Jedlé květy v našem jídelníčku

Je jedno, zda máte rádi saláty nebo si radši připravujete maso, všechna jídla mohou být zajímavější a atraktivnější, když se dobře připraví a navíc hezky ozdobí. Přitom někdy stačí do své kuchyně přizvat přírodu, konkrétně barevné kvítky. Nemusí vás to stát ani korunu navíc, stačí se jen vydat na procházku a hned uvidíte spousty inspirace.

ruze2

Ne všechny květiny jsou jedlé, je třeba naučit se znát alespoň základní druhy. Některé květy vám jídlo jen ozvláštní, jiné ho navíc i dochutí. Některé naopak přidají jídlu hořkou chuť (např. pampeliška), jiné jsou aromatické a skvěle dotvoří sladkou chuť (levandule nebo fialka). Každopádně jedno základní pravidlo existuje, jídlo by nemělo být výrazně kořeněné, aby se chutě navzájem nepřebily. Co se týká samotné úpravy, při té se květy většinou přidávají až při finálním doladění pokrmů, vařením by totiž přišly nejen o svůj vzhled, ale také svou typickou chuť a vůni.

Vhodné jedlé květy

Pokud jste se rozhodli vydat na lov, rozhodně zvolte raději odlehlejší končiny, kam nechodí pejskaři na venčení, jinak byste mohli získat aroma, o které asi nestojíte.

Sedmikráska – Tahle drobná květina se nejlépe hodí do salátu, případně jako dekorace k masu.

pampeliska- copyPampeliška – Ve své chuti spojuje nahořklost a jemný medový podtón. Proto se nehodí pouze do salátů a nakládání, ale dá se také upravovat (tepelně například osmažením na másle). Další rady, jak využít pampelišku v kuchyni, najdete zde.

Chrpa – Jedná se spíše dekorační květinu, protože její chuť nepatří k příliš výrazným. Proto se hodí i k výraznějším chutím a to nejen salátů.

 

Měsíček – Je jeden z mála květin, kterým nevadí tepelná úprava. Ta nezničí ani její zdravotní účinky, kterou jsou obecně známé. Můžete ji proto použít nejen do salátů ale také pro zpestření rýže, omelet nebo koláčů. Obecně se hojně využívá ve spojení s mléčnými produkty (např. jogurtů).

Netýkavka – Tuto květinu bych speciálně doporučila do salátů, protože má nejen krásnou barvu, ale hlavně chutí připomíná ředkev.

Chryzantéma – Pokud chcete mít celou barevnou škálu, můžete sáhnout po chryzantémě. Ta se dá využít nejen jako dekorace a do salátů, ale také díky své chuti do horkých sladkých nápojů.

Bez – Tento keř patří k nejvyužívanějším v české kuchyni, jeho květy se zpracovávají nejen na sirupy a osvěžující limonády, ale také se obalují v těstíčku a smaží se jako řízek. Stejně jako jiné květiny se dá využít i do čajů.

levandule_105486218Levandule  – Její výrazně aromatická chuť ji téměř předurčuje pro sladké pokrmy, dají se z ní nejen vyrábět osvěžující limonády a sorbety, ale také se hodí do čokolády nebo do jemných pečených zákusků. Její chuť skvěle doplňuje jemnou chuť másla nebo mléka. V neposlední řadě se z ní dá připravit i olej. Nejčastěji ji najdeme ve francouzské kuchyni.

Fialka – Další z květin s výraznou vůní a chutí. Pokud si vyberete lesní odrůdu, můžete ji použít jako dekoraci chlebíčků a jednohubek. Jinak je můžete použít do salátů, polévek nebo jako dekorace masových pokrmů. Díky své výrazné chuti se hodí i do sladkých moučníků. Případně si ji můžete vychutnat kandovanou. 

Květ cukety nebo okurek – Nejen plody okurek a cuket se dají jíst, ale také květy můžete zpestřit jídelníček. Většinou se upravuje tepelně, ať už jako součást rattatouile, nebo jako smažené naplněné jemnou bylinkovo-sýrovou náplní případně masovou směsí.

Růže  –  Také královna květin se dá jíst, ale je lepší využít tu z vaší zahrádky, u kupované z květinářství nevíte, čím přesně byla hnojená. Kromě toho, že se dá z květů získat vzácný růžový olej, mají růže širokou škálu využití. Hodí se totiž nejen do salátů, ale také do ovocných zmrzlin, nápojů nebo celé jako dekorace.

Orchidej – Možná vás překvapuje, že se dá jíst, ale je to tak. Díky ladnému vzhledu a velikosti okvětních lístků se nejčastěji přidává jako dekorace do nápojů.

Karafiát – Karafiát je trochu specifický, protože před použití okvětních lístků, je třeba odstranit bílou část. Je totiž příliš hořká a zcela by přehlušila jemnou sladko-kořeněnou vůni. Díky této chuti se skvěle hodí do ovocných salátů, nebo se dá nakládat do sirupů, likérů, vín, nebo octů, podobně jako růže.

Další květinami, které se skvěle hodí do salátů nebo jako dekorace, jsou lichořešnice, kamélie, fuchsie, begonie, aksamitník, maceška.

Pokud budete chtít použít květiny na sladké, můžete je použít nejen čerstvé, ale také „mražené“. Nejedná se o žádné opravdové mražení, ale ojínění vzhled květům dodá rozšlehaný bílek s trochou vody. Touto směsí květ potřete (ideálně štětečkem) a posypte cukrem a nechte zaschnout.

Nevhodné květy

Ačkoliv možná vypadají krásně, vašemu zdraví by minimálně neprospěly. Jsou jimi například azalka, hrachor, lobelka, narcis, rododendron, šalvěj nebo verbena.

2 komentáře k článku “Jedlé květy v našem jídelníčku”

    1. Dobrý den Ireno, děkujeme za zajímavou otázku. Květy a semena jsou jedlá určitě. Tekutina ze samotné lodyhy se používá na zklidnění po popálení kopřivami a celá rostlina obsahuje látky bojující proti parazitům. Obsahuje šťavelan vápenatý, takže se konzumace zelených částí zasyrova nedoporučuje. Zelené části rostliny je třeba před případnou konzumací usušit nebo uvařit, aby se šťavelan rozložil. Netýkavka žláznatá je léčivá (s výše uvedenými účinky), malokvětá je bez léčivých účinků. Doufáme, že vám takto odpověď postačí. Krásný den!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*