Není trouba jako trouba – podle čeho vybrat tu nej?

Trouba plní odedávna nejdůležitější roli pro každou hospodyni. Z pecí jsme se přesunuli k různým druhům trub. Obvykle jsou tyto kuchyňské spotřebiče vestavěny do kuchyňské linky, nebo stojí zvlášť a jsou spojeny se sporákem – výběr často závisí na dispozici kuchyně, ale i na našem vkusu. Dále vybíráme z mnoha druhů – obvykle podle toho, jaké pokrmy budeme připravovat, jakým způsobem, ale také jaký typ energie k tomu chceme použít. Prostě není trouba jako trouba, více v článku!

Trouba patří ve většině domácností mezi nepostradatelný kuchyňský spotřebič, který nám pomáhá nejen vykouzlit vynikající nadýchané pečivo, koláč, křehkou pečeni či křupavou grilovanou zeleninu. Dnes už trouby umí zavařovat a konzervovat nejrůznější potraviny, rozmrazovat či ohřívat hotová jídla. 

Z toho je víc než jasné, že trouba zastane v kuchyni velký kus práce, a je proto důležité pečlivě vybrat vhodný typ právě pro do naší domácnosti.


Volně stojící či vestavná trouba?

Volně stojící trouba je vhodná do již hotové kuchyně, ve které se s vestavným spotřebičem nepočítalo – starou troubu tak lze jen vyměnit za novou a vyhnout se stavebním úpravám. Volně stojící trouba je vhodná také pro ty, kdo plánují stěhování a spotřebiče si chtějí vzít do nového bydliště. 

Hlavním nedostatkem těchto spotřebičů je mezera mezi kuchyňskou linkou a troubou, která se velmi špatně udržuje. 

Vestavná trouba je nejlepší volbou do nové kuchyňské linky. Spotřebič je možno velmi dobře sladit s celkovým vzhledem kuchyně a umožňuje i větší uživatelský komfort.
Můžeme ho totiž umístit nejen klasicky pod kuchyňskou desku, ale také do vyvýšené polohy, čímž je manipulace s horkými předměty bezpečnější a ušetříme si také mnohé shýbání. 

Plynová, elektrická či kombinovaná trouba?

Plynové trouby

Plynová trouba je preferovaná především u těch, kdo jsou již na vaření na plynu zvyklí a nechtějí tento zdroj energie měnit (třeba i z finančních důvodů). 

Od dob našich babiček prošly moderní plynové trouby značnou inovací: mají regulovatelnou teplotu (od 150 do 260 °C), zabudované “škrkátko” pro zapálení hořáků, automatickou pojistku pro vypnutí a zhasnutí hořáku.

Záporem výběru plynové trouby však pro mnohé z nás bývá nepřesné nastavení teploty a odrazující “riziková” manipulace s plynem.

Elektrické trouby

Elektrická trouba je nejžádanějším typem na trhu. Nabízí široký výběr funkcí, je snadno ovladatelná, teplotu v ní lze přesně regulovat a disponuje praktickým osvětlením vnitřního prostoru.

Kombinované trouby

Pro nerozhodné je tu také možnost pořízení trouby kombinované, která v sobě spojuje možnost jak využití plynu, tak elektrické energie. 

Klasická, horkovzdušná či parní trouba?

Klasická trouba

Při pečení v klasické troubě působí na připravovaný pokrm teplo zdola, shora nebo zároveň z obou stran. 

Horkovzdušná trouba

U horkovzdušné trouby je horký vzduch uvnitř rozháněn ventilátorem, proto je ve všech místech trouby stejná teplota. 

Díky tomu můžeme v horkovzdušné troubě upéct hned několik plechů s pokrmy zároveň, takže ušetříme nejen čas, ale také elektrickou energii. 

Díky proudícímu vzduchu se při přípravě více jídel zároveň navíc nemusíme obávat smísení vůní.

TIP: Pokud jsou pro nás důležité oba dva způsoby, je možné si na trhu vybrat troubu jak s ventilátorem, tak s topným tělesem a bez obav péci až pět plechů zároveň. 

Parní trouba

Pro zastánce zdravého vaření a kulinářské fajnšmekry je však stále větším hitem parní trouba. Místo horkého vzduchu využívají tyto trouby k pečení, vaření nebo grilování páru. Pokrmy jsou tak lahodnější, šťavnatější a zdravější. Zachovávají si více vitamínů, minerálních látek a živin. 

Maso se při pečení nevysouší, buchty lépe kynou a moučníky jsou nadýchanější a vláčnější. Množství páry si zvolíme podle typu pokrmu a při přípravě v páře nemusíme navíc používat tuk. 

Parní trouby mohou být dále kombinované, což znamená, že můžeme využít páru společně s horkovzdušným režimem, nebo s mikrovlnami. Některé modely tak nahradí další spotřebiče jako mikrovlnou troubu nebo parní hrnec.

A co samostatná mikrovlnná trouba?

Dá se říct, že “mikrovlnka” je dosud nejpoužívanějším elektrospotřebičem v kuchyni. Mikrovlnné trouby ohřívají potraviny pomocí mikrovlnné energie. 

Výhodou je úspora času i energie pro ohřev a uživatelský komfort. 

Odrazující může naopak pro někoho být jemná změna senzorických vlastností ohřívaných potravin a kontroverzní diskuse odborníků ohledně ztráty některých živin a prospěšných bakterií v takto ohřívaném jídle. 

Pokud zvažujeme pořízení tohoto přístroje, je dobré si ujasnit, jak hodně ji budeme využívat. 

 

Důležitým kritériem je také zvážit počet funkcí, které bychom u mikrovlnné trouby užívali. Jednoduché modely pouze ohřívají a rozmrazují. Multifunkční trouby již dokáží mnohem víc - jedná se především o funkce jako crisp, gril, horkovzduch či vaření v páře.Závěrečné čištění trub

Na konci každého pečení či vaření následuje potřeba čištění elektrospotřebiče. Dnes už má naštěstí většina moderních trub i tuto funkci, a dokonce si lze vybrat způsob samočištění. 
Jaké jsou způsoby čištění trub?

Pyrolytické čištění trub

Trouby s pyrolytickým čištěním v pohodě dosáhnou teplot až 500 °C – nečistoty uvnitř se tak spálí na popel, který poté setřeme na dně trouby. V případě plánované koupě takovéto trouby je dobré zkontrolovat zajištění chlazení nebo izolaci dvířek bezpečnostním sklem – kvůli riziku popálení přes tenké sklo. 

Katalytické čištění trub

Funguje na principu samočištění pomocí smaltového povrchu trouby. Ten vsákne mastnotu a nečistoty a postupně je rozpouští a odpařuje. 

Čištění trub Aquaclean

Variantou třetí je tzv. systém Aquaclean, tedy čištění vodní párou. Do integrované nádržky na vodu, nebo do hlubokého plechu, napustíme vodu. Následně spustíme čištění a nečistoty snadno setřeme hadříkem.

I způsob čištění trouby může být pro mnoho z nás důležitým kritériem. Obecně bychom kromě výběru trouby podle toho, co nám vyhovuje, měli přeci jen dbát na ekologicky udržitelné spotřebiče, které vedou k úsporám pro naše peněženky, ale také pro přírodu

Mimochodem při hospodaření v kuchyni bychom neměli zapomínat třídit odpad, protože právě tam ho v našich domácnostech vzniká nejvíce!

Autoři: Tým nutričních terapeutek Nutrifit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*