Podle čeho vybírat

Podle čeho vybírat ovoce

Ovoce podle druhu

České versus zahraniční

V dnešní době můžeme zakoupit v obchodě ovoce z jakékoliv země. Tato možnost výběru je však vykoupena krom sporné chutě či vůně dovážených produktů také dalšími problémy.

Některé druhy ovoce, které za námi cestují až tisíce kilometrů, jsou sbírané nezralé a dozrávají tak až v přepravních kontejnerech.

Nejen při výběru ovoce tak myslete na to, že čím je cesta ke spotřebiteli delší, tím větší je úbytek vitamínů a dalších cenných látek. Nejen proto je lepší dávat přednost ovoci především z naší země.

Bio versus konvenční

O tom, zda je ovoce v bio kvalitě lepší než to konvenční, se vedou již několik let pře. S jistotou tak lze říct jen to, že bio ovoce by nemělo být hnojeno průmyslovými hnojivy. Bio ovoce, které se prodává v supermarketech, musí být označeno bio-logem. Ve specializovaných prodejnách biopotravin je vám prodejce povinen předložit certifikát o původu prodávaných produktů.

Čerstvé versus mražené

Nejlepší je pro nás ovoce čerstvé, o tom není sporu. V zimních měsících je však vhodnou alternativou mražené ovoce. Místní ovoce je zamrazováno několik málo hodin po sklizni, a proto nutriční ztráty nejsou nijak vysoké. Mražené ovoce je vhodnou alternativou v zimních měsících.

Čerstvé versus konzervované

Jak již bylo uvedeno výše, nejlepší je pro lidský organismus ovoce čerstvé. V současné době je kladena pozornost na šetrné technologické postupy při konzervování. Tím je zajištěno, že ztráty důležitých živin jsou nyní nižší než v dobách předchozích. Díky konzervovanému ovoci máme kvalitní náhradu čerstvého ovoce po celý rok.

Sušené ovoce

Stejně je to také s ovocem sušeným. Zvolte však raději ovoce nesířené. Nemáte-li jinou možnost, tak sušené plody před konzumací důkladně propláchněte v horké vodě. Tím se lze nežádoucího oxidu siřičitého zbavit.

Ovoce dle trvanlivosti

Čerstvé ovoce

U čerstvého ovoce se neuvádí datum minimální trvanlivosti, ale musí být zdravé, bez známek hniloby, nevykrájené a bez otlaků.

Každý druh ovoce však není vhodný pro stejně dlouhé skladování. K dlouhodobějšímu skladování jsou vhodná především jablka a hrušky. Ovoce může pohlcovat pachy ostatních potravin, proto je nutné je skladovat odděleně.

Upravené ovoce

Takto zpracované ovoce musí být označeno datem použitelnosti. Doporučuje se spotřebovat do 3 dní při skladování v lednici. Je to způsobeno především tím, že pokud část ovoce po očištění zůstane mokrá, voda je ideální prostředí pro množení patogenních mikroorganismů a ovoce se rychleji kazí. U nakrájeného ovoce na malé kousky se několikanásobně zvětší povrch a poraní se tkáně. Tím se uvolní oxidační enzymy a látky, které urychlují chemické reakce. Opět dochází k rychlejšímu kažení potraviny.

Mražené či konzervované ovoce

U ovoce konzervovaného sterilací či zmrazováním se uvádí datum minimální trvanlivosti.
Vždy se řiďte pokyny na obalu, ale obvykle lze takto upravené ovoce skladovat neotevřené až 2 roky. Trvanlivost domácích zavařenin bývá o něco kratší, obvykle 1 rok. Po otevření, by však měl být každý výrobek, co nejrychleji spotřebován.

Sušené ovoce

Sušené ovoce lze skladovat až 2 roky v temnu a suchu při pokojové teplotě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*