Vánoce jsou u nás považovány za nejdůležitější svátky a pojí se s oslavami příchodu nového roku, jsou tedy i vyvrcholením a symbolickým zakončením roku. Pro někoho jsou noční můrou, pro jiného je sváteční chaos plný pozlátka. Klid a radost v posledních letech z mnoha domácností zmizely. Proč bychom se ale měli nechávat svazovat zažitými stereotypy? Nemusíme se hned vzdávat vánočního kapra a salátu, stačí změnit pár maličkostí, které nejen obdarovaným, ale i nám přinesou radost a nejspíš i hodně zábavy. Zkuste podle tipů Jakvkuchyni.cz balit vánoční dárky jinak…
Každoroční nákup balicího papíru s „vkusným“ dekorem je určitě jednoduché, a dokonce možná i roztomilé zpestření šedých zimních dnů, ale upřímně… Opravdu musíme ty pletené ponožky dědečkovi dát v něčem tak infantilním, jako je vysmátý sněhulák na sáňkách? Anebo mýdlo babičce zabalit do zlatistého dekoru s vánoční koulí na borové jedli?
Možná je čas na změnu, díky které budou naše dárky originálně zabalené, a navíc budeme trvale udržitelní. Na Vánoce totiž nemusíme nadělovat dárky jen sobě a svým blízkým, dárek můžeme dát i přírodě. Byť můžeme balicí papíry většinou vytřídit, přeci jen jde o zbytečný odpad, kterému můžeme předcházet.
Co ušetříme, pokud nahradíme při balení dárků balicí papír? Tak například primární suroviny, jako jsou stromy potřebné na výrobu papíru, ale také vodu, které je při výrobě potřeba velké množství, a pohonné látky a energii (tím i emise) potřebné k jeho výrobě, přepravě do obchodu, z obchodu k nám a i třeba cestu na třídicí linku…
Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a najít vhodnou náhradu – například odloženou károvanou sukni, šály a šátky, triko se srdíčky, které leží na dně skříně, obyčejný béžový balicí papír, staré krabice, vodovky a režný provázek, anebo třeba slámu, seno, větve a šišky, jedlovou větvičku, sušený šípek, proutěné malé košíčky nebo zapomenutý slaměný korpus z loňského adventního věnce. To vše můžeme použít k výrobě originálního obalu na dárky. Stačí trocha našeho času a chutě vyzkoušet nové věci a sám obal se může stát bonusovým dárkem.
Proč ještě tohle všechno dělat?
- Některé balicí papíry lze recyklovat jen těžko, některé jsou nerecyklovatelné. Týká se to zejména těch s povoskovanou povrchovou úpravou, kombinovaných papírů, které jsou potažené plastovou vrstvou, těch s nalepenými třpytkami apod.
- Při rozkladu na skládce se z použitých barev na některých balicích papírech mohou uvolňovat jedovaté látky.
- Obaly s kovovou nebo pokovenou fólií se mohou rozkládat až 100 let.
- Chceme být originální.
Tipy na DYI originální obaly na dárky
Pokud především na poslední větu říkáte ano, rozviňte svou fantazii a zkuste třeba podlepit věncový korpus kartonem, střed potřený lepidlem vystlat senem nebo kartonovou drtí, rozemlít do ní ještě směs vonného koření a do toho uložit dárek.
Pokud ho chcete také zabalit, vezměte kus juty a nahoře zavažte širokou látkovou stuhou, ke které přidáte třeba rolničku.
Ze sukní a triček můžeme ušít vánoční sáčky, ze slámy vytvarovat třeba loďku.
Šátky a šály poslouží také skvěle a je to velmi rychlý způsob balení dárků – velikost šátku zvolíte dle velikosti dárku, který do něj zabalíte a pak stačí jen omotat stužkou, jutovým provázkem, připevnit nějakou ozdobu a jmenovku a je hotovo! Vypadá to skvěle a nevznikne žádný odpad – i provázky a stužky můžeme použít v budoucnu.
A pokud zapojíte do tvorby i děti, popřípadě vtipné tatínky, a necháte je například pomalovat balicí papír vodovkovou fantasmagorií, pohoda je zaručena. Rodina se zabaví a vy si můžete vychutnat vánoční relax.