Už jste slyšeli o léčivé síle pelyňku? Že ne? Pojďme se s ním seznámit! Jakvkuchyni.cz prozradí, co vše dokáže a jak si ho jednoduše vypěstovat doma.
Seznamme se s pelyňkem
Pelyněk pravý je rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Už v Antice se setkáváme v historických spises s využitím pelyňku jako stomachikum (lék podporující chuť k jídlu). Ve středovku se pelyňkem ochucovala medovina, v Maroku jej popíjeli jako čaj a v novověké Anglii se pelyněk občas používal jako náhrada chmelu při výrobě piva. V dalších zdrojích se dočtete o využití pelyňku jako výborné koření. Pelyněk si zřejmě na první pohled nezamilujeme – příliš krásy nepobral a jeho nahořklá chuť nás asi také neohromí. Jeho síla tkví v něčem jiném – pelyněk si nás získá v okamžiku, kdy odhalíme jeho léčivé účinky.
Pelyněk a jeho vliv na zdraví
Pelyněk bez váhání zařadíme mezi naše nejznámější léčivé rostliny. Využít ho můžeme při:
- žaludečních problémech;
- potížích s trávicím traktem;
- křečích způsobených plynatostí;
- nemocech žlučníku, dvanácterníku a jater;
- nechutenství;
- zánětech.
Jak pelyněk pěstovat doma?
V přírodě pelyněk nejčastěji najdeme na skalnatých stráních. Má rád půdu bohatou na vápník a suchá místa. Pokud se rozhodneme pelyněk vypěstovat doma, je nejlepší pořídit si semena a vyset je na jaře. Vyklíčí nám přibližně za 14 dnů.
Rostlinu je třeba kypřit, odstraňovat plevel a zhruba za 35 týdnů se můžeme těšit na úrodu.
Sběr a uskladnění pelyňku
Sbíráme nať pelyňku v délce 20 až 30 cm. A kdy? V době, kdy pelyněk začíná kvést. Pro sběr si zvolme slunečný den, aby pelyněk nebyl navlhlý od deště. Rostliny je nejlepší svázat do svazků a sušit ve stínu.
Připravme si léčivý pelyňkový čaj – jak na to?
Pelyňkový čaj se doporučuje pít pouze při zdravotních potížích. Po jeho ochutnání pochopíme pravou podstatu pořekadla: „To bylo hořké jako pelyněk!”
K přípravě čaje nám postačí 1 čajová lžička sušeného pelyňku a šálek horké vody. Pro zmírnění hořké chuti si do nápoje můžeme přidat mátu, nebo fenykl. Cukr ani med jeho hořkou chuť bohužel nepotlačí.