Skladování živočišných tuků má svoje pevná pravidla. Tuky totiž rády nasávají pachy jiných potravin. Jak s nimi nakládat, když nechceme, aby nám cukroví vonělo po guláši?
Kde skladovat?
Kde skladovat živočišné tuky?
Tuky se doporučuje skladovat v původních, ale neporušených obalech. Skladujte je v suchých a čistých skladech. Je nutné je chránit před slunečním svitem, protože ten podporuje oxidaci tuků.
Tuky rády nasávají pachy jiných potravin, ale i materiálů a z tohoto důvodu by neměly být skladovány s jinými aromatickými surovinami, např. kořením.
Živočišné, tedy tuhé tuky se doporučuje skladovat při nízkých teplotách. Teplota se vždy řídí nejnižší hodnotou skladované potraviny tak, aby byly dodrženy podmínky stanovené výrobcem. To znamená při chladničkových nebo mrazničkových teplotách.
V lednici tedy skladujte tuky do +8°C, pokud jste se rozhodli tuk zamrazit, minimální teplota musí být -18°C.
Rizika
Rizika skladování živočišných tuků
Pozor si dejte na trans-mastné kyseliny. V malém množství jsou obsaženy v mléčných výrobcích a v másle. V dřívějších dobách se hojně vyskytovali v uměle vyráběných margarínech.
Trans-mastné kyseliny vznikají při procesu hydrogenace, ale také při přepalování tuku. Proto tuky ze smažení už dále nepoužívejte. Toto je potřeba si uvědomit také při fritování, kdy je stále v některých domácnostech opakovaně používán tentýž olej.
Tato skupina patří mezi nejvíce škodlivé tuky. Proto se doporučují co nejvíce vyloučit z jídelníčku. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby trans mastné kyseliny netvořily více než 1% energetického příjmu člověka. V současné době se změnila technologie výroby margarínů, takže ty už by závadné být neměli.
Pozor si dejte na levné margaríny na pečení a ztužené tuky. Tyto levné tuky jsou často používány do pekařských výrobků, čokolád a ve fastfoodech.