Mladé víno

Pomalu, ale jistě se nám blíží období mladého vína. V tuto chvíli ještě burčák se velmi brzy změní na svěží lehké mladé víno.

bílévíno_velkyV dřívějších dobách nešlo o příliš populární druh vína, ale díky marketingovému a reklamnímu zásahu, se z něj velmi záhy stal hit. U nás je nejznámější variantou Svatomartinské, které je českým ekvivalentem celosvětově oblíbeného Beaujolais nouveau. Popularita Svatomartinského u nás rok od roku stoupá, zatím co v roce 2005 se prodalo 125 tis. lahví, letos to bude již kolem 2 milionů.

Mladé víno je produktem základní fermentace hroznového moštu bezprostředně po tom, co skončí první fáze kvašení (burčák). Toto víno je ještě ne zcela zralé, lehké a svěží. Do plné chuti normálního vína mu ještě pár měsíců chybí. To však neznamená, že by nebylo dobré, jen některým lidem může připadat nevýrazné a „jalové“.

vino-titulkaMezi mladými víny najdeme nejen populárnější červenou verzi, ale i bílou či růžovou variantu. Protože bílé víno nebo růžové zraje kratší dobu než červené, není odlišnost jejich chuti tak výrazná jako u červeného. Ne všechny odrůdy jsou však pro mladé víno vhodné. Většinou jsou v různých zemích upřednostňovány jiné druhy v Rakousku Veltlínské zelené a Zwigeltrebe, v Argentině Cabernet Sauvignon, Malbec či Chardonnay, a pochopitelně nejpopulárnější francouzské Beaujolais. V České republice se mladé víno „Svatomartinské“ může dělat pouze z pěti odrůd (Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal a Svatovavřinecké). Na dodržení podmínek, nejen druhu, ale i vůně a chutě dohlíží odborná komise. Každé vinařství, které chce toto víno prodávat, musí získat speciální značku, která je k tomu to bude zmocňovat, a to je zdlouhavý a náročný proces, ale i přesto stále stoupá počet vinařství, které o ni mají zájem.

Běžně se mladé víno dělá hlavně pro domácí trh, protože má krátkou dobu spotřeby. Většinou je vždy striktně stanovené, kdy se dané lokální mladé víno může začít prodávat. Beaujolais se na celém světe objeví na trhu každý rok třetí čtvrtek v listopadu, oproti tomu na naše Svatomartinské, nemusíte tak dlouho čekat, pro něj je, jak název napovídá, důležitý svátek svatého Martina 11.11.

Tento den byl většinou spojen s mohutnými oslavami, které značily končící zemědělskou sezónu. Sedláci tehdy nejen vypláceli čeleď, ale také pořádali velké oslavy, na kterých se kromě tradiční husy a rohlíčků, podávalo právě mladé víno.

Díky své lehkosti není nutné se zcela držet pravidel týkající se podávání k jednotlivým jídlům. Naši předci ho pili nejen k tučným, ale i sladkým jídlům. Většinou se obecně doporučuje podávat toto víno chladnější 11-13 °C, neřeší se ani druh skla, someliéři se většinou přiklání k podávání ve sklenicích na bílé víno.

Jaké jídlo se ke Svatomartinskému nejlépe hodí? Husa se zelím a knedlíky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*