Makronka – jen při přečtení tohoto slova se jednomu začnou sbíhat chutě a už se vidí ve francouzské kavárně s výhledem na Eiffelovku za doprovodu hudby z filmu Amélie z Montmartru.
Věděli jste však, že makronky mají svůj původ v Itálii, nebo ještě přesněji až v arabských zemích? Dokonce i typický vzhled makronky se během staletí jejich existence proměnil, a zdaleka ne každá makronka vypadá jako barevný nadýchaný obláček plný chutí. Pojďme se podívat na jejich historii i další zajímavosti, které se s touto luxusní lahůdkou pojí. V článku na Jakvkuchyni.cz nechybí ani recept na domácí makronky!
Kde se makronky zrodily a jak se rozšířily do světa?
První zmínka o makronkách se objevila okolo 8. století. Kde? V benátských klášterech. Ano, čtete správně! Na těchto božských mandlových pusinkách slepených krémem si jako první pochutnávali duchovní v Itálii.
Základem makronky je mandlová mouka. Právě to napovídá, že původ této pochutiny sahá až do arabských zemí, ze kterých se původní prapředek makronky dostal společně s Tuniskými jednotkami už v roce 827 do italské Sicílie.
ZAJÍMAVOST
Jednou z inspirací makronky může být i původní arabská pochutina “Lausinaj”, pečená dobrota plněná mandlovým krémem.
Důležitým milníkem v historii makronek je rozhodně 16. století, ve kterém si podle dohadů našly makronky cestu na francouzský dvůr společně s Kateřinou Medicejskou. A jak už víte, právě ve Francii velmi rychle zdomácněly.
Francouzská královna Kateřina Medicejská makronky přivezla na královský dvůr ve Valois roku 1533.
V této době se makronkám ještě říkalo „knězovy pupíky” a jednalo se o cukrovinky z mandlí, cukru a vaječných bílků.
Makronky, jak je známe dnes, tyto laskominky zatím příliš nepřipomínaly. To se změnilo až o mnoho let později.
ZAJÍMAVOST
Nejednalo se totiž o slaďoučký, barevný sendvič plněný lahodnou náplní, ale spíše o „obyčejnou“ křupavou sušenku bez náplně. Nejvíce se jim blíží tzv. varianta na makronky z Nancy.
Pokud byste chtěli ochutnat skutečně originální chuť makronek, museli bychom se vypravit do francouzského města Nancy na výlet a tam navštívit cukrárnu ”Maison des Soeurs Macarons”. Recept, který vymyslely dvě jeptišky v 18. století, je totiž dodnes přísně střeženým tajemstvím, které zná pouze majitel této cukrárny.A tak volně přejdeme k příběhu o sestrách makronkách…
Příběh o “sestrách makronkách”
Za rozšířením této sladké pochoutky stojí dvě jeptišky – Marguerite a Marie-Elizabeth. Právě ty v roce 1792 uprchly z Paříže do klidnějšího městečka Nantes.
Útočiště nalezly v domě doktora Gormanda, kterému se za jeho pomoc chtěly odvděčit. Začaly tedy dělat to, co uměly z kláštera nejlépe – péct cukrovinky. Jeptiškám se brzy v okolí začalo přezdívat “sestry makronky”.
Kde a jak vznikla “moderní” plněná makronka?
Původ Ladurée Macaron nebo také pařížských makronek – tedy makronek, které známe dnes – sahá do poloviny 19. století.
Nápad spojit dvě makronky směsí čokolády a smetany neboli krémem ganache, dostal Pierre Desfontaines, bratranec slavného cukráře a podnikatele Louise Ernesta Ladurée. A od té doby se recept na makronky příliš nemění.
Pouze krém má různé příchutě a také jejich barvy jsou čím dál tím pestřejší.
Louis-Ernest Ladurée – byl nápaditý cukrář, který začal do makronek přidávat také různé příchutě a barvit těsto.
Pokud bychom tedy před 200 lety korzovali po Paříži, mohli bychom ochutnat karamelové, meruňkové nebo levandulové makronky.
DOBRÉ VĚDĚT
Popularita makronek se brzy z Francie rozšířila do celého světa a makronky dokonce mají svůj den, který připadá na 20. března.Jak se liší francouzská a italská příprava makronek?
O vaření se říká, že je uměním, kdežto pečení věda. A u makronek to platí obzvlášť. Pro vykouzlení dokonalé chuti a vzhledu makronky skutečně není místo pro improvizaci a je nutné dodržovat přesný postup – ať už ten italský nebo francouzský.
Francouzský postup přípravy makronek
Pokud si zvolíte francouzskou metodu, je potřeba šlehat bílky, dokud se nevytvoří tuhé pusinky.
Poté pomalu přimícháte prosáté mleté mandle (nebo mandlovou mouku) a moučkový cukr, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
Italský postup přípravy makronek
Při italské metodě se už během šlehání bílků přidává horký cukrový sirup, poté postupně přimícháte mandle, cukr, a nakonec vše smícháte s mandlovou pastou.
Tento postup je o něco náročnější na vybavení i samotnou práci, ale těsto je o něco pevnější a je větší šance, že vám makronky vyběhnou správně podle vašich představ.
A teď už si pojďme připravit s Jakvkuchyni.cz makronky jako z Francie doma!
Makronky jako z Francie
Abychom si na makronkách pochutnali, nemusíme hned kupovat letenky do Paříže. Můžeme makronky s příchutí Francie si můžeme snadno...
Recept - suroviny a postupUskladnění makronek
V případě skladování makronek je problém vlhkost. Prázdné hotové skořápky makronek můžeme uchovávat v uzavřené nádobě na suchém místě při pokojové teplotě, příp, je necháme zamrazit.
Plněné makronky můžeme uchovávat v lednici – chuťově jsou nejlepší 2. den), příp. se i v tomto případě doporučuje plněné makronky zmrazit.
Makronky jsou opravdovou delikatesou, která pestrými barvami, a lahodným křehkým korpusem s náplní, potěší nejen naše oko, ale i chuťové pohárky. Skvěle se hodí jako dárek, perfektní občerstvení na oslavy či párty i jen tak, pro zlepšení nálady.