Před Velikonocemi zažívají některé domácnosti uklízecí horečku, kdy je třeba umýt okna, vyklidit z domu nebo bytu vše nepotřebné a „vysmejčit“ zapomenutá místa, kam se během roku moc často nedostaneme. Pro rychlý úklid a dobrý pocit z čisté domácnosti můžete začít třeba hned. Když zapojíte členy v domácnosti, tím líp! My každoročně začínáme postupně těmito kroky, jak to u vás máte nastavené vy?
1Zbavte se nepotřebných věcí, které můžete třeba i darovat
Máte doma staré a nepotřebné hračky, se kterými si vaše děti nehrají? Obnošené šatstvo? Co můžete darovat kamarádkám, to jim předejte, můžete si udělat také dámský bazárek s módní přehlídkou. Pokud je vaše oblečení hodně obnošené, je vhodné ho vyhodit do kontejneru na textil nebo si z něj udělat hadry na různé práce v domácnosti, zahradě nebo garáži. Případně se informujte na obecním úřadu, odboru životního prostředí, kam nejlépe ve svém okolí můžete tyto věci odnést. Podobné je to i s hračkami včetně obuvi, která vám už dávno dosloužila.
Pokud máte možnost nějaké věci odevzdat na charitu, tím líp! Uděláte dobrý skutek a ve skříni budete mít více prostoru, třeba pro nové šaty!
Zajímavost: Recyklací starého textilu vznikají čisticí hadry do domácností.
2 Staré elektro, nábytek, matrace, co s tím?
Starý nefunkční mobil, kulma, staré matrace, jakýkoliv nábytek, který už dosloužil a vy nevíte, co s tím…všechny jmenované věci patří na sběrný dvůr. Ovšem i v tomto případě je lepší se informovat přímo na sběrném dvoře, nebo přímo na odboru životního prostředí. Žádná z těchto věcí nepatří do popelnice na směsný odpad. Pokud neplánujete starý nábytek opravit, znovu nalakovat a v rámci možností ho ještě „recyklovat“, zkuste ho třeba ještě někde prodat nebo ho případně nabídnout někomu zdarma za odvoz.
3Hrnečky, lžíce, plakáty, zrcadla, keramika…
Pokud máte doma některé z těchto věcí a nechcete je už dlouhodobě doma skladovat, je lepší se toho dříve zbavit, než si to zase rozmyslíte! J Pokud nikdo z vašich známých o tyto věcí nestojí, vše ve větším množství patří na sběrný dvůr. Plakáty můžete vyhodit do modrého kontejneru na papír, pokud máte keramiku v malém množství, můžete ji vyhodit do směsného odpadu. To stejné platí i u zrcadel. Kovové věci je lepší odnést na sběrný dvůr. Pokud máte ve městě, ve kterém bydlíte kontejnery na kov, tak tyto věci vyhoďte tam.
Zajímavost: Nejčastější chybou ve třídění odpadů je, že si většina z nás myslí, že zrcadla a keramika patří do kontejneru na sklo.
4Starší kosmetika, obaly od řasenek a laků
Také se vám na poličkách občas nahromadí prošlá kosmetika? Pokud to jde, je dobré obsah lahviček slít dohromady do nějakého sáčku, velmi pečlivě uzavřít a vyhodit do směsného odpadu, případně odnést na sběrný dvůr. Prázdné plastové obaly stačí vytřídit do plastů, pokud se ve vašem okolí sbírají směsné plasty. Někde se totiž sbírají pouze PET lahve a lidé tam často vyhazují další plastové obaly, které tam nepatří. Obaly od řasenek a laků na nehty patří do směsného odpadu, dále se nerecyklují.
Zajímavost: Třídění odpadů se může v některých městech a obcích mírně lišit. To, jak si obec třídění odpadů zařídí, je čistě na ní. Záleží to na místních podmínkách a zvyklostech. Z tohoto důvodu je dobré sledovat nálepky na kontejnerech.
5Dřevěné bedýnky od ovoce nebo zeleniny
Staré dřevěné bedýnky můžete nalakovat, popsat nějakým hezkým ozdobným písmem a použít jako skladovací místo ve spíži. Případně si z nich můžete udělat nádoby na třídění odpadů. Vaše děti budou nadšené z další aktivity, která má navíc smysl.
Další zajímavé informace o třídění odpadů najdete na webu www.jaktridit.cz.