I ty nejšikovnější z nás někdy postihne v domácnosti drobná nehoda, ať už se spálíme nebo pořežeme, není nutné běžet k doktorovi, lehká zranění zvládneme ošetřit sami. A v lékárničce nemusíme mít ani spoustu medikamentů, naše babičky to zvládly i bez nich, takže proč se neinspirovat?
Jak na popáleniny
Možná to bude vypadat zvláštně, ale první pomocí při spálených prstech je chycení se (jimi) za ucho. Ušní lalůček údajně absorbuje obdivuhodným způsobem teplo a popálené prsty tím pádem rychle zchladí. Při větším zasažení je třeba chladit studenou vodou (nikdy ne ledem), poté místo natřeme hořčicí nebo olivovým olejem (pokud máme, tak třezalkovým). Následně můžeme zmírnit projevy spálení vychlazeným heřmánkovým čajem, kterým místo potřeme.
Pokud máme v lednici náhodou vajíčko natvrdo, můžeme na popáleninu přiložit tenkou blanku ze skořápky – ta totiž dokáže z postiženého místa vytáhnout horkost.
Recept na třezalkový olej
Do lahve stačí až po hrdlo nasypat květy třezalky a zalít je olivovým nebo lněným olejem až po okraj. Takto naplněnou lahev uzavřeme a postavíme několik týdnů na teplé, ideálně slunné místo. Poté její obsah přecedíme a vylisujeme. Někoho by mohlo vyděsit, že je olej do červena, ale nemusíme mít strach, je to přirozené. Na uchování oleje je třeba mít dobře těsnící tmavé lahvičky.
Speciální léčbou na popáleniny je výluh z 25 stroužků česneku. Stačí jen na čtyři dny česnek naložit do 1,5 šálku octa, do kterého jsme předem rozmíchali lžičku medu. Po vylouhování vše pečlivě rozmixujeme a směs aplikujeme na postižená místa.
Jak na opaření
Stejně jako u popálenin je třeba místo co nejdříve zchladit, pokud je to možné, je dobré také sundat zasažené oblečení. Vždy ale raději chladíme, než svlékáme. Většinu rad, které jsme zmínili u popálenin, můžeme použít i při opaření. Dobré je také pěstovat si doma květinu aloe – dužinou z ustřihnutého listu pak potíráme postižené místo.
Jak na pořezání
Na řezná zranění, tržné rány, ale třeba i odřené koleno, je skvělý jitrocel. Buď se dá použít čerstvý, je lepší ho alespoň opláchnout, nebo si pomocí elektrického sekáčku listy rozmělníme na kašičku, kterou postižené místo potřeme. Pochopitelně ne vždy máme v dosahu jitrocel, ale to nevadí. Dobrou službu nám udělá i med, ten aplikujte na dobře vyčištěnou a vydesinfikovanou ránu (můžete využit i ocet).
Pokud nám zbude po pořezání jizva, je dobré ji pravidelně masírovat (platí i na jizvy po operacích). Pro lepší tření při masáži je dobré použít nějaké mazadlo, ideálně sádlo (nesmí být osolené!) nebo olivový olej. Sádlo si případně můžeme dopředu ovonět bylinkami dle naší volby (skvělý je např. měsíček).
Jak zastavit krvácení
Pokud potřebujeme zastavit drobné krvácení, pak nám pomohou obyčejné noviny. Stačí odtrhnout malý kousek a přiložit na ránu (ta pochopitelně nesmí být moc velká). U větších poranění je třeba místo dobře stisknout a navštívit lékaře.
Způsob, jak zastavit krvácení z nosu je možná netradiční, ale zároveň spolehlivý. Při tomto postupu je třeba cíleně vtáhnout nosem čaj ze jmelí. Ale samozřejmě také předklonění a chlazení nosu nám pomůže, je dobré cucat i kostku ledu.
Jak na bodnutí hmyzem (hmyzí bodnutí)
Recept na nepříjemné bodnutí sice není voňavý, ale zato pomáhá. Postižené místo je třeba co nejdříve potřít cibulí nebo obvazem namočeném nejlépe v jablečném octě. Pokud zrovna nemáte ani jednu z těchto ingrediencí po ruce, podobné (i když menší) účinky mají také citronová šťáva, olivový olej nebo rozdrcená petržel. Bohužel ne vždy po těchto zásazích příznaky bodnutí zcela zmizí. Pokud vás poté bude trápit svědění, stačí sáhnout po ledové kostce nebo syrovém bramboru, a jimi opět místo potřít.
Pokud máme někde na těle tukovou bouli, můžeme ji postupně rozmasírovat pomocí měsíčkové masti. Tu vytvoříte jednoduše. V tuku, ideálně sádle, svaříme květy měsíčku. Nakonec vše scedíme a uschováme do chladu.