Kuchyňskou linku plánujte s metrem v ruce

Ještě na začátku 20. století kuchyňskou linku nikdo neznal. Místo ní měly naše prababičky kredenc, stůl a tzv. mycák. 

Když se pak ve 20. letech objevily v Americe první kuchyňské skříně „šetřící kilometry kroků“, jak zněl tehdejší reklamní slogan, byla to opravdová senzace. I dnes je dobře uspořádaná kuchyňská linka pro každou kuchařku velkou výhrou.

Kuchyňskou linku plánujte s metrem v ruce

Než začnete s plánováním kuchyňské linky, místnost si dobře proměřte, včetně dveří a oken (i jejich vzdálenosti od podlahy). Důležité je také neopomenout jakýkoli výklenek nebo trubka od topení, jež by vám mohly později znemožnit naplánovanou realizaci.
Zásadní roli hraje rozmístění přívodů vody, plynu, elektřiny a odpadů, protože právě tyto prvky určují, kde budou umístěny jednotlivé ergonomické pracovní prostory (mycí a varné centrum atd.).

Rozličné výšky

„Přijela jsem z lázní a muž mi jako překvapení sám postavil kuchyňskou linku, kterou jsme si spolu vyhlédli. Měla jsem obrovskou radost, ale jen do chvíle, než jsem zjistila, že nikam nedosáhnu…,“ popisuje 40 letá Irena situaci, která není podle prodavačů kuchyní nijak neobvyklá. Irenin pozorný, ale také skoro 190 cm vysoký muž si totiž neuvědomil, že jeho žena je přece jen o 20 cm menší, a umístil skříňky tak, jak mu to přišlo pohodlné. Copak o to – spodní skříňky se předělávají poměrně snadno – stačí přenastavit nožičky, ale znovu zavěšovat horní skříňky, to už není moc zábavné…

Při plánování linky je vhodné včas zvážit i celkovou výšku horních skříněk. Chcete mít takové, u nichž i do poslední poličky dobře dosáhnete? Pak volte ty s výškou 40 nebo 60 cm. Pokud vám nevadí, že nejvýše umístěné věci budou dosažitelné jen s pomocí schůdků nebo stoličky, a naopak stojíte o co nejvíc úložného prostoru, pak jsou pro vás ideální skříňky vysoké 100 cm. 

Důležitá je i samotná výška pracovní desky. Lidem vyšší postavy vyhovuje deska umístěna
ve výšce 92 cm od země, těm, kteří jsou menšího vzrůstu, postačí i 86 cm.

Kde mít dřez? Pod oknem?

Každé pracovní činnosti v kuchyni také vyhovuje jiná výška pracovní plochy. Proto máte-li
tu možnost, umístěte dřez a jeho okolní odkládací plochy o 10 cm výše, než je výška běžné pracovní plochy, kde připravujete pokrmy (krájíte, mícháte apod.), protože mytí nádobí s rukama níže bude mnohem pohodlnější.

Pokud se rozhodnete umístit dřez pod okno, abyste si zpříjemnili jednotvárnou práci pozorováním okolí, je třeba dodržet několik zásad. Především pracovní plocha musí končit pod spodní obložkou nebo parapetem, aby šlo okno dobře otvírat (zvažte i směr a způsob otvírání).
A pozor na správné umístění baterie, která také nesmí nijak limitovat otevírání okna. Na to už ostatně mysleli někteří osvícení výrobci, kteří nabízejí speciální sklopné baterie určené právě s umístěním dřezu pod okno.

Pečení s přehledem

Někdo dává přednost klasickému sporáku, jiný si rád rozdělí varná centra v kuchyni a rozdělí zvlášť zvlášť varnou plochu a troubu. Určitě je výhodou, pokud si můžete varnou troubu umístit do úrovně očí a ušetřit si tak neustálé ohýbání. Tuto variantu by proto měly upřednostnit hlavně ženy, které rády a často pečou. Na rozdíl od dřezu, varná plocha by měla být vždy asi o 10 cm níže než ostatní pracovní plocha, aby se na ní dalo pohodlně vařit.

Typ varné plochy pak rozhoduje o umístění digestoře. Nad elektrickou nebo indukční varnou plochou by měla být namontována ve výšce alespoň 65 cm, plynová vyžaduje výšku minimálně 75 cm.

S ohledem na typ varné plochy je třeba předem rozmyslet i ochranný obklad zdi za ní. Největší opatrnosti je třeba u plynové desky. Možností je nepřeberně – kromě klasických keramických obkladů můžete mít kamenné, moderní skleněné nebo třeba nerezové.

Se zásuvkami nešetřete…

Dostatek elektrických zásuvek a snadno dostupné vypínače v dosahu pracovní desky jsou nutností. Při přípravě pokrmů přece jen používáme mnoho elektrospotřebičů a rozmanitých přístrojů, které vyžadují zásuvku s elektřinou a jejich blízkost a dostatečné množství vám ušetří čas a námahu. Představte si, jak později dáváte do zásuvek rozdvojky, prodlužovačky anebo přenášíte např. mixér na druhou stranu kuchyně… Lepším, úspornějším a praktičtějším řešením je, nechat si rovnou nainstalovat u každého pracovního místa dvojité zásuvky. Můžete pak kombinovat trvale zapojený elektrický spotřebič s takovým, který potřebujete
k vaření zrovna teď. Zkrátka elektrických zásuvek není v kuchyni nikdy dost.  

Jaký materiál?

Kuchyňské skříňky se dříve vyráběly pouze ze dřeva, v jednu dobu se staly módním hitem plechové linky. Ty se však vůbec neosvědčily, a není divu, vždyť jen každé zavření dvířek doprovázel neuvěřitelný rámus…
V současné době se nejvíc prodávají laminované dřevotřískové desky v kombinaci s tzv. MDF deskami ( z anglického názvu Medium Density Fibreboard, desky jsou zhotoveny především ze smrkových dřevních vláken pojených syntetickým lepidlem, je to tedy středně hustá vláknitá deska). Tyto materiály jsou poměrně odolné a nabízejí nepřeberné množství variant vzorů i barev. Můžete si z nich pořídit celé skříňky, včetně dvířek.

Na věc můžete jít také šalamounsky a pořídit si z lamina a MDF jen odolné korpusy a dřevěná dvířka si nechte udělat na zakázku u truhláře. Bývá to sice o něco dražší řešení, ale výsledek rozhodně stojí za to. 

Prostor pro třídění odpadu je dnes samozřejmostí…

Třídění odpadu je v současné době již víceméně samozřejmostí, 72% z nás třídí. Je proto důležité uvažovat i nad tím, kde budete moci tříděný odpad ukládat předtím, než je odložíte do barevných kontejnerů.

Ideální jsou prostory pod dřezem. Pokud zvolíte skříňky o šířce 60-80 cm, můžete si pořídit praktický systém 4 nebo 5 odpadkových košů o různé velikosti, podle toho, kolik jakého odpadu ve své kuchyni nejčastěji nastřádáte.
Další variantou mohou být vhodné nádoby, které umístítě např. do regálu či špajzky. V moderních kuchyních, pokud máte více prostoru, skvěle poslouží spodní výsuvné části skříněk.
Dle našich zkušeností bývá nejvíce prostoru potřeba pro plasty, méně pro papír a sklo. Samostatný koš by měl sloužit pro živočišný a pro směsný odpad. Do všech košů si pořiďte sáčky odpovídající velikosti.
Takový systém ušetří spoustu času, je hygienický a navíc vás bude hřát dobrý pocit z toho, že se chováte moderně, tedy ekologicky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*