Kuskus je v dnešní uspěchané době oblíbenou přílohou, neboť jeho příprava vyžaduje jen pár minut. Navíc se dá použít do mnoha pokrmů – jak slaných, tak sladkých. Jedná se o potravinu, která je u nás novější (původem tradiční potravina Maroka) a získala na popularitě zejména díky snadnosti její přípravy.
Výroba kuskusu
Kuskus patří mezi výrobky z obilovin – vyrábí se z tvrdé pšenice, je to tedy těstovina. Vyrábí se pokropením pšeničné krupice, čímž vzniknou malé hrudky, které se pak napařují, suší a rozdrobí na malá zrníčka o velikosti několika milimetrů.
Laici často řadí kuskus mezi tzv. „zdravé potraviny“, nicméně když pomineme, že není vhodné dělit potraviny na zdravé a nezdravé, je kuskus stejně „zdravý“ jako jakákoliv jiná těstovina.
Výživové benefity konzumace kuskusu
Klasický kuskus patří mezi přílohy, které obsahují lepek. Kuskus je, stejně jako ostatní výrobky z obilovin, zdrojem zejména sacharidů, vitaminů skupiny B a vlákniny.
Významnější množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny však obsahuje kuskus celozrnný, který se vyrábí stejně, jen z celozrnné krupice – obsahuje tedy pomleté části celého zrna i s jeho obalovými vrstvami.
Pro osoby s celiakií nebo alergií na pšenici není kuskus vhodný, nicméně lze koupit i pohankový kuskus, který je stejně jako pohanka bez lepku.
Bezlepkový je i kukuřičný kuskus a existuje dokonce i kuskus luštěninový (z čočkové nebo hrachové mouky).
Můžeme se setkat i s kamutovým nebo špaldovým kuskusem, které jsou vyrobeny z kamutu, což je druh pšenice, a z pšenice špaldy, které však lepek obsahují, stejně jako všechny druhy pšenice.
Pro toho, kdo si příliš neoblíbil celozrnné těstoviny, může být celozrnný kuskus dobrou cestou, jak dostat celozrnné výrobky do svého jídelníčku. Díky jeho struktuře není pocit hrubší konzistence, který můžeme pociťovat u těstovin, u kuskusu tak patrný.
Variabilní užití kuskusu v kuchyni
Všechny druhy kuskusu je možné využít buď jako přílohu k masu nebo k jiné potravině bohaté na bílkoviny, nebo jako součást pokrmů, kde je smíchán s ostatními surovinami, kdy je celý pokrm připravován v podstatě v jedné pánvi.
Na trhu se můžeme setkat i s už předem ochucenými druhy kuskusu, které jsou i barevně zajímavé – žlutý kari kuskus, červený rajčatový nebo zelený špenátový.
Můžeme koupit i různé druhy kuskusu s příchutí – zeleninový, s bylinkami, s olivami, s jablkem a skořicí…
Kuskus a způsoby přípravy
Způsob výroby kuskusu zajistí, že je pak při přípravě ochoten velice dobře přijímat vodu a nabobtnat.
V podstatě ho stačí zalít horkou tekutinou, případně přidat lžičku kvalitního oleje, zakrýt a nechat chvíli odpočinout a je připraven ke konzumaci.
Tím, že kuskus velmi dobře nasává okolní tekutinu, pojme tak i chutě v ní obsažené. Proto, i když samotný kuskus připravený ve vodě nemá nijak výraznou chuť, mohou být pokrmy z kuskusu chuťově velice rozmanité.
Když například na pánvi orestujeme cibuli, přidáme maso a libovolnou zeleninu, trochu podlijeme vodou nebo vývarem, necháme podusit a na posledních pár minut přidáme kuskus a důkladně zamícháme, vsákne se do něj všechna ta chuť, kterou pustily zelenina i maso.
Oblíbená je i příprava kuskusu na sladko. Sypký kuskus můžeme zalít horkým mlékem, osladit třeba medem a ochutit sušeným nebo syrovým ovocem, přidat ořechy nebo semena a zakrátko získáme chutnou a výživnou snídani nebo desert, který navíc zvládne každý. Obdobně je možné připravit sladký nákyp z kuskusu, do kterého můžeme přidat ještě tvaroh.
Kuskus s drůbežím masem a meruňkami
Všechny druhy kuskusu je možné využít buď jako přílohu k masu nebo k jiné potravině bohaté na bílkoviny, nebo jako součást pokrmů, kde...
Recept - suroviny a postupAutorem článku je tým nutričních terapeutek Nutrifit