Víte, co jsou mikroplasty? Kde se berou a co znamenají pro lidi a přírodu? A co jsou tzv. bioplasty a čím se liší od klasických plastů, jako je polyethylen či PET? Více v článku na Jakvkuchyni.cz!
O tom, jak nakládat s plastovým odpadem vyprodukovaným v domácnosti je možné se dočíst v článku Jak správně třídit plasty v domácnosti?
“Ne všechny plasty po sobě ale umíme uklidit”. To se týká například mikroplastů.
Co jsou mikroplasty?
Mikroplasty jsou drobné částečky plastů, které se uvolňují z plastových výrobků. Vznikají například pouštěním vláken při praní umělých látek, mechanickým uvolňování a oděrem – významným původcem mikroplastů jsou pneumatiky, při degradaci materiálů a odpadů – třeba cigaretové filtry obsahují plasty, při rozpadu se rozpadají na mikroplasty. Drobné plastové částice jsou ale také cíleně přísadou některých kosmetických výrobků – typicky třeba peelingových masek, gelů a mýdel.
DOBRÉ VĚDĚT
Některé mikroplastové částice jsou tak malé, že je pouhým okem ani nezachytíme, nebo jen stěží – jejich velikost je od 100 nanometrů po 5 milimetrů. Větší plastové částice označujeme za tzv. makroplasty.V kuchyni mohou být původcem mikroplastů například houbičky na mytí, ze kterých se při každém použití uvolňují mikroplastové částice, které končí v kanalizaci a dostávají se tak do vodních zdrojů.
Stejně tak se plastové mikročástice uvolňují z plastového nádobí, plastových nádob, kelímků, příborů, láhví na nápoje apod.
V podstatě lze říci, že z jakéhokoli plastového výrobku či obalu se uvolňují v různé míře mikroplasty – množství, velikost částic a rychlost jejich uvolňování je ovlivněna např. materiálem, jeho kvalitou, způsobu užívání, působení vnějších vlivů (slunce, vlhkost…) apod.
A tak je více než jasné, že se mikroplasty vyskytují všude kolem nás – ve vodě, v půdě, v ovzduší a to znamená, že se dostávají do potravního řetězce. Výzkumy uvádí, že se mikroplasty nachází v lidském těle i v organismech ostatních živočichů, v rostlinách…
DOBRÉ VĚDĚT
Vzhledem k jejich všudypřítomnosti se podle výzkumů dostávají do těla jako součást potravy, nebo vdechnutím a to přibližně v množství 5 gramů za týden, což je množství potřebné pro výrobu jedné kreditní karty.
Problém představuje jejich velikost, která v podstatě znemožňuje tyto plastové mikročástice posbírat a odevzdat k recyklaci.
Mikroplasty a jejich dopady na lidské zdraví a život na Zemi jsou předmětem mnoha výzkumů. Prevencí může být preferování výběru výrobků, které neobsahují plasty a nejsou balené v plastových obalech.
Tím předcházíme i vzniku jednorázových plastových odpadů (například plastová brčka, plastové kelímky, plastové tácky a nádobí, tyčinky do uší apod.), které patří mezi nejvíce zastoupený odpad ve světových mořích a oceánech.
Co jsou bioplasty?
Jsou relativně novým druhem plastů, který se vyrábí z přírodních materiálů – využívány jsou různé druhy rostlin, kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, ale i cukrová třtina, sója, nebo tabák. Bioplasty jsou vyráběny tak, aby byly za určitých podmínek biologicky rozložitelné, což nám může umožnit likvidaci takového produktu například v našem kompostu (třeba sáčky do odpadkového koše na bioodpad). Ale pozor, není tomu tak vždy, vrátíme se k tomu níže.
Bioplasty mají podobné vlastnosti jako plasty, tedy mohou být tvrdé, pružné, ohebné, ale jsou vyráběny z přírodních a rozložitelných surovin, proto mívají kratší životnost.
Bioplasty se využívají například k výrobě jednorázových příborů, nádobí, sáčků do odpadkových košů nebo tašek.
Patří bioplasty na kompost?
Jak které! A proto bychom měli být vždy obezřetní a důkladně číst informace, které se daného bioplastu týkají. Výrobci je často jako rozložitelné bioplasty prezentují, může se ale jednat o zavádějící informace…
Některé bioplasty potřebují ke svému rozkladu zajištění příznivých podmínek, tedy relativně vysokou teplotu a vlhkost (například konstantní teplotu vyšší než 70 °C po dobu 2 měsíců).
Pokud tyto podmínky bioplasty nemají, nerozloží se správně. A je dost pravděpodobné, že v našem kompostu tyto podmínky nejsou.
Nicméně pokud u vás funguje svoz bioodpadu a odpad se kompostuje v průmyslových kompostárnách, tak tyto podmínky dodrženy jsou a bioplasty se rozloží (např. bioplast s označením PLA, CPLA).
Kam správně třídit odpad, to nám poradí recyklační symboly na obalech produktů, nebo také abecední online průvodce tříděním odpadu Kam patří.