Víte, co označuje pojem kombinovaný obal? Z čeho je složený, čím je specifický a jak je to s jeho tříděním a recyklací? V článku o tomto specifickém druhu obalů nechybí ani video. Na Jakvkuchyni.cz tentokrát o kompozitních obalech.
Ano, četli jste správně – kombinovaný obal může být označen i pojmem kompozitní obal. Tato skupina obalů má mnoho podob, jako melír na vlasech. Tyto obaly jsou složené z více vrstev různých druhů materiálů a pro jejich různorodé vlastnosti je v nich balen různorodý sortiment výrobků.
Jaké výrobky, se kterými se běžně setkáváme, jsou baleny v kombinovaných obalech?
- Setkáme se s tím například u nápojových kartonů, v nichž jsou uchovávány především mléčné nápoje, džusy a ovocné šťávy, dětská „pitíčka“ nebo víno – těmto obalům říkáme nápojové kartony.
- V kompozitních sáčcích je balena například káva, koření, instantní těstoviny a polévky atd.
- Do této skupiny obalu patří ale také například plastovo-hliníkové blistry, ve kterých jsou baleny léky.
Recyklační symbol na obalech, které jsou vyrobeny z několika druhů materiálu, začíná vždy písmenem „C“ (převzato právě z angl. slova „composite“ = složený), za kterým následuje lomítko („/“). Za ním je pak uvedena písmenná zkratka materiálu, který v obalu převládá.
Měli bychom kombinované obaly třídit, nebo vyhazovat do popelnice?
Kombinované obaly pro nás mohou mnohdy představovat nerudovské dilema: Kam s ním? Do plastů, do papíru nebo třeba do popelnice?
Jak je to s tříděním kombinovaných obalů, konkrétně nápojových kartonů?
Na úvod je potřeba říct, že nápojové kartony bychom měli třídit, a to vždy do samostatných sběrných nádob na tříděný odpad – jsou to kontejnery či nádoby s oranžovou barvou, které na sobě mají samolepku s přesnými instrukcemi o třídění nápojových kartonů.
V některých obcích se netřídí nápojové kartony do samostatných nádob, ale je možné je třídit společně s jinými druhy odpadu (např. s plastem či papírem). Proto je důležité vždy věnovat pozornost samolepkám, kterými jsou označeny sběrné nádoby.
Jaké druhy nápojových kartonů se používají v potravinářském průmyslu? Dělíme je na dva druhy – tzv. aseptický a neaseptický nápojový karton. Aseptický nápojový karton je označen recyklační značkou C/PAP/ALU 84 a je vyroben ze tří druhů materiálů. Z více než 75 % jej tvoří kvalitní papír, dále zhruba z 20 % polyethylen a zbylých cca 5 % tvoří hliník. Tyto obaly mohou být označeny jako UHT/trvanlivé výrobky. Neaseptický nápojový karton má recyklační značku C/PAP 81 a je vyroben ze dvou druhů materiálů - ze směsi papíru a plastu. Tento druh nápojového kartonu se používá nejčastěji k balení pasterovaných výrobků.
Můžeme třídit nápojové kartony s víčky? A je třeba je vymývat? To a mnohem více zajímavostí o třídění nápojových kartonů prozradí video.
Jak správně třídit nápojové kartony prozradí video od Samosebou.cz! Zdroj: Samosebou.cz
Kam patří sáčky od koření nebo od brambůrek?
Ostatní druhy kombinovaných obalů, jako jsou sáčky od koření, obaly od kávy a instantních těstovin, brambůrek, nebo třeba blistry od léků patří vyhodit do popelnice.
Na závěr pár zajímavostí o třídění odpadu:
- Z recyklovaných nápojových kartonů se vyrábí lisované desky, které se používají např. ke stavbě domů.
- Díky třídění papíru zachráníme každoročně cca 2,2 milionů stromů, recyklací kvalitního papíru získaného z nápojových kartonů také šetříme stromy, které jsou primární surovinou pro výrobu nového papíru.
- Správným tříděním odpadu každoročně ušetříme necelých 30 km2 přírody!
Je důležité nezapomínat, že třídění odpadu je jedna z mála činností, kterou může pro životní prostředí udělat každý z nás. Díky tomu nekončí odpad na skládkách, ale umožňujeme jeho recyklaci a šetříme tak primární suroviny. Za tento přístup se nám příroda odvděčí. Má to smysl, třiďte odpad!