Na nákup ryb myslete již před tím, než se vydáte do obchodu a vždy si s sebou přibalte chladicí nebo termo tašku. Ryby vkládejte do nákupního vozíku vždy jako poslední, aby chladící řetězec byl přerušen na co nejkratší dobu a také mimo dosah ostatního nakoupeného zboží. Za pokladnou vkládejte ryby do připravené již zmiňované termotašky. Hlavně v letních teplých měsících jděte co nejkratší cestou domů a ryby uložte dle doporučení prodejce.
Kvalitní produkt
Nákup kvalitních ryb
Kvalita rybího masa je ovlivněna souborem podmínek od odchovu a výkrmu až k technologii zpracování.
V létě se nehodí nakupovat kaprovité ryby, pro které jsou nebezpečné vyšší teploty. Zde při manipulaci hrozí narušení ochranné vrstvy na povrchu ryby. Výsledkem může být poškození rybí svaloviny. Vhodnějším řešením je tedy kupovat si v létě spíše ryby „tvrdší“ (na rozdíl od „měkkých“ kaprovitých ryb), kde riziko pohmoždění a poškození ryby tolik nehrozí. Příkladem jsou zejména pstruzi, štika aj.
Podle čeho vybírat
Podle čeho vybírat ryby
Vybíráme dle toho, pro koho má být pokrm určen. Jiné je použití u dětí, jiné u osob s redukční dietou. Zásadní je tedy obsah tuku ryby a její původ. Obsah tuku v mase ryb je závislý především na druhu ryby. V našem jídelníčku bychom měli mít jak ryby mořské, tak ryby sladkovodní.
- Tučné více než 10% tuku: makrela, tuňák, losos nebo úhoř.
- Středně tučné do 10% tuku: kapr, tolstolobik, pstruh, sumec.
- Málo tučné do 2 % tuku: treska, štika, candát, platýz.
Dostupnost
Dostupnost ryb
Kvalita masa je ovlivněna stářím ryb, místem původu, způsobem krmení a je-li ryba divoká či v chovu. Řídit se ale můžeme i dle obsahu přidané vody. Pokud kupujeme rybu mraženou, máme k dispozici i složení, u kterého je uvedeno % přidané vody. Vybíráme takové, které přidané vody obsahují nejméně.
Supermarket
Většinou velký výběr ryb za celkem nízkou cenu. Můžeme zde najít ryby čerstvé chlazené, mražené, v některých řetězcích i živé.
Farmářský trh
Na farmářských trzích lze obvykle zakoupit kvalitní a české ryby. Dejte si ovšem pozor na kvalitu ryb v letních měsících. Je důležité, aby byla dodržována správná teplota při prodeji ryb, což není v letních měsících vždy jednoduché.
Zdravá výživa
Ve zdravé výživě můžeme zakoupit ryby v bio kvalitě.
Fishmarket, rybárna
Pro koupi kvalitních ryb nejlepší volba. Většinou máme možnost velkého výběru a bývá tam i proškolený personál, který by nám měl podat informace, jak ryby správně skladovat a připravovat.
Na Vánoce je běžný prodej ryb z kádí v ulicích měst. Ryby jsou čerstvé, kvalitní a prodávají je přímo rybáři z oblastí, odkud kapři pocházejí.
Balení a informace
Balení a informace u ryb
Z obalu ryb, ostatních vodních živočichů a výrobků z nich byste měli vyčíst:
- název potraviny, druh, skupina nebo podskupina, živočišný druh
u konzervovaného tuňáka vč. druhu nálevu - informace o tom, zda při zpracování výrobku z ryb a ostatních vodních živočichů byla použita jiná svalovina než celistvá, zejména drcená nebo mělněná
- informace, zda výrobek je kuchaný, částečně kuchaný nebo nekuchaný
- název výrobce, dovozce
- země původu vč. způsobu produkce (uloven v mořských nebo sladkých vodách, nebo pochází z chovu)
- hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky od deklarované hmotnosti
- dobu spotřeby
- skladovací podmínky
- zmrazené produkty po rozmrazení znovu nezamrazovat
- složení potraviny
- výživovou hodnotu
Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.
Rizika
Rizika nákupu ryb
Nejrizikovější je nákup čerstvých ryb. Ryby musí pocházet z prověřených zdrojů a musí jevit známky čerstvosti. Oči musí být čiré, lesklé, vypouklé. Maso má být pevné, elastické s nelepivou kůží. Ryba by neměla vykazovat špatné senzorické vlastnosti (vzhled, vůně, konzistence, chuť), zvláště pach. Pokud vám ryba nevoní, nekupujte ji.
Ryba by měla být položena na ledové tříšti nebo ve vakuovém obalu v lednici. Živá ryba by měla být umístěna v kádi s proudící vodou; mražená ryba v mrazicím boxu při teplotě minimálně -18 °C.