Stereotyp začne dříve či později nudit – to platí stejně v lásce, jako v jídle. Nechte se inspirovat a okořeňte si letošní vánoční pokrmy špetkou originality. Štědrovečerní polévka přece nemusí být pouze z kapra a staročeský kuba bude ještě lahodnější, když do něj přidáte čerstvě nasbírané houby. Teď v prosinci? Ano! Tradice jsou důležité a měly by se dodržovat. Ale proč se nutit do pojídání kapra jen proto, že je to v našich končinách zvykem, když si stejně nejvíc pochutnáte na lososu? Naše vánoční menu je lehké, moderní a určitě s ním sklidíte zasloužený úspěch.
Souboj kapra s lososem
Konzumace ryb prý pozitivně ovlivňuje náladu, a to je v závěru vyčerpávajícího vánočního maratonu určitě dobrá zpráva. Rybí maso je navíc cenným zdrojem bílkovin a také nenasycených mastných kyselin, selenu a vitaminu D. Tradičního kapra, kterého u nás zpopularizovala na konci 19. století Magdalena Dobromila Rettigová, ale podle obchodníků stále častěji vytlačují ze štědrovečerního stolu mořské ryby, hlavně losos nebo treska. Ze sladkovodních druhů je pak oblíbený candát, nejspíš i proto, že má méně kostí než kapr. Chcete-li připravit rodině odlehčené vánoční menu, vyzkoušejte nezahuštěnou polévku z lososa ve středomořském stylu.
Kuba jinak
V mnoha rodinách se dodnes podává na Štědrý den v poledne bezmasé jídlo, které má kromě jiného zaručit, že večer spatříte zlaté prasátko… Tradičním staročeským jídlem je černý kuba, který se připravuje z trhaných krupek a hub. A ty jsou pro tenhle pokrm opravdu důležité. Samozřejmě můžete využít nasušené podzimní zásoby, ale nejlepšího kubu stejně připravíte z čerstvých hub. A kde je teď v prosinci sehnat? Existují zimní druhy, které mají svoji sezonu právě nyní. Například penízovka sametonohá, výborná jedlá zimní houba, roste i pod sněhem na kmenech buků nebo ovocných stromů. Říká se jí „vánoční houba“ a náš tajný tip na její naleziště je pražský vrch Petřín. Pokud se tedy chystáte na vánoční výlet do Prahy, pak jedině s košíkem!
Penízovka se představuje
- nenáročná houba, která se dá vypěstovat běžně na zahradě
- sbírají se jen mladé houby s kloboučky polokulovitého tvaru
- obsahuje množství stopových prvků a vitaminů
- díky svým antibakteriálním účinkům se v lidové medicíně využívá při problémech s akné a záněty
- jako dekorace se přidává do aspiků
Štěpán si žádá kachnu
Druhý svátek vánoční, tedy 26. 12., připomíná sv. Štěpána, mučedníka a také patrona všech kameníků a zedníků. Podle tradice by na slavnostní tabuli v tento den neměla chybět pernatá drůbež – tedy husa, kachna, nebo aspoň kuře. My jsme zvolili kachnu, a ne ledajakou… Ta naše si totiž plave na portském víně.