Mikroplasty a bioplasty – jak se liší a jak s nimi nakládat?

Víte, co jsou mikroplasty? Kde se berou a co znamenají pro lidi a přírodu? A co jsou tzv. bioplasty a čím se liší od klasických plastů, jako je polyethylen či PET? Více v článku na Jakvkuchyni.cz!

Mikroplasty a bioplasty - jak se liší a jak s nimi nakládat?
Článek Mikroplasty a bioplasty – jak se liší a jak s nimi nakládat? na Jakvkuchyni.cz o třídění mikro a bioplastů. (Zdroj: Shutterstock.com).

O tom, jak nakládat s  plastovým odpadem vyprodukovaným v domácnosti je možné se dočíst v článku Jak správně třídit plasty v domácnosti?
“Ne všechny plasty po sobě ale umíme uklidit”. To se týká například mikroplastů.

Co jsou mikroplasty?

Mikroplasty jsou drobné částečky plastů, které se uvolňují z plastových výrobků. Vznikají například pouštěním vláken při praní umělých látek, mechanickým uvolňování a oděrem – významným původcem mikroplastů jsou pneumatiky, při degradaci materiálů a odpadů – třeba cigaretové filtry obsahují plasty, při rozpadu se rozpadají na mikroplasty. Drobné plastové částice jsou ale také cíleně přísadou některých kosmetických výrobků – typicky třeba peelingových masek, gelů a mýdel.

DOBRÉ VĚDĚT
Některé mikroplastové částice jsou tak malé, že je pouhým okem ani nezachytíme, nebo jen stěží – jejich velikost je od 100 nanometrů po 5 milimetrů. Větší plastové částice označujeme za tzv.
makroplasty.
V kuchyni mohou být původcem mikroplastů například houbičky na mytí, ze kterých se při každém použití uvolňují mikroplastové částice, které končí v kanalizaci a dostávají se tak do vodních zdrojů.
Stejně tak se plastové mikročástice uvolňují z plastového nádobí, plastových nádob, kelímků, příborů, láhví na nápoje apod. 

V podstatě lze říci, že z jakéhokoli plastového výrobku či obalu se uvolňují v různé míře mikroplasty – množství, velikost částic a rychlost jejich uvolňování je ovlivněna např. materiálem, jeho kvalitou, způsobu užívání, působení vnějších vlivů (slunce, vlhkost…) apod.

A tak je více než jasné, že se mikroplasty vyskytují všude kolem nás – ve vodě, v půdě, v ovzduší a to znamená, že se dostávají do potravního řetězce. Výzkumy uvádí, že se mikroplasty nachází v lidském těle i v organismech ostatních živočichů, v rostlinách…

DOBRÉ VĚDĚT
Vzhledem k jejich všudypřítomnosti se podle výzkumů dostávají do těla jako součást potravy, nebo vdechnutím a to přibližně v množství 5 gramů za týden, což je množství potřebné pro výrobu jedné kreditní karty.

Problém představuje jejich velikost, která v podstatě znemožňuje tyto plastové mikročástice posbírat a odevzdat k recyklaci.

Mikroplasty a jejich dopady na lidské zdraví a život na Zemi jsou předmětem mnoha výzkumů. Prevencí může být preferování výběru výrobků, které neobsahují plasty a nejsou balené v plastových obalech.
Tím předcházíme i vzniku jednorázových plastových odpadů (například plastová brčka, plastové kelímky, plastové tácky a nádobí, tyčinky do uší apod.), které patří mezi nejvíce zastoupený odpad ve světových mořích a oceánech.

Co jsou bioplasty?

Jsou relativně novým druhem plastů, který se vyrábí z přírodních materiálů – využívány jsou různé druhy rostlin, kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, ale i cukrová třtina, sója, nebo tabák. Bioplasty jsou vyráběny tak, aby byly za určitých podmínek biologicky rozložitelné, což nám může umožnit likvidaci takového produktu například v našem kompostu (třeba sáčky do odpadkového koše na bioodpad). Ale pozor, není tomu tak vždy, vrátíme se k tomu níže.

Bioplasty mají podobné vlastnosti jako plasty, tedy mohou být tvrdé, pružné, ohebné, ale jsou vyráběny z přírodních a rozložitelných  surovin, proto mívají kratší životnost.
Bioplasty se využívají například k výrobě jednorázových  příborů, nádobí, sáčků do odpadkových košů nebo tašek.

Patří bioplasty na kompost?

Jak které! A proto bychom měli být vždy obezřetní a důkladně číst informace, které se daného bioplastu týkají. Výrobci je často jako rozložitelné bioplasty prezentují, může se ale jednat o zavádějící informace…
Některé bioplasty potřebují ke svému rozkladu zajištění příznivých podmínek, tedy relativně vysokou teplotu a vlhkost (například konstantní teplotu vyšší než 70 °C po dobu 2 měsíců).
Pokud tyto podmínky bioplasty nemají, nerozloží se správně. A je dost pravděpodobné, že v našem kompostu tyto podmínky nejsou. 

Nicméně pokud u vás funguje svoz bioodpadu a odpad se kompostuje v průmyslových kompostárnách, tak tyto podmínky dodrženy jsou a bioplasty se rozloží (např. bioplast s označením PLA, CPLA).

Kam správně třídit odpad, to nám poradí recyklační symboly na obalech produktů, nebo také abecední online průvodce tříděním odpadu Kam patří.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*