Ocitnout se občas trochu ve stresu, třeba kvůli zkoušce ve škole nebo pracovnímu pohovoru, nám nijak neuškodí. Horší je stres dlouhodobý, který má negativní dopad na naše zdraví. Proto bychom se mu měli vyhýbat – pomůže nám k tomu i vhodně vybraná strava.
Také vám právě teď přerůstá práce přes hlavu a máte pocit, že nestíháte ani ji, ani soukromý život?
Moderní doba náš život značně zrychlila a důsledkem je fakt, že jsme stále více vystaveni tlaku na vysoký výkon a tím i stresu. Právě on je jednou z příčin, proč máme sníženou imunitu a jsme mnohem více vnímaví k nemocem, ať už se jedná o běžné nachlazení, nebo třeba srdeční příhody. A jak se stresu bránit?
Nejlépe tím, že se pokusíme zvolnit tempo a dokážeme si zachovat za každé situace klid a potřebný nadhled.
Určitě je dobré si také zjistit, jaké protistresové „brzdy“ na nás nejlépe zabírají – jestli hudba, jóga nebo třeba výlet do přírody…
Málokdo však ví, že také řada potravin má protistresové účinky. Připravili jsme seznam těch, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět.
Jaké potraviny působí proti stresu?
Avokádo
- obsahuje vysoké množství draslíku, a tím přispívá ke snižování krevního tlaku.
Brokolice
- má vysoký obsah vitaminů, proto je její konzumace doporučována lidem ohroženým stresem.
Citrusy
- díky vysokému obsahu vitaminu C pomáhají snižovat hladinu stresových hormonů a zároveň posilovat imunitní systém.
Černý čaj a česnek
- pomáhají snižovat hladinu kortizolu (stresového hormonu) v mozku.
Čokoláda
- samozřejmě ta organická (s velmi nízkým obsahem cukru) pomáhá ke snižování stresu a také ke zlepšování nálady.
Dýňová semínka
- pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi s chrání před hypertenzí.
Hlávkový salát
- obsahuje vysoké množství hořčíku, který je důležitým prvkem v boji proti stresu.
Krůtí maso
- obsahuje L-tryptofan, esenciální aminokyselinu, která je nezbytná pro vznik serotoninu a melatoninu, tedy hormonů dobré nálady.
Losos
- je doslova nabitý omega-3 mastnými kyselinami, které jsou považovány za skvělou potravu pro náš mozek, a nejspíš i dokáží snižovat hladinu kortizolu (stresového hormonu). Losos zároveň obsahuje množství vitamínu D, který nás také pomáhá chránit před stresem.
Mangold
- u nás zatím nepříliš využívaná zelenina obsahuje antioxidanty přispívající k ochraně těla před hypertenzí (vysoký krevní tlak) a vysokou hladinou cukru v krvi.
Mořské řasy
- obsahují jód důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a pomáhají udržovat správnou hladinu hormonů v krvi.
Ovesné vločky
- přispívají k tvorbě správné hladiny serotoninu, který nám přináší dobrou náladu.
Špenát
- dokáže zklidňovat nervovou soustavu, zlepšovat náladu a pomáhá zahánět stres a únavu.
Zjistili jsme…
Ne nadarmo maminky podávají dětem jako poslední jídlo před spaním teplou kaši, třeba ovesnou. Teplé jídlo zvýší hladinu serotoninu v mozku, což vede k celkovému uklidnění…
Jsme-li ve stresu, sáhneme často po bonbonu nebo jiné sladkosti. Jednoduché cukry totiž přináší rychlou úlevu od stresu. Ta je ale pouze krátkodobá…
K uklidnění a relaxaci přispívá i vůně citrusových silic – proto bychom si ji měli co nejčastěji kapat do svých aromalamp.
Osvědčenou zbraní proti stresu je pohyb – a je jen na vás, jestli si zatančíte, uděláte 25 dřepů nebo se půjdete proběhnout…
Stres se negativně podepisuje i na našem vzhledu – může se projevit například zhoršeným stavem pokožky (našedlý tón pleti, suchost, zdrsnění kůže a ztráta pružnosti, akné, vrásky…) a také vypadáváním a šednutím vlasů.
Nevhodným způsobem obrany a často i následkem stresu bývá zvýšená konzumace alkoholu a kouření.
Dlouhodobý stres je často příčinou obezity, kdy se lidé snaží zahnat nepříjemné pocity velkým množstvím, většinou špatně zvoleného, jídla.
Špenát, losos a česnek patří mezi potraviny, které snižují hladinu stresového hormonu, kortizolu. Když jsou navíc podávané ve formě...“Protistresové” lososové lasagne se špenátem