivé – mají vědecky prokázané léčivé účinky
Sodová voda
Je pitná voda sycená CO2 v množství nejméně 4g na 1litr.
Limonády
Vyrobené z pitné vody, limonádového sirupu a případně CO2.
- Nesycené
- Sycené
- Ovocné limonády
Vyrobené z ovocných sirupů (např. malinová).
- Ovocné limonády s příchutí
Vyrobené z ovocných sirupů s příchutí (např. ovocná s příchutí malin).
- Tresťové limonády
Vyrobené s přídavkem cukru a limonádových trestí.
- Speciální limonády
Kolové, tonikové, dietní, bylinné.
Ovocné a zeleninové šťávy
- Čisté přírodní šťávy (džusy)
Například 100% pomerančová šťáva.
- Zeleninové šťávy
Např. 100% rajčatová šťáva.
- Nektary
Obsahují méně jak 100% přírodní ovocné šťávy a ne méně jak 25 %, mohou být doslazovány přírodními cukry, medem nebo umělými sladidly, mohou být obohaceny o vitaminy a minerály, ale nesmí obsahovat přidaná barviva ani konzervanty.
- Ovocné nápoje
Obsahují méně jak 25 % přírodní ovocné šťávy, mohou obsahovat barviva, konzervanty a také mohou být doslazovány.
- Sirupy
Zahuštěné ovocné nebo zeleninové šťávy konzervované cukrem.
- Ovocné
- Limonádové
- Zeleninové
- Bylinné
- Dietetické – např. pro sportovce, diabetické atd.
Ostatní nealkoholické nápoje
- Posilující (izotonické) např. Semtex
- Léčivé šťávy
- Ledový čaj
- Ledová káva
Rozdíly
Rozdíly nealkoholických nápojů
V čem hledat rozdíly?
Rozdíly u nealkoholických nápojů lze hledat zejména v obsahu CO2. Dále v obsahu cukrů popř. sladidel, různých ochucujících složek, obsahu povzbudivých látek (kofein, taurin, různé rostlinné extrakty jako guarana, ženšen, maté…) apod.
Sycené x nesycené
Obecně platí, že zdraví prospěšnější je pití nesycených nápojů s ohledem na zdravotní rizika (vysoký krevní tlak, žaludeční problémy), které jsou spojeny s nadměrným pitím sycených nápojů. Sycené nápoje mají výraznější osvěžující charakter.
Slazené x neslazené
Slazené nápoje mají povzbuzující účinek, sladká chuť je pro spotřebitele příjemná, ale konzumace cukru v rámci pitného režimu vzhledem ke zdravotním rizikům není vhodná. Proto se doporučuje konzumovat takové nápoje výjimečně jen jako doplněk pitného režimu. Je vhodné v takovém případě dát přednost přirozeně sladkým ovocným nápojům než průmyslově vyráběným slazeným nápojům. V některých nápojích je cukr nahrazen umělými sladidly, i to může být alternativou, jak se vyhnout nadměrné konzumaci cukru.
Alergeny
Alergeny nealkoholických nápojů
Základem nealkoholického nápoje je vždy voda a ta není alergenem. Alergeny v nealkoholických nápojích vždy závisí na dalších zejména přídatných látkách, jako jsou různá barviva, konzervační látky. V případě ovocných a zeleninových šťáv může být alergenem daný druh ovoce či zeleniny.