Ve staré Číně prý byla kombucha uctívána jako jeden z darů bohů. I dnes je uznávaným prostředkem především na podporu imunity a detoxikace. Příprava tohoto výjimečně zdravého kvašeného nápoje je docela jednoduchá a určitě stojí za to ji vyzkoušet. Podle druhu čaje i přidaného ovoce či koření může mít navíc pokaždé jinou chuť.
Kombucha je symbiotický komplex několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces (hlavně tzv. Schizosaccharomyces) a octových bakterií (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum).
Kombucha je laicky řečeno kombinace různých kvasinek a bakterií, která ke svému životu potřebuje cukr a vodu, a jež dokáže „vyrábět“ spoustu látek prospěšných pro lidské zdraví.
Jedna z pověstí, které kombuchu provázejí vypráví, že dostala své jméno podle japonského lékaře Kombu, který svým léčivým čajem pomohl japonskému císaři od žaludečních potíží.
Přírodní lékárnička plná zdraví prospěšných látek
Kombuše je každopádně připisována řada blahodárných účinků na lidské zdraví – a to nejen na metabolismus, ale také třeba na imunitní a nervový systém.
A protože podporuje trávení, je skvělé popíjet ji právě teď na jaře – kromě toho, že pomáhá tělu zbavovat se toxinů, může přispět i ke snazšímu hubnutí.
Za nejvýznamnější z nich jsou považovány kyselina glukonová a kyselina glukuronová. Ty na sebe dokážou vázat toxiny a odvádět je z těla ven.
Důležitý je i vysoký obsah kyseliny listové, která zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a přikládají se jí i preventivní účinky proti nádorovým onemocněním, podobně jako kyselině mléčné, kterou kombucha také obsahuje.
Vyhledávaná je i jako důležitý zdroj vitamínů, především B1, B2, B3, B6, B12, které jsou významné hlavně pro nervovou soustavu, a samozřejmě nepostradatelného vitamínu C.
Nejlepší je z Ceylonu
Pití čaje z kombuchy určitě nemůžeme považovat za jediný zázračný způsob, jak se ochránit před civilizačními nemocemi, ale určitě neprohloupíme, když ho zařadíme do svého pitného režimu.
Na kvalitě čaje se ale rozhodně nevyplatí šetřit, právě ona totiž rozhoduje o konečné chuti nápoje. Použitý čaj rozhoduje o barvě výsledného nápoje a pohybuje se ve škále od tmavě červené do oranžovo-hnědé až medové.
Podle zkušeností lidí, kteří kombuchu rádi a často popíjejí, se pro její přípravu nejlépe osvědčil černý ceylonský čaj, a je jedno, zda si vybereme sypaný, nebo v sáčcích.
Samozřejmě se dá použít i zelený čaj nebo oolong, ale bylinkový raději vynechejme – éterické oleje z některých bylin by totiž mohly působit kontraproduktivně a likvidovat příznivé bakterie obsažené v kombuše.
Ocet pro zdravou pleť i lesklé vlasy
Necháme-li kombuchu v nápoji déle než týden, začne se zvyšovat obsah kyselin, a počkáme-li ještě 14 dní, vznikne domácí kombuchový ocet.
Ten se sice nehodí pro vaření, ale můžeme ho dobře využít jako kosmetický prostředek – například při oplachování vlasů po umytí, jimž dodá žádoucí lesk.
Další možností je využít kombuchový ocet jako pleťovou vodu – dokáže prý „zahnat“ některé ekzémy a kožní vyrážky.
7 zajímavostí ze života kombuchy
- Obsahuje asi 0,5 %-1 % alkoholu, proto není vhodná pro děti ani pro lidi, kteří se alkoholu z jakýchkoli důvodů musejí vyvarovat.
- Protože obsahuje kofein z čaje, není vhodné pít ji před spaním.
- Obsahuje mnoho enzymů důležitých pro trávení, které v běžné stravě většinou chybějí.
- U citlivých lidí může její pití vyvolat pálení žáhy, nebo nevolnost způsobenou octem.
- Diabetici by se měli rozhodně před užíváním poradit s lékařem, ale dle dostupných informací by se měl cukr použitý při přípravě nápoje zcela přeměnit na zdraví prospěšné kyseliny a vitamíny.
- Ve staré Číně se tradovalo, že pití kombuchy přináší dlouhověkost.
Jak na přípravu kombuchy?
Kombucha
Kombuchovou kulturu prodávají některé prodejny zdravé výživy, ale asi nejlepší je koupit si ji přímo od pěstitele - třeba na výměnném...
Recept - suroviny a postupDo hotových nápojů v lahvích můžeme přidat bobulky ovoce – třeba rybíz nebo hroznové víno, kousek oloupaného zázvoru nebo skořici, které dodají nápoji jedinečnou chuť i aroma.
Stejnou kombuchu můžeme použít znovu…
Po slití nápoje do lahví je třeba původní kombuchu propláchnout pod čistou studenou vodou a pak ji vložit s trochou nápoje, který jsme předtím vyrobili, do menší nádobky.
Pro rozmnožení stačí odlít část roztoku do další nádobky a z původní kombuchy jednu vrstvu opatrně odloupnout. Kombucha vydrží s trochou nálevu v lednici až tři měsíce.
Chtěla bych se zeptat,kde kombuchu seženu..nějaký odkaz na stránky. Děkuji Chvojkova
Dobrý den Jano, kombuchu koupíte běžně ve zdravé výživě a v prodejnách bioopotravin. Některé velké supermarkety ji už také prodávají. Můžete také koupit online, například zde – https://www.prozdravi.cz/. Krásný den.