Liberecký kraj: Oáza klidu i jedinečných pochoutek

I když je Liberecký kraj hned po Praze druhým nejmenším krajem České republiky, nabízí řadu jedinečných zajímavostí. Právě tady se nachází náš nejstarší národní park (Krkonoše) i nejstarší chráněná krajinná oblast (Český ráj). Liberecký kraj je nejméně obydlenou a zároveň nejlesnatější oblastí v ČR. Právě proto sem rádi míří rekreanti a turisté toužící po klidu, krásné přírodě a také poctivém jídle připraveném z regionálních produktů. Regionální-recepty - liberecPodhorský a horský ráz Libereckého kraje se odráží i v místní specifické kuchyni. Vždyť kdopak by neznal miletínské modlitbičky, lomnické suchary, hořické trubičky, dráčky, kyselo nebo fazolový kucmoch? Tato a mnohá další obyčejná jídla se postupem času stala gurmánskými specialitami, které proslavily zdejší kraj daleko za jeho hranicemi.

Jablka ve všech podobách

V Libereckém kraji se odjakživa dařilo hlavně bramborám, řepě, zelí, obilí a pícninám. Vyhlášené jsou i místní jabloňové sady, kde se dobře ujala vynikající odrůda Malinové holovouské (lidově zvaná malináče) nebo Smiřické vzácné (žluté plody s lehce nakyslou dužninou). Z jablek se na Liberecku připravovaly sladké pokrmy nebo se sušila na křížaly. Ovoce se také často kombinovalo s masem. Jablka dodávala na šťavnatosti vepřové pečínce i zvěřině a kombinovala se dokonce i s rybami. Také zdejší lesy odjakživa sloužily jako bohatá zásobárna surovin vhodných do kuchyně a i dnes tvoří houby, borůvky, maliny a další plody samozřejmou položku na jídelníčku zdejších obyvatel. Stejně tak mnohé místní restaurace mají ve své nabídce takové speciality, jako je voňavé kyselo s lesními houbami nebo lívance s borůvkami a šlehačkou polité “sirobem” (sladidlo temně hnědé barvy připomíná med), který se vyrábí z cukrové řepy.

Knedlíky vařené i pečené

 Naši předkové jedli skromně a z hlediska dnešního pohledu i zdravě. Maso si dopřávali většinou jen v neděli (na Liberecku se jedlo hlavně vepřové), v pondělí se dojídaly zbytky z nedělního hodování a po zbytek týdne se střídaly moučné a zeleninové pokrmy. Z moučných jídel se připravovaly hlavně různé knedlíky – vařené i pečené, sladké i slané. Oblíbené byly třeba klouzáky – kluzké bramborové knedlíky podávané s teplým zelím, anebo knedlíky pečené v troubě, doplněné rozmanitou zeleninou a posypané na kostičky nakrájenou opečenou slaninou. Za zmínku stojí i samotné servírování – pečené knedlíky se rozdělovaly samostatně na talíře, zatímco vařené se jedly společně z jednoho hrnce. Tenhle obřad má jistě něco do sebe a určitě stojí za vyzkoušení.

Sklenici od zakysaného zelí stačí lehce vypláchnout vlažnou vodou a můžete rovnou vytřídit. Výjimka je u mastných obalů či obalů se zbytky potravin, které omezují následnou recyklaci.

Pohádkové názvy i chuť

Zato určitě vyzkoušejte některé z dalších regionálních receptů, které zaujmou už svými názvy… Co třeba hladká ančka (bílá polévka s brambory a vejci uvařenými natvrdo), rozcuchaná nevěsta (brambory zapečené na sladko s jablky a skořicí) anebo třeba dráčky (pečené vepřové na česneku). A co teprve skvělé kyselo – i když nemáte pověstný hrnec kyselák, ve kterém se uchovával kvásek mezi pečením chleba, zvládnete tuhle báječnou pochoutku určitě raz dva…

Jablonecká cibulačka

Jablonecká cibulačka

Když rodině v jabloneckém kraji zůstala skýva tvrdého chleba, tak ji nevyhodili, ale uvařili k němu tuhle výbornou cibulačku. Inspirujte se...

Recept - suroviny a postup

Dráčky

Suroviny na 4 porce

  • 500 g tučnějšího vepřového masa (např. bůček)
  • 3 lžíce sádla
  • 5 stroužků česneku
  • 3 lžičky sladké mleté papriky
  • 1 lžíce hladké mouky
  • sůl

Postup

Maso nakrájíme na větší kostky. Utřeme česnek se solí a vzniklou pastou potřeme jednotlivé kostky masa. Pak je ještě důkladně posypeme paprikou. V pánvi rozehřejeme sádlo a maso na něm ze všech stran opečeme. Pak ho přendáme do pekáčku, podlijeme horkou vodou a dáme péct do trouby vyhřáté na 200 °C. Podle typu trouby pečeme 1-2 hodiny, přičemž průběžně podléváme malým množstvím horké vody. Hotové dráčky mají krásnou zlatavou barvu. Přendáme je do hrnce a výpek v pekáčku poprášíme moukou. Podle potřeby přilijeme horkou vodu, promícháme a necháme ještě 10 minut provařit. Dráčky rozdělíme na talíře a šťávu podáváme zvlášť v omáčníku.

Nejlepší přílohou jsou bramborové knedlíky.

Rozcuchaná nevěsta

Suroviny 4 porce

  • 1 kg vařených brambor
  • 1 kg jablek
  • 5-6 vajec
  • 20 dkg cukru krupice
  • 20 dkg hrubé mouky
  • 0,1 l mléka
  • skořice
  • máslo na vymazání pekáče a omaštění

Postup

Vál posypeme moukou a nastrouháme na něj uvařené brambory. Zasypeme je moukou a rukama suroviny propracujeme – spojíme, dokud nevznikne jednolitá hmota (tzv. drcenka). Jablka oloupeme a zbavíme jádřinců. Pak je nakrájíme na tenké plátky. Pekáč pečlivě vymažeme máslem. Střídavě do něj vkládáme vrstvy brambor a jablek, která vždy posypeme skořicí smíchanou s cukrem, přičemž poslední vrstvu tvoří brambory. Pokapeme je rozpuštěným máslem a necháme zapéct ve vyhřáté troubě na 180 °C. Asi po 10 minutách troubu otevřeme, pokrm zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali vejce, a necháme dopéct, dokud povrch nezčervená.

Pokud použijete místo mléka 12% smetanu, bude rozcuchaná nevěsta ještě jemnější.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Regionální recepty". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*