Dnes se podíváme na způsob úpravy masa ohřevem ve vodní lázni. Tato forma přípravy pokrmů se vyznačuje tím, že je velmi pomalá a v jídle zachovává všechny živiny. Využívají ji ve špičkových restauracích a my vám povíme proč.
Na jaké principu funguje ohřev ve vodní lázni?
Nehledejme v tom složitosti. Stačí, když na zdroj tepla vložíme nádobu s vodou, do které následně umístíme to, co potřebujeme ohřát.
Záleží pouze na nás, zda pokrm umístíme do jiné nádoby nebo například do vzduchotěsného umělohmotného obalu. Takový ohřev ve vodní lázni pak nazýváme sous-vide. Tento pojem pochází z francouzštiny a doslovně znamená „ve vakuu”.
Výhody ohřevu ve vodní lázni
Ve vodní lázni můžeme chystat maso, zeleninu, ovoce i ryby. Jediné, co k tomu potřebujeme, je čas. Abychom zachovali přirozenou chuť a šťavnatost potravin, měli bychom se držet v rozmezí teploty 55 – 60 °C.
Ohřev ve vodní lázni má však i další výhody. Jaké?
Pokud tímto způsobem připravujeme maso, dochází k minimálnímu váhovému úbytku a nějak zvlášť znatelný úbytek nezaznamenáme ani na výpisu spotřeby energie.
Metoda sous-vide je také velmi praktická ve chvílích, kdy pozveme na jídlo přátele. Jak to? Pokud si pokrmy v umělohmoných pytlících připravíme ve vodní lázni, následně je šokově zchladíme studenou vodou a uložíme je do lednice, vydrží nám čerstvé přibližně 5 dní.
Až nastane čas pro servírování jídla, tyto “polotovary” během pár minut připravíme k servírování.
Nadívané telecí
Na dokonalé nadívané telecí maso si rezervujte několik hodin, ne-li dnů. Péct ho můžete třeba o víkendu, můžete si k tomu nalít sklenku...
Recept - suroviny a postup