Kulaté lázeňské oplatky, bylinný likér Becherovka i typický karlovarský knedlík s petrželí – to je jen malá ukázka místních specialit, které proslavily Karlovarsko daleko za hranicemi kraje. Víte, co mají společného Johann Wolfgang Goethe, Božena Němcová a Karel IV.? Všichni tři, stejně jako mnozí další návštěvníci, rádi pobývali v nejzápadnějším koutu Čech, které dnes nese označení Karlovarský kraj. Půda tu nikdy nebyla příliš úrodná, proto se zde pěstovaly především brambory, řepka olejka a obiloviny. Místním to ale nejspíš moc nevadilo – měli totiž v kapse velký triumf – léčivé prameny a bohaté zásoby minerálních vod. Právě díky nim zde vznikly naše nejznámější lázně – Karlovy Vary, dále také Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Lázně Jáchymov. Jsou to oblíbená místa, do nichž každoročně míří desetitisíce hostů z celého světa. Ti zde ovšem kromě léčebných a ozdravných důvodů svých návštěv nacházejí i jedinečné gastronomické lahůdky. Ostatně i kníže Metternich, který rád navštěvoval Mariánské Lázně (Marienbad), si tu prý nejraději pochutnával na zvěřinové polévce a drůbežích játrech s madeirou…
Tajemství kulaté oplatky
Vyhlášenou tradiční specialitou místního kraje jsou kulaté lázeňské oplatky. První zmínky o výrobě karlovarských lázeňských oplatek pocházejí z poloviny 18. století. Delikátní pochoutku, která se už více než 130 let vyrábí podle stejné receptury, si můžete koupit i dnes. Přímo v lázeňském městě ji často můžete čerstvě upečenou zakoupit na kolonádě, která čerstvě upečenými oplatkami krásně voní. Přestože existuje spousta podobných oplatek, labužníci se shodují, že právě ty karlovarské jsou nejlahodnější. Toho si ostatně všimli už i porotci Světové výstavy konané v Paříži v roce 1900, kteří ji ocenili zlatou medailí. A v čem tedy spočívá její tajemství? Kromě tradiční receptury prý stojí za její nenapodobitelnou jemnou chutí především místní vřídelní voda, která je používaná při její výrobě.
Becherovka – lék i povzbuzení
Minimálně stejně jako oplatky proslavila zdejší kraj i Becherovka! Jedinečný hořkosladký bylinný likér, který se může pochlubit více než 200 let starou tradicí. Becherovka má nepopiratelné léčivé účinky, a pokud se užívá v malém množství, blahodárně působí na naše trávicí ústrojí i nervový systém. Pije se buď čistá a vychlazená, nebo jako součást míchaných nápojů. Nejlépe chutná například v kombinaci s tonikem nebo kolou. A věděli jste, že v Karlových Varech si dokonce můžete prohlédnout muzeum věnované její historii a výrobě? Přijďte si prohlédnout Becherovod, prastaré sudy i skleněné křivky starých lahví…
Karlovarský knedlík
Nekynutý knedlík je specialitou karlovarského kraje. Skvěle chutná a je potěšením i pro zrak, díky svému typickému mozaikovému vzhledu....
Recept - suroviny a postupBramborové šišky se švestkovou omáčkou
Bramborové šišky mají špatnou pověst, kterou získaly jako typické jídlo ze školních jídelen. Dejte jim šanci a objevte v nich krásu...
Recept - suroviny a postup