Jaké potraviny nejíst před spaním a proč?

Víte, jaké potraviny bychom neměli jíst před spaním a z jakých důvodů? A naopak, které potraviny jsou pro dobrý spánek vhodné? Víc si o tom prozradíme v tomto článku.

Jaké potraviny nejíst před spaním

Jak nás jídlo ovlivňuje?

Dalo by se říct, že platí motto „Jste to, co jíte”. , protože víme, že:

  • potraviny ovlivňují naši energii a psychiku;
  • mají vliv na  kvalitu naší pleti;
  • jsou zodpovědné za hubnutí a přibírání na váze.

Podívejme se nyní na potraviny, které bychom měli před spánkem vynechat. A také na ty, které si můžeme s klidným svědomím dopřát. 

Jaké potraviny nejíst před spaním? 

Že bychom večer neměli jíst čokoládu, kořeněná a tučná jídla mnoho z nás asi nepřekvapí. Už málokdo ale ví, proč bychom ze svého jídelníčku měli vynechat i větší množství zeleniny, ovoce a dokonce i vody? 

Zelenina a ovoce 

Obecně je zdravější sníst misku ovoce, než tabulku čokolády. Ale pozor! Ovoce má v sobě nejen spoustu prospěšné vlákniny, ale také mnoho cukrů. Pokud nás večer honí mlsná, nakrájejme si třeba kousek banánu

A jak je to se zeleninou? Syrová zelenina je těžká do žaludku. Připravme ji raději na páře, taková úprava udělá našemu zažívání dobře. 

Důležité obecně platné pravidlo zní “všeho s mírou” - ideální je sníst přes den více menších porcí - večer to platí dvojnásob!

Voda

Čistá neperlivá voda by měla být základem pitného režimu každého z nás. Pokud ale pijeme málo přes den, nedohánějme to večer. Proč? 

Ledviny začínají po 18. hodině odpočívat, neměli bychom je tedy příliš zatěžovat. Nadměrné množství tekutin nás navíc bude nutit v noci vstávat a běhat na toaletu. Může dokonce způsobit i otoky na těle a obličeji. 

Cereálie 

Uzobáváte večer rádi cereálie? Zatněte zuby a vydržte to do rána! Tato potravina je určena především na snídani a to právě proto, že nám energii. Před spaním je ale nadbytek energie nežádoucí, leda byste si ve snu chtěli zaběhnout maraton… 

celerálie

Luštěniny 

Luštěniny jsou bohatým zdrojem bílkovin a stabilizují hladinu cukru v krvi. Proč bychom je tedy měli jíst k obědu, ale ne k večeři? Těžko se tráví a náš organismus potřebuje odpočívat především v noci. 

Vejce

Vejce natvrdo, na hniličku, míchaná vejce… V Čechách patří vajíčka mezi oblíbené suroviny. Jedno vejce zamíchané do salátu na večeři příliš paseky nenadělá, taková míchaná vajíčka jsou ale na večeři nevhodná. Jsou totiž velmi těžká na trávení a tučnými jídly, které sníme na noc si navíc zaděláváme na tukové zásoby. 

Červené maso 

Trávení masa může tělu trvat až 7 hodin. Především červené maso představuje pro organismus největší zátěž. Tento druh masa si nechme raději na oběd, večer ho nahraďme rybou.

Kořeněná jídla 

Koření povzbuzuje trávení, dodává energii a stimuluje pozornost, způsobuje ale také zvýšení tělesné teploty a dokonce až neklid. A o takové večerní povzbuzení před spaním asi nemáme zájem… 

Čokoláda 

Když už jíst čokoládu, tak bychom měli vybírat ty s vysoce kvalitním složením. Jak ji poznáme? Pozor, cena není určujícím kritériem.
Je důležité sledovat především složení – na prvním místě by mělo být kakao, cukr až za ním. 

Přesto ale není ani ta nejkvalitnější čokoláda vhodnou volbou k mlsání před spaním. Jak mnozí tuší, dodává nám energii, obsahuje stimulanty a v noci se nám bude ukládat v podobě tukových zásob. 

Dále se obecně před spaním nedoporučují konzumovat příliš slané potraviny, kofein, limonádové nápoje, alkohol a sladkosti. 

čokoláda

Jaké potraviny si můžeme před spaním dopřát? 

Do našeho večerního jídelníčku můžeme zařadit například:

  • neochucený lehký jogurt;
  • basmati rýži
  • dušenou zeleninu;
  • mořské ryby
  • jemnou kuřecí šunku; 
  • nebo bylinkový čaj. 

Jak můžeme podpořit kvalitní spánek? 

Správně vybrané potraviny jsou pro náš kvalitní spánek velmi důležité. Jak můžeme ještě podpořit naše sladké sny? 

  • Uléhejme a vstávejme pravidelně ve stejnou dobu.
  • Sportujme během dne, fyzické aktivitě se ale před spaním vyhýbejme. 
  • V posteli ležme jen po dobu spánku, nepracujme a nejezme v peřinách. 
  • Vyberme si kvalitní postel, matrace i přikrývky. 
  • Snažme se mít v ložnici ticho a tmu. 
  • Na spaní udržujme v místnosti teplotu v rozmezí 17 až 21 °C.
  • Nekuřme před spaním, ideální je nekouřit vůbec.
  • Potlačme negativní myšlenky.
  • Uklidněme organismus pomocí bylinek, nebo vhodných doplňků stravy. 
Pro dobrý spánek si můžeme uvařit nálev z meduňky, třezalky, mateřídoušky nebo levandule. Všechny tyto bylinky mají uklidňující účinek a působí zároveň jako přírodní antidepresivum. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*