Kvašáky doma nesmí chybět! Jak si je jednoduše vyrobit?

Kvašáky – kdo by neznal okurky naložené v kyselém nálevu? Recepty se na ně dědí z generace na generaci. Pokud si vaše babička ten svůj hlídá jako ostříž, nezoufejte! Jakvkuchyni.cz přináší jednoduchý recept na výrobu výborných domácích kvašáků. Jak na to?

Výborné kvašáky nesmí doma chybět

Jsou kvašáky zdravé?

Odpověď na tuto otázku je prostá: „Ano, jsou!” A proč? Protože obsahují probiotika – látku, která se stará o to, abychom ve střevech měli to nejlepší prostředí a vše podpořili tak bezproblémové fungování našeho trávicího ústrojí.

Více o probioticích, a jejich účincích pro lidský organismus, najdete v článku “Co dokážou probiotika?”.

Potraviny, které obsahují probiotika, bychom měli do jídelníčků zařazovat pravidelně. Dalším zdrojem probiotik jsou:

  • fermentované mléčné výrobky – kefír, podmáslí nebo jogurty;
  • kombucha – nápoj z čaje, cukru, bakterií a kvasinek;
  • kimchi – národní korejské jídlo, které se řadí mezi nejzdravější jídla vůbec;
  • kyselé zelí – kromě probiotik obsahuje také mnoho vlákniny.

Kdy nám kyselé okurky poslouží jako zdroj probiotik?

V momentě, kdy skutečně projdou procesem fermentace – více zjistíte v článku “Fermentace, aneb bakterie pracují pro nás”.

Jak si uděláme domácí kvašáky?

Domácí kvašáky

Domácí kvašáky

Pro kvašáky si můžeme zaběhnout do obchodu, nebo si udělat domácí. Není na tom nic těžkého a ten pocit, když jíme vlastní kvašáky a...

Recept - suroviny a postup

Kvašáky versus rychlokvašky

Jaký je rozdíl mezi kvašáky a rychlokvaškami? Rychlokvašky zaléváme teplým nálevem a někdy také přidáme kůrku od chleba a trochu cukru. Usnadní to fermentaci. Skladují se při pokojové teplotě a můžeme si na nich pochutnávat už za pár dní, v závislosti na pokojové teplotě.
Naproti tomu kvašáky zaléváme nálevem vychlazeným a necháváme je déle fermentovat. Aby nám vydržely co nejdéle, přidává se do nich křen.

Zajímavosti o kvašácích z domova i ze světa

  • Ukrajinci ke kvašákům často přikusují chleba se sádlem a zapíjí to vodkou.
  • Rusové využívají kyselé okurky také v teplé kuchyni, připravují z nich tradiční polévku soljanku.
  • Město Bzenec se nachází na Moravě v okrese Hodonín. A proč si o něm říkáme? Bzenec je proslulý právě kvašáky. Dokonce se zde pravidelně pořádá tradiční pouť k Nebevzetí Panny Marie a prodává se zde tolik kvašáků, že se této akci přezdívá “kvašáková”.

Pokud už dále nevyužijete sklenici od kvašáků, vytřiďte ji do správného kontejneru. Na sklo jsou určené zelené nebo bílé nádoby. V případě, že máte k dispozici oba, třiďte sklo podle barev: barevné sklo patří do zeleného kontejneru a čiré sklo do bílého. Jestli máte u svého bydliště pouze jeden kontejner, na barvu skla neberte ohled a vyhoďte ho do něj – “Sklo do koše nepatří”, lze jej totiž recyklovat donekonečna!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*