Královnou podzimu je jednoznačně oblíbená máslová dýně! Je velmi chutná, snadná na přípravu a navíc má univerzální použití. Z máslové dýně si v receptech můžeme připravit krémové polévky, omáčky, saláty, dezerty a využít můžeme i dýňová semínka, která jsou bohatá na minerály a vitamíny. Jaké má máslová dýně nutriční hodnoty a jak ji skladovat? Nenechte si ujít tento článek na Jakvkuchyni.cz, kde se dozvíte všechny tyto informace, nechybí ani recept na zapečenou máslovou dýni se žampiony, šunkou a čedarem či polévku z pečené dýně se smetanou. Až vyzkoušíte tohle italské risotto s máslovou dýní, šafránem, pancettou a parmezánem, nebudete chtít jíst nic jiného!
Proč zařadit máslovou dýni do jídelníčku?
Máslová dýně je skvělým zpestřením našeho jídelníčku. Pochutnáme si na ní především na podzim, kdy je dýňová sezóna v plném proudu.
Najdeme je nejen na talíři, ale také v halloweenské výzdobě téměř v každé domácnosti, častěji, než na máslovou dýni narazíme zřejmě na dýni hokaido, nebo na špagetovou dýni.
Máslová dýně by ale v našem jídelníčku také neměla chybět, protože skvěle chutná a obsahuje:
- vitamin A, díky kterému máme odolnější střevní mikroflóru a ostrý zrak;
- nenasycené mastné kyseliny, které nám pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi;
- pořádnou dávku betakarotenu, který nám pomáhá v boji proti infekcím;
- vitamíny C, E, folát a železo, které posilují naši imunitu.
Máslová dýně obsahuje také velké množství vody (cca 90 %), která nám může pomoci se shazováním přebytečných kil. Více o dýních a recepty nabízí seriál Dýňový speciál.
Jak pěstovat máslovou dýni?
Pokud se na zahradě rozhodneme pěstovat máslovou dýni, je potřeba jí zajistit dostatek slunečního svitu a vlhkost. Právě v takovém prostředí se dýni daří nejvíce.
Máslová dýně potřebuje také dobře vyživenou půdu, proto je potřeba do ní před výsevem zapracovat kompost nebo rozložený chlévský hnůj.
V době kvetení je dýně velmi náročná na množství vody, proto ji musíme zalévat pravidelně ke kořenům, nikoliv přes listy.
Jak skladovat máslovou dýni?
Dýni uchováváme nejlépe na suchém a chladném místě, aby kolem ní mohl proudit vzduch. Ideální teplota je kolem 15 °C. Do lednice ji nedáváme, tam by namrzla. Dobře uskladněná dýně vydrží čerstvá až několik měsíců. Občas ji prohlédněme, jestli se na ní netvoří otlaky (prospívá otočení) nebo plíseň.
Jak připravit máslovou dýni?
Máslová dýně je velmi vděčná surovina, kterou v kuchyni upotřebíme na mnoho způsobů. Pochutnáme si na ní v podobě polévek a omáček, výborná je také plněná, zapečená nebo grilovaná.
Vyzkoušejte tyto snadné a výborné recepty od Jakvkuchyni.cz, ve kterých hraje hlavní roli máslová dýně.
Zapečená máslová dýně se žampiony, šunkou a čedarem
Tento recept je rychlý na přípravu a potěší velké i malé strávníky jako lehký oběd, nebo rychlá večeře. Vyzkoušejte si připravit...
Recept - suroviny a postupPolévka z pečené máslové dýně se smetanou
Dýňová polévka je stálicí podzimu. Každý z nás má svůj vlastní recept, na který nedá dopustit. Vyzkoušejte polévku z pečené...
Recept - suroviny a postupItalské risotto s máslovou dýní, šafránem, pancettou a parmazánem
Italské risotto s máslovou dýní je vynikající, syté a plné chutí. Recept je snadný, ale časově náročnější. Odměnou nám ale bude...
Recept - suroviny a postup