Citron si v našich kuchyních poradí opravdu se vším. Využít ho můžeme pro zdraví, proti pachům v domácnosti, jako příjemné aroma v moučnících nebo různých pokrmech. Zkuste si připravit třeba pečené citrony proti kašli, osvěžující citronové pusinky nebo řezy. Jak doma nejčastěji využíváte citrony vy? Citron je plod subtropické rostliny citronovníku, doma je v zemích subtropického pásu, pochází z Asie. V našich podmínkách se dá pěstovat ve skleníku, nebo doma v pokojové teplotě. Využívá se v kulinářství, kosmetice, k čištění látek i povrchů a nezapomínejme na jeho léčebné účinky! Ve všeobecném povědomí jsou citrony uloženy jako obrovská zásobárna vitamínu C, což je pravda, ale jeho obsah není zdaleka tak vysoký, jak se obecně soudí. Kromě „nejznámějšího“ vitamínu obsahují provitamín A a vitamíny skupiny B, dále kyselinu listovou a pantotenovou. Z minerálních látek je důležitý vysoký obsah draslíku. Přes svou kyselou chuť působí v těle zásadotvorně a mohou tak paradoxně pomoci s překyselením žaludku a pálením žáhy. Několik předních zubních lékařů předepisuje citrónovou šťávu a sůl na těžké stádium paradentózy. Citron podporuje pocení a vylučování škodlivých látek z těla, je ideálním podpůrným prostředkem pro léčbu horečnatých onemocnění – ať už v osvědčeném čaji s medem nebo ve formě vodou ředěné citronové šťávy. Má detoxikační účinky, léčí vleklé choroby, potíže s klouby, nehty a podobně.
Stačí každé ráno vypít sklenici teplé vody s citronem (nejlépe s citronovou dužinou), tím skvěle nastartujete svůj metabolismus a tělo „obrníte“ proti podzimním nemocem.
Pozor: Účinné látky obsahuje i citronová kůra; u většiny plodů je však znehodnocena chemickým postřikem. Proto je třeba plody vždy pečlivě omýt, nebo používat plody kategorie bio. Vyzkoušet můžeme i citronový olej. Skvěle voní a je opravdu nezávadný!
Využití v kuchyni
V kuchyni používáme citronovou kůru, šťávu nebo dužninu. Kůra se přidává do moučníků či svařeného vína, které pak získá charakteristické aroma. Šťáva dochucuje nejčastěji míchané nápoje, čaje, limonády, omáčky, polevy, krémy, marinády, masa a ryby.
Citron dokonale vymačkáme, když ho předtím zahřejeme nebo promačkáme.
Citrony skladujeme na chladném, suchém místě nejlépe ve spíži. Do ledničky nepatří, tam se rychleji vysušují, mají tendenci plesnivět a ztrácí chuť. Nastrouhaná citronová kůra si uchová svou vůni, když ji nastrouháme, usušíme a dáme do uzavřeného sáčku na suché a temné místo.
Citron, nebo ocet?
Ve většině případů se může citronová šťáva použít místo octu, jako je třeba zavařování či zálivky do salátu, ochucení polévek atd. Takto se člověk vyhne škodlivým účinkům, které tělu ocet způsobuje.
Citron proti pachům
Prkénka na maso, krájecí vály, ale také plastové nádobí snadno a dlouhodobě přejímá pachy aromatických surovin, které používáme v kuchyni. Nepříjemné vůně se zbavíme, když je několikrát potřeme rozpůleným nebo vymačkaným citronem. Pachu v myčce se zbavíme, když před každým mytím vložíme do oddílu na příbory kůru z vymačkaného citronu. Keramické desky vyčistíme nejsnáze (za studena) půlkou vymačkaného citronu. Můžeme tak vyčistit i kachličky v kuchyni.
Recepty na chuť i pro zdraví
Pečené citrony proti kašli
Pečeme na sucho celý citron, dokud nerozpukne a neotevře. Z upečeného citronu vymačkáme šťávu a smícháme se šťávou z čerstvého ananasu (půl na půl) a trochou medu. Pacient pocítí okamžitou úlevu. Ananasová šťáva k citronu dodá své mocné „trávicí“ enzymy, čímž uvolní hleny v krku.
Když začne bolet v krku
Když nás přepadne bolest v krku, můžeme buď sáhnout po chemii, nebo využít přírodní prostředky. Velmi účinná je směs medu a citronové šťávy (1 lžička medu a 1/2 citronu). Tyto ingredience stačí jen smíchat a pravidelně užívat.
Jak na zácpu
Trochu razantnější způsob jak si poradit se zácpou, je smícháním lžíce olivového oleje, do kterého dáme pár kapek citronu.
Co s bolestí hlavy
Ačkoliv se to může zdát zvláštní tak na bolest hlavy také výborně funguje šálek silného espressa s pár kapkami citronové šťávy.
Grilované panenky se šalvějí a citronem
Vepřová panenka patří k masům, kterým sluší minutková úprava do růžova, protože pak zůstane příjemně měkká. Vy si ji s námi...
Recept - suroviny a postupCitronové řezy
Užijte si svěží chuť středomoří, která vás ve vzpomínkách přenese na pláž do Itálie. Citronové řezy vás nejen osvěží, ale také...
Recept - suroviny a postupCitronové pusinky
Máte chuť na něco lahodného a také máte dostatek času na to vyzkoušet něco nového, i když to bude znamenat pár hodin v kuchyni? Citronové...
Recept - suroviny a postupZdravá majonéza
Smícháme dohromady 2 polévkové lžíce (30 ml) lněného oleje, 2 polévkové lžíce (30 ml) mléka a 2 polévkové lžíce (30 ml) jogurtu. Pak přidáme 2 polévkové lžíce (30 ml) citronové šťávy a 1 kávovou lžičku (2,5g) hořčice. Dochutit můžeme bylinkami dle chuti, například majoránku nebo kopr.