Nápojové kartony

Kam s krabičkou po vypití džusu, mléka nebo vína? Odborněji řečeno: Kam vyhodit prázdný nápojový karton? V odpadkovém koši by rozhodně končit neměl, z hlediska možnosti jeho dalšího využití by to byla velká škoda. Více v článku na Jakvkuchyni.cz.

Téměř univerzální obalový materiál na tekutiny u nás zdomácněl po roce 1989. My se mezi „světové“ spotřebitele nápojů z krabice sice zařadili o desítky let později, nicméně jejich obliba se u nás rozrostla natolik, že se i z nápojových kartonů stala surovina vhodná k třídění, recyklaci a dalšímu využití.

Je to dáno zejména složením nápojových kartonů, které v potravinářském průmyslu dělíme na dva druhy: aseptické a neaseptické nápojové kartony. 
Základ nápojových kartonů tvoří v obou případech až 75 % kvalitního papíru, cca 5 % tvoří hliníková vrstva a okolo 20 % může v případě aseptických nápojových kartonů tvořit plastová vrstva z polyehtylenu. 
Neaseptické nápojové kartony mají 4 vrstvy a slouží k uchovávání pasterovaných produktů.
Aseptické nápojové kartony mají 6 vrstev, navíc je v nich právě plastová vrstva, která prodlužuje trvanlivost výrobků, a slouží k uchovávání trvanlivých potravin, jako je například mléko. Tyto obaly na sobě mohou mít označení UHT.

Nápojové kartony patří mezi tzv. kombinované obaly, tedy obaly, které jsou vyrobeny z několika různých materiálů.

Písmenná zkratka „C“ označuje kompozitní obal (z angl. Composite), písmenná zkratka „PAP“ značí papír a „ALU“ nám říká, že obal tvoří i hliník.

Třídění nápojových kartonů v ČR

Od roku 2003 je u nás můžeme třídit zvlášť do kontejnerů a sběrných nádob samostatně, v některých obcích probíhá sběr společně s jiným druhem odpadu do jedné nádoby (např. s plasty). Proto je důležité se vždy řídit samolepkami na kontejnerech.

Nápojové kartony třídíme vždy vyprázdněné, sešlápnuté či zmačkané a můžeme je vyhodit i s víčky. 

Proč třídit nápojové kartony?

Tento druh obalů bychom rozhodně měli třídit právě proto, že můžeme použité materiály díky recyklaci znovu využít a zpracovat.

Na výrobu těchto krabic se používá kvalitní dlouho-vláknitá celulóza získávaná ze stromů, ze které mimo jiné vzniká ten nejkvalitnější papír.
Použitý papír můžeme recyklovat 5-7 krát, díky třídění a recyklaci papíru u nás každoročně nemusíme vytěžit více než 2 miliony stromů!

To jsme ale byli pouze u papíru, zpracovat lze i další použité materiály, nápojové kartony lze ale využít i jinak…

Jaké využití mohou mít vytříděné nápojové kartony?

Kdybychom se dostali do firmy zaměřené na zpracování vytříděných nápojových kartonů, mohli bychom mít pocit, že jsme součástí fantastické videohry.
Nejrůznější pásy, kotouče, drtiče, dopravníky…, připomínají horskou dráhu, tobogán nebo třeba skluzavku. Tím vším projde kartonový obal, než se z něj stane finální materiál. 

Principy zpracování nápojových kartonů:

  • Recyklace vířivým rozvlákněním: touto metodou můžeme získat až 70 % vláken celulózy pro výrobu papíru, zbylý polyetylen a hliník se použijí na výrobu palet nebo se využijí energeticky.
  • Drcení nápojových kartonů: probíhá na speciální lince, na které vznikne materiál pro výrobu desek, z nichž můžeme mít nakonec postavený dům. Pro stavbu rodinného domu je zapotřebí cca 30 000 obalů z nápojových kartonů.
  • Kompostování: sami můžeme nechat nařezané menší kousky obalu rozložit, a zbylý polyetylen a hliník vytřídit přesátím kompostu, tyto je pak ale nutné odvézt do sběrného dvora.

Doma zbytky rozhodně nespalujeme, protože při spalování mohou vznikat škodlivé látky unikající do ovzduší. Kromě papíru získaného recyklací, nebo stavebních a izolačních desek se z nápojových kartonů vyrábí třeba také úžasný nábytek, který může být opravdovým designovým kouskem v naší domácnosti!

Nápojový karton je tedy materiál, který má svůj uzavřený cyklus od výroby po konečnou, k přírodě šetrnější likvidaci. Jde také o materiál, který umožnil nahradit nápojové plastové sáčky. Nicméně i v případě nápojových kartonů platí: všeho s mírou.
V každém případě platí, třiďte odpad, protože to má smysl – dáváme mu tak možnost dalšího smysluplného využití.

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*