Gurmáni na túře

Dobrodružné zážitky v přírodě dříve mívaly jednu stinnou stránku – a sice odbyté jídlo, které se většinou skládalo z polévky z pytlíku, opékaných špekáčků a chleba s paštikou. Dnes je všechno jinak – i ve stanu můžete uspořádat královskou hostinu…  

Gurmáni na túře

To, že budeme trávit pár dní mimo domov, někde v krásné přírodě, vůbec neznamená, že bychom měli rezignovat na kvalitní, chuťově výborné a navíc zdravé jídlo. Naopak – pokud si jídelníček na dovolenou předem dobře rozmyslíme a zabalíme s sebou všechny potřebné suroviny, praktické nádobí a pomůcky, můžeme připravit skvělé lahůdky. Ty navíc můžeme doplnit o jedinečné ingredience, které nabízí sama příroda…

Nasušená zásoba

Je rozdíl, pokud jedeme na dovolenou třeba do kempu autem, anebo vyrážíme jen tak s batohem na delší túru.
V prvním případě je příprava jídla mnohem jednodušší, protože se nemusíme nijak omezovat co do množství a hmotnosti potravin, tak i do pomůcek na vaření. Máme-li však táhnout při několika denní turistické výpravě batoh na zádech, určitě budeme zvažovat každou kostku cukru… Proto zkušení turisté přesně vědí, co je zbytečné tahat, a bez čeho se naopak neobejdou…

Třeba Petr Burian, který předloni podnikl s cestovní kanceláří 14denní cestu s batohem po Špicberkách, vzpomíná:
„Každý den nás čekala náročná túra, proto jsme ráno snídali kaši z ovesných vloček. Pokaždé ale byla jiná – jednou jsme si tam přidali kakao, podruhé trochu medu, jindy sušené brusinky… Sušené ovoce a oříšky na takovýto typ cesty všem doporučuju. Doma děláme i vlastní müssli tyčinky v sušičce potravin nebo ovocné placky, které se stočí do ruličky a pak nakrájí. Obojí jsem měl s sebou a využil jako hodnotnou svačinu, která mi dodala při výkonu „dlouhé“ cukry i vitaminy. Pro jistotu jsem měl i kupovaný hroznový cukr.“
A pro chvíle, kdy Petra přepadla nezvladatelná chuť na něco sladkého, měl prý připravený sáček s lékořicí.

Co pít na cestách?

Při jakékoli námaze a delší chůzi je důležité nepodcenit pitný režim. Voda je samozřejmě při pohybu nepostradatelná, ale můžete ji prostřídat i dalšími nápoji, upřesňuje Petr:
„Ráno jsme si vždycky uvařili na vařiči kotel čaje a pak ho ještě teplý rozdělili do termosek. Ovšem nebyl to žádný nudný „nemocniční“ čaj. Měli jsme s sebou několik druhů kvalitního sypaného čaje, který jsme si přivezli z naší minulé výpravy na Cejlon. Ten tvořil základ a k němu jsme pak přidávali, co jsme cestou objevili…, třeba jahodové a borůvkové listí. Sladili jsme ho třtinovým cukrem,“ vzpomíná.

Tělo má při sportovním výkonu, kdy dochází k námaze a zvýšenému pocení, vyšší spotřebu některých minerálních látek, především sodíku a draslíku.
Můžete se samozřejmě tahat se speciálními sportovními nápoji, ale mnohem elegantnější řešení představují suroviny, které pak využijete i při vaření. Například perfektní přírodní zásobárnou sodíku je rajčatová šťáva (nezapomeňte, že kartonové krabičky jsou lehčí než skleničky či konzervy) anebo kuřecí vývar (polévkové kostky v BIO kvalitě koupíte v obchodech se zdravou výživou nebo v některých drogeriích).
Draslík zase pohodlně doplníte banány (1 kus obsahuje v průměru 450 mg draslíku) anebo vařeným špenátem. Sušené špenátové listy můžete mít s sebou v papírovém sáčku. Pak je stačí namočit, chvilku povařit a doplnit utřeným česnekem. Ale to už jsme u hlavních jídel.

Čočka z termosky

„Nejvíce osvícenou kuchařkou při naší výpravě na Špicberky byla kamarádka Vendulka, která už s batohem zcestovala kus světa a měla zásoby jídla opravdu perfektně promyšlené. Nevezla žádné instantní pokrmy, zato měla křížaly, kuskus, sušené maso a sušenou zeleninu. Z masa a zeleniny jsme připravovali polévky. Kuskus jsme zase doplňovali sušenými rajčaty nebo houbami. Ovšem za jedinečnou vychytávku považuji její způsob přípravy rýže nebo čočky, když není možnost vařit. To se porce předvařené rýže nebo čočky nasype do nerezové termosky, zalije horkou vodou a vrátí zpátky do batohu. Po příchodu do cíle je uvařeno…,“ prozrazuje horké tipy Petr a doporučuje brát si na cesty dvě termosky – jednu na čaj, druhou se širším hrdlem na jídlo.

A co pečivo mimo civilizaci?

A na dotaz, jak řešili pečivo, když se 14 dní pohybovali mimo civilizaci, odpovídá jednoduše: „Každý z nás měl několik balení knäckebrotu. Plátky jsou lehounké a mají vysoký glykemický index, proto jsou vhodné na rychlé doplnění energie po sportovním výkonu. Ale pozor, shodli jsme se s kamarády, že je velký rozdíl mezi těmi levnými a dražšími. Určitě do nich investujte, ty levné vůbec nezasytí…
A co na ně namazat? Já jsem si na letišti v Oslu koupil jahodovou zavařeninu v tubě, tou jsem si pak knäckebroty natíral. Naslano zase skvěle chutnaly s lososovou pastou.“

5 Petrových tipů pro vás

  1. Nepodceňuji ochucení jídel ani na cestách. Pro tyto příležitosti mám vždy v batohu miniaturní cestovní kořenku.
  2. Určitě nezapomeňte přibalit sušenou cibulku – hodí se na ochucení bramborové kaše i polévky.
  3. Doma jsem zvyklý snídat jogurty. Při výpravách mi mléčné výrobky někdy chybí, ale našel jsem dobrou alternativu – vozím s sebou sušené kokosové mléko. Stačí rozmíchat 3 lžičky ve 200 ml teplé vody a získám hustý kokosový krém, který mi vzpomínku na jogurt spolehlivě rozptýlí.
  4. Osvědčily se mi malé plastové dózy od doplňků stravy. Perfektně se hodí pro uchovávání a převoz soli, cukru apod.  
  5. A pokud nemůžete vydržet na cestách bez vajec, nezapomeňte přibalit Vajahit. Tenhle výrobek ze sójové bílkoviny, škrobu, syrovátky a kukuřičné mouky vejce zcela nahradí.
Kopřivová polévka

Kopřivová polévka

Z mladých lístků kopřiv si můžete uvařit výbornou a jednoduchou polévku.

Recept - suroviny a postup
Třídění odpaduPři turistických výpravách, kdy se v batohu nese jen minimum obalových materiálů, nevzniká příliš odpadu. Přesto nezapomeňte, že co do přírody přinesete, měli byste z ní i odnést. Slupku od banánu můžete zahrabat do země, papíry spálit, ale použité plasty ukládejte do jednoho k tomu účelu vyčleněnému sáčku, který pak vyhodíte po návratu do civilizace do kontejneru na plast

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*