Příprava domácího jogurtu vám zabere pár minut a ušetří spoustu peněz. Po dočtení našeho článku budete kroutit hlavou nad tím, proč jste to nezkusili už dříve. Je to tak jednoduché! Jak na to?
Co je jogurt?
Jedná se o kysaný mléčný výrobek živočišného původu s relativně vysokým obsahem bílkovin. Původ jogurtů najdeme na Středním východě.
Samotné slovo jogurt pochází z tureckého “yogurt”, což znamená zkvašené mléko. K výrobě jogurtů se používají bakterie, které nazýváme jako “jogurtové kultury”. Dokáží zpracovat laktózu a tím nám vzniká kyselina mléčná, která způsobuje srážení mléčných bílkovin.
Proč zařadit jogurt do jídelníčku?
V první řadě jogurty obsahují mnoho živin, které naše tělo potřebuje. Například vápník, vitamíny ze skupiny B, fosfor a hořčík. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na hojně zastoupené bílkoviny. V některých kvalitních jogurtech najdeme dokonce také probiotika. Ta vznikají při kvašení a zlepšují funkci našeho trávicího ústrojí.
Proč je domácí jogurt nejlepší?
Možná si říkáte: „Proč bychom si měli vyrábět domácí jogurt, když si můžeme jednoduše nějaký koupit?” Odpovědí jsme našli hned několik:
- známe přesný původ a složení;
- domácí jogurt neobsahuje konzervanty, sladidla ani zahušťovadla;
- jogurt vyrobený doma nás vyjde mnohem levněji.
Výroba domácího jogurtu není nic složitého, zvládne to každý. Našli jsme 2 způsoby, záleží jen na nás, jaký si zvolíme.
Domácí jogurt - jak si ho vyrobit?
Dochucení domácího jogurtu dle libosti
Pokud nepatříme mezi vyznavače bílých jogurtů, nevadí. Jogurt si můžeme dochutit podle vlastní chuti. Zde je několik tip na několik ingrediencí, které náš domácí jogurt pozvednou do nebeských výšin:
- med;
- marmeláda;
- javorový sirup;
- čerstvé, sušené i kompotované ovoce;
- čokoláda;
- kakao;
- müsli;
- chia semínka;
- a nejrůznější ořechy.
Domácí jogurt využijeme také při přípravě salátu s okurkou a drceným česnekem. Skvěle se hodí i pro naložení kuřecího masa - stačí jej smíchat s vejcem a grilovacím kořením.