Příprava pohoštění pro návštěvu (ať už dospělou či dětskou) s našimi nejmenšími, může i odolným jedincům přidat pár vrásek navíc. Důležité je, hodit starosti za hlavu a přípravu jídla si především společně užít. Jak zapojit do přípravy děti, které dovedou z práce v kuchyni udělat opravdovou radost? Tipy a recepty přináší Jakvkuchyni.cz!
Na co při přípravě občerstvení s dětmi myslet?
Ještě než se s dětmi pustíme do samotné přípravy pohoštění, je potřeba se zamyslet nad tím, co vlastně budeme připravovat a pro koho. Měli bychom znát odpovědi na následující otázky:
- Kdo má přijít na návštěvu – chystáme občerstvení pro dospělé, nebo i pro děti?
- Pro kolik lidí pohoštění chystáme?
- Jedná se o obyčejnou návštěvu, nebo třeba o dětskou narozeninovou oslavu?
- Mají návštěvníci nějaké potravinové alergie, nebo jiná omezení?
- Kolik času chceme a můžeme přípravě věnovat?
- Nezapomeňme, že pokud budeme občerstvení připravovat s dětmi, potrvá samotná příprava i úklid podstatně déle.
- Budeme připravovat pouze jednoduché „zobání“, nebo chceme třeba i něco upéct?
Až budeme znát odpovědi na všechny otázky, měli bychom si vybrat vhodný recept a zjistit, zda máme všechny potřebné ingredience. A pak se do toho může pustit, nezapomeňte se obrnět notnou dávkou trpělivosti.Jak s dětmi připravit občerstvení pro rychlou návštěvu?
Mají se stavit rodiče, nebo sourozenci na rychlou návštěvu? Čekáme kamarádku na menší návštěvu? V takovém případě je příprava pohoštění poměrně snadná, současně při ní můžeme s dětmi popustit uzdu fantazii a společně se kreativně vyřádit.
Ideální pohoštění pro návštěvu ke kávě je samozřejmě klasická bábovka – což je mimochodem i jeden z prvních receptů, který se většina dětí naučí.
A ideálně si předtím nezapomeňte přečíst, proč je skvělé přizvat děti k pečení.
Pokud chceme návštěvu pohostit i slaným zobáním, tak nazapomeňme na chlebíčky i na obložené talíře a pusťme se s dětmi do jednohubek z rohlíků!
Děti vám rády pomohou zapichovat do jednohubek párátka a ty větší vám pomohou i se zdobením.
Tipy od Jakvkuchyni.cz na pomazánku:
- cuketovo-krabí pomazánka;
- cizrnová pomazánka s lučinou;
- lučinová pomazánka s olivami a parmskou šunkou;
- pomazánka z kozího sýra a pažitky.
Ať na párty nechybí ani ovoce a zelenina!
Zeleninu s ovocem můžeme buď klasicky nakrájet na talíř, čímž během okamžiku vykouzlíme lákavou a barevnou dobrůtku, větší zábava je však udělat ovocné a zeleninové špízy. Můžeme si být jistí, že s tímhle nám s radostí pomohou i ti nejmenší!
My bychom se měli postarat o nakrájení vhodné zeleniny a ovoce (paprika, okurka, jablko, meloun) a obstarání dostatečného množství špejlí. O samotnou tvorbu pestrobarevných špízů už se postarají samy děti.
Příprava občerstvení na dětskou oslavu
Pokud chystáme dětskou párty, čeká nás spousta radostí! Samotná příprava sice stojí spoustu času, přemýšlení a často i peněz, ale za tu radost v dětských očích to rozhodně stojí!
Určitě budou děti nadšené, když upečete:
- lentilkové sušenky;
- borůvkový muffin z hrníčku;
- čarodejnické prsty;
- strašidelné cupcakes;
- sušenky s krémovou náplní (alá oreo);
- ovesné sušenky;
- máslové sušenky;
- sušenky Cantuccini podle Romana Paulese.
Na co při přípravě dětské narozeninové oslavy nezapomenout?
Kromě dárečků a balónků je potřeba myslet také na to, že zvlášť malé děti mají trošku jiné potřeby. Nezapomeňme tak jídlo servírovat na menší stolek, kam i ty nejmenší dětičky pohodlně dosáhnou.
Děti ocení především pohoštění bohaté na barvy. Nemusí jít hned o barevné lupínky nebo bonbony. Stejného efektu radosti dosáhneme i pestrobarevným, kreativně připraveným ovocem a zeleninou.
Na dětskou oslavu se hodí také už zmíněné ovocné a zeleninové „špízy,“ které ocení i rodiče malých oslavenců a návštěvníků. Vyzkoušet můžeme i:
Pokud se nechceme zabývat moc velkým úklidem, jídlo na oslavu by nemělo být příliš„patlavé,“ jinak nám způsobí bolehlav ve chvíli, kdy se budeme snažit jeho zbytky odstranit z koberce.
Skvělého efektu dosáhneme také použitím ubrousků s dětskými motivy.